Towotnica – co to jest i do czego służy?

9 grudnia 2019 0

Autor:

Jeśli na co dzień korzystasz z różnorodnych urządzeń, musisz pamiętać o ich systematycznej konserwacji. Bez tego bardzo szybko mogą zacząć ulegać awariom. Dbając o maszyny bezsprzecznie przedłużasz ich żywotność, a także zapewniasz im właściwe działanie. Jeśli w swoim warsztacie posiadasz jakiekolwiek maszyny, jednym z procesów, który musisz regularnie wykonywać, jest smarowanie ich. Dzięki temu poszczególne komponenty będą zużywały się dużo wolniej. Najlepszym narzędziem do konserwacji jest bez wątpienia towotnica.

Towotnica – co to jest?

Towotnica to narzędzie, które pozwala na odpowiednie dawkowanie oraz aplikowanie środków smarnych w konkretne miejsce w maszynie. Ten proces jest konieczny, by utrzymać poszczególne komponenty urządzenia (łańcuchy, łożyska, przeguby, sworznie itp.) w dobrym stanie. Wszystkie części są bowiem narażone na tarcie podczas pracy maszyny. Z tego powodu dochodzi także do ich szybszego zużycia. Jeśli jednak użyjesz odpowiednich smarów, możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania uszkodzeń. Pamiętaj tylko, że należy to robić regularnie.

Bez wątpienia towotnice powinny znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym, serwisie urządzeń, ale także we wszystkich zakładach produkcyjnych. Co więcej, bardzo polecają go również majsterkowicze, którzy używają ich w swoich przydomowych warsztatach w trakcie wykonywania wszelkiego rodzaju prac domowych.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje towotnic

Podczas wyboru towotnicy na samym początku przemyśl, w jakim celu zamierzasz z niej korzystać, a także jak często będzie w użytku. Jeśli przeanalizujesz te dwa aspekty, może okazać się, że wystarczy Ci najprostszy i najtańszy model towotnicy. Zapoznaj się więc z najpopularniejszymi rodzajami tych urządzeń. Oto one:

Towotnica ręczna

Są to niewielkie urządzenia, które zapewniają ogromną wygodę pracy. Przydają się podczas wykonywania drobnych, przydomowych zadań. Posiadają specjalny zbiorniczek na środek smarny, który najczęściej mieści około 0,6 kg preparatu.

Towotnica nożna

najchętniej wybierane są przez osoby, którym zależy na tym, by urządzenie mieściło jednorazowo duże ilości środka smarnego. Z tego powodu można ich używać zarówno w domowych warsztatach, jak również w bardziej profesjonalnych zakładach. Narzędzie gabarytowo jest większe od towotnicy ręcznej, ale ponieważ kontroluje się je nogą, praca z nim jest niezwykle wygodna. Bardzo ważną rolę w towotnicy nożnej odgrywa wężyk, który pozwala doprowadzić smar w wybrane miejsce.

Towotnica elektryczna

Dzięki swojej konstrukcji zapewniają bardzo duży komfort użytkowania. Niestety, jest są to urządzenia dosyć drogie, dlatego warto zaopatrzyć się w nie jedynie w sytuacji, gdy naprawdę istnieje taka konieczność. Towotnica elektryczna stosowana jest zwykle w profesjonalnych zakładach. Do zastosowań domowych nie jest wymagane tak zaawansowane urządzenie.

Towotnica pneumatyczna

Na rynku dostępne są w kilku różnych rozmiarach. Ich cena nie odbiega znacząco od cen towotnic ręcznych czy nożnych. Warto jednak mieć na uwadze, że do ich prawidłowego działania konieczny będzie również zakup kompresora. Mimo wszystko są bardzo chętnie wybierane, ponieważ zapewniają ogromną wygodę pracy.

Ponieważ w sklepach remontowo-budowlanych znajdziemy duży wybór towotnic, dopasowanie ich do swoich potrzeb nie stanowi żadnego problemu. Warto więc zainwestować w tego typu urządzenie i dbać o systematyczne smarowanie poszczególnych części maszyn. Dzięki temu będą one działały dłużej i efektywniej.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco