VDE – co to za symbol i certyfikat na narzędziu?

7 stycznia 2021 0

Autor:

Z pewnością choć raz miałeś w rękach narzędzie, które na rękojeści miało wygrawerowany symbol VDE. Oznaczenie to świadczy o tym, że akcesorium przeznaczone jest do prac pod napięciem. Co jeszcze warto wiedzieć o symbolu certyfikatu VDE? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Certyfikat VDE – Co oznacza, jeśli narzędzie je posiada?

VDE jest to skrót nazwy niemieckiego instytutu kontroli, którego zadaniem jest testowanie oraz nadawanie narzędziom, komponentom oraz systemom elektrotechnicznym certyfikatów, potwierdzających, że można ich bezpiecznie używać podczas prac przy instalacjach elektrycznych.

Na wspomnianych wcześniej narzędziach, systemach i częściach można znaleźć zwykle oznaczenie VDE-GS, które informuje o tym, że spełniają one wszelkie wytyczne dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa dla urządzeń, jak również produktów. Jeśli na posiadanym przez Ciebie narzędziu znajdziesz taki symbol, możesz mieć pewność, że zostało ono przetestowane pod względem elektrycznym, jak i mechanicznym, termicznym, toksycznym oraz radiologicznym. Podczas badań zostały sprawdzone jest elektryczne właściwości izolacyjne, odporność na nacisk, wytrzymałość ogniową, a także szereg innych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo podczas pracy.

Normy VDE – poznaj ich rodzaje oraz zakres

Wyróżnia się 8 podstawowych norm VDE, a każda z nich różni się zakresem prac oraz rodzajem używanych do nich narzędzi. Oto one:

– norma DIN-VDE 00xx i 01xx – w ich zakres wchodzą elektryczne narzędzia o zastosowaniu ogólnym,

– norma DIN-VDE 02xx – obejmuje kable oraz pozostałe przewodniki elektryczne,

– norma DIN-VDE 03xx – dotyczy materiałów izolacyjnych,

– norma DIN-VDE 04xx – w zakres tej norm wchodzą urządzenia kontrolne, jak również pomiarowe,

– norma DIN-VDE 05xx – obejmuje urządzenia elektryczne oraz baterie i akumulatory stosowane do ich zasilania,

– norma DIN-VDE 06xx – dotyczy przede wszystkim akcesoriów, które stanowią część domowej instalacji elektrycznej,

– norma DIN-VDE 07xx – oznaczane są nią urządzenia RTV i AGD, a także lampy,

– norma DIN-VDE 08xx – stosowana do oznaczania systemów telekomunikacyjnych.

Jakie narzędzia VDE warto kupić?

Jeśli planujesz zakup jakichkolwiek narzędzi z certyfikatem VDE, koniecznie zwróć uwagę na to, jaka jest dopuszczalna wartość napięcia, z jakim możesz pracować. Przy dopasowywaniu jej pamiętaj o tym, by wziąć niewielki zapas. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której akcesorium nie będzie jednak odpowiednio przystosowane do wartości rzeczywistych. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz sobie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy.

Kupując narzędzia ręczne VDE pamiętaj również o tym, by wybierać przyrządy solidne, mocne i trwałe, ponieważ mają Ci one służyć podczas wymagających prac. Bardzo istotną częścią takiego narzędzia jest rękojeść z izolacją, która skutecznie ochroni przed porażeniem prądem. Ważne jest również, by narzędzie dobrze leżało w dłoni i się z niej nie wyślizgiwało, gdyż precyzja podczas prac elektrycznych jest niezwykle istotna.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco