Czujniki przemysłowe – budowa, działanie i zastosowanie

8 października 2019 0

Autor:

Czujniki przemysłowe są to elementy układu automatyki, których zadaniem jest wykrywanie i rejestrowanie sygnałów z otoczenia ważnych z punktu widzenia algorytmu sterowania. W chwili obecnej są one niezbędne do pracy większości maszyn i linii technologicznych.

Czujniki przemysłowe rodzaje

– Czujniki zbliżeniowo – pojemnościowe
– Czujniki Zbliżeniowo – Indukcyjne
– Czujniki temperatury
– Czujniki ciśnienia
– Czujniki fotoelektryczne ( Zbliżeniowe czujniki optyczne )
– Czujniki Wychylenia

Czujniki zbliżeniowe

Chyba najbardziej popularnym typem są czujniki zbliżeniowe. Stosowane są one wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezdotykowej detekcji obiektów. Czujniki podłączone do liczników, sterowników lub układów przekaźnikowych mogą zliczać elementy, obroty, czy kontrolować pozycję ruchomych części.

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe stosowane są w sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba bezdotykowej detekcji obiektów metalowych. Zasada działania oparta jest na interakcji związanej z wejściem obiektu kontrolowanego w zmienne pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, jakie generuje czujnik.  Wykrywanie metalu przez czujnik zbliżeniowy następuje w jego strefie działania, która różni się zależnie od typu czujnika i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu mm. W katalogach strefa działania podana jest dla stali. W przypadku innych metali należy uwzględnić współczynnik korygujący – strefa działania ulega skróceniu.

Czujnik zbliżeniowy TS12-05P-2

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe swoją budową przypominają wyżej wymienione czujniki indukcyjne i różnią się jedynie zasadą działania. Umownie możemy powiedzieć, że polega ona na pomiarze pojemności –  czujnik stanowi jedną okładzinę, drugą okładzinę stanowi obiekt, który zbliża się do czoła czujnika.  Dzięki temu czujnik może wykrywać również obiekty niemetalowe: tworzywa sztuczne, szkło, drewno, papier, materiały organiczne i wiele innych. Należy pamiętać, że zależnie od rodzaju wykrywanego materiału zasięg ‚widzenia’ czujnika może ulec skróceniu.
Dodatkową zaletą zbliżeniowych czujników pojemnościowych jest ich duża odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, w porównaniu do czujników indukcyjnych.

 

Czujnik zbliżeniowy pojemnościowy CM18-3008NC

Czujniki fotoelektryczne (optyczne)

Zasada działania  czujników fotoelektrycznych polega na wysłaniu i odbiorze zmodulowanej wiązki światła. Może być to światło widzialne, podczerwone lub laserowe. Elementy znajdujące się na torze światła przerywają wiązkę wyzwalając wyjście sterujące. Najczęściej spotykamy się z czujnikami: odbiciowymi, refleksyjnymi, barierami oraz szczelinowymi.

Czujnik fotoelektryczny G18-D10PH odbiciowy

Niewątpliwą zaletą czujników optycznych jest ich duża strefa działania, która może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Właściwość ta wykorzystywana jest najczęściej przy realizacji funkcji bariery, np. przy wygradzaniu obszaru dostępu przy pomocy kurtyny świetlnej. Należy pamiętać, iż działanie tych czujników może być utrudnione w środowisku o dużym zapyleniu – pył może osiadać na nadajniku lub odbiorniku w konsekwencji czego przerywać wiązkę promieni, przez co fałszować pracę czujnika.


Powyższe czujniki przemysłowe z powodzeniem wykorzystywane są w maszynach o zróżnicowanej charakterystyce produkcyjnej. Dodatkowo warto zastanowić się nad wyborem uchwytów wchodzących w skład systemu mocowania czujników oraz gotowych przewodów połączeniowych dla czujników.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco