Gwintowanie – na czym polega?

5 października 2018 0

Autor:

Gwintowanie to obecnie jedna z najbardziej popularnych i cenionych metod obróbki metalu skrawaniem. Gwintowanie stosuje się w przypadku kształtowania gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Aby osiągnąć zamierzony efekt należy skorzystać z odpowiedniego urządzenia – frezarki, wiertarki, jak również za pomocą szlifierki do gwintów.

Funkcje gwintu

Do podstawowych funkcji gwintu zaliczamy przede wszystkim :

– tworzenie mechanicznych połączeń

– występowanie przełożenia siłowego

– zmianę ruchu obrotowego na ruch postępowy

Gwintowanie ze względu na spełniające funkcje stanowi proces produktywny, a także oszczędny, ponieważ w trakcie trwania procesu wykorzystujemy ogromną prędkość skrawania oraz dużą trwałość. Dzięki gwintowaniu możemy można wykonać najbardziej popularne zarysy gwintów bez względu na typ obrabiarki.

Rodzaje gwintowania i ich zastosowanie

Gwintowanie dzielimy na trzy główne rodzaje – ręczne, maszynowe oraz plastyczne.

Gwintowanie ręczne

Gwintowanie ręczne – zewnętrzne wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych narzynek, zaś wewnętrzną formę konwencjonalnego gwintowania przeprowadzamy przy użyciu gwintowników oraz gwinciarek.

Gwintowanie maszynowe

Jest możliwe do wykonania dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń. Zaliczamy do nich tokarki, frezarki oraz szlifierki do gwintów.

Więcej o gwintowaniu maszynowym w innym naszym artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/faq/narzedzia/gwintowanie-maszynowe/

Gwintowanie plastyczne

Ostatnią – najmniej popularną metodą gwintowania jest gwintowanie za pomocą obróbki plastycznej polegające na wygniataniu tworzywa na specjalnych walcarkach do gwintów. Tego rodzaju gwintowanie stosowane jest również przy użyciu metody walcowania.

W innym naszym artykule opisaliśmy jak powstają gwinty wewnętrzne

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco