Łożysko kołnierzowe – co to jest, zastosowanie, jakie wybrać?

23 sierpnia 2021 0

Autor:

Łożysko kołnierzowe to znakomite rozwiązanie do dokładnego łożyskowania tulei lub wałków. Jest to typ łożyska połączonego z oprawą kołnierzową. Jego główną zaletą jest płynna praca oraz bezawaryjność. Oprócz tego ma bardzo wiele zastosowań. Chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzują się łożyska kołnierzowe i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Co to jest łożysko kołnierzowe?

Łożysko kołnierzowe jest to zespół łożyskowy, na który składa się łożysko toczne i oprawa kołnierzowa. Ma ono bardzo wiele plusów, które potrafią nieco różnić się w zależności od konkretnej marki czy materiałów, z jakich zostało wykonane. Łożyska kołnierzowe są przede wszystkim bardzo odporne na wpływ substancji chemicznych, a także zanieczyszczeń – nie tylko tych drobnych, ale również grubszych cząsteczek pyłu. Niektóre modele wykazują również odporność na promieniowanie UV. Warto także wspomnieć o tym, że są one bardzo proste w montażu, a jedną z jego największych zalet jest kompensacja niewspółosiowości.

Łożysko kołnierzowe można kupić w wariancie z dwoma i czterema otworami montażowymi, które znacząco ułatwiają montaż. Podłużne otwory w pierwszym wariancie pozwalają na wygodne pozycjonowanie i nie jest tu konieczne dokładne pasowanie, gdyż kołnierz kompensuje wszystkie błędy automatycznie.

Łożyska kołnierzowe mają raczej niewielką masę i m.in. dlatego doskonale sprawdzają się w wymagających środowiskach. Podczas użytkowania przez cały czas utrzymują parametry na najwyższym poziomie. Dodatkowo zapewniają efektywną pracę bez względu na temperaturę – mają wytrzymałość termiczną na poziomie od -40°C do nawet 200°C. Co do konkretnych wartości, warto upewnić się podczas zakupu danego łożyska.

Do czego stosowane są łożyska kołnierzowe?

Łożyska kołnierzowe (pod warunkiem, że są odpowiednio dopasowane) mogą być stosowane do bardzo wielu aplikacji. Sprawdzą się przede wszystkim w przypadku pracy na sucho, jednak w sprzedaży występują także łożyska do aplikacji wilgotnych o wysokich wymaganiach związanych z czystością. Łożysko kołnierzowe przyda się również w sytuacji, gdy do dyspozycji jest ograniczona przestrzeń montażowa.

Ten rodzaj łożyska może być wykorzystywany zarówno w przemyśle rolniczym, jak i spożywczym. Oprócz tego znajdziemy go również w szczotkach, roletach, żaluzjach, a także w konstrukcjach maszyn. Jak widać, łożyska kołnierzowe mają naprawdę bogate zastosowanie. To wszystko ze względu na ich rozmaite właściwości oraz możliwości.

Jakie łożysko kołnierzowe wybrać?

Wybór przypadkowego łożyska kołnierzowego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej sięgnąć po rozwiązania od znanych i cenionych w branży producentów. Za najlepsze łożyska kołnierzowe uważa się łożyska marki IGUS, INA, NSK, oraz Timken. Cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Wszyscy ci producenci oferują rozwiązania w przystępnych cenach przy zachowaniu bardzo przyzwoitej jakości. Warto od razu zainwestować w sprawdzone rozwiązanie, by później nie być narażonym na wymianę łożysk i jeszcze większe koszty.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Łożysko w oprawie – co to jest, typy, budowa

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco