Zawór zwrotny – co to jest, zasada działania, cena

9 stycznia 2023 0

Autor:

W domowych instalacjach występuje wiele różnych elementów, o których domownicy nie wiedzą zbyt dużo. To spory błąd, ponieważ może to doprowadzić do przykrych konsekwencji. Jednym z nich jest zawór zwrotny, dzięki któremu można podnieść poziom własnego bezpieczeństwa oraz zapewnić sobie zdecydowanie większy komfort życia. Czym tak właściwie jest  zawór zwrotny i za co konkretnie odpowiada?

Zawór zwrotny – co to jest?

Zawory zwrotne to elementy, które mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Na co dzień spotyka się je w przeróżnych instalacjach, a mianowicie w:

– instalacji wodnej,

– instalacji centralnego ogrzewania,

– instalacji sprężonego powietrza.

Odpowiednio dobrany i zamontowany zawór zwrotny będzie odpowiadał przede wszystkim za udany przepływ wody w ściśle określonym kierunku. Dzięki temu cały układ jest zabezpieczony przed poważnymi uszkodzeniami, gdyż woda nie może się przedostać w kierunku przeciwnym. To jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie przeciekom. Oczywiście za dobranie oraz montaż zaworów zwrotnych powinni odpowiadać wykwalifikowani fachowcy. Przeciętni domownicy nie posiadają na ten temat odpowiednio rozbudowanej wiedzy.

Zawór zwrotny zasada działania

Poza wspomnianymi wyżej instalacjami, z zaworami zwrotnymi można się spotkać m.in. w zaawansowanych układach pneumatycznych. Jak działa zawór zwrotny? Nie jest to na szczęście zbyt skomplikowane, a wszystko opiera się na prawidłowym przepływie cieczy, tak aby można było liczyć na poprawne funkcjonowanie ogrzewania budynku mieszkalnego. Jeśli w najważniejszych elementach instalacji centralnego ogrzewania doszłoby do nadprogramowej różnicy ciśnień, poskutkowałoby to zmianą kierunku przepływu cieczy grzewczej. Tym samym najprawdopodobniej uszkodzeniu ulegnie kocioł, a nawet cały system grzewczy. Konieczna okaże się zatem jego kompleksowa wymiana. Zawory zwrotne mają za zadanie przeciwdziałać nadprogowej różnicy ciśnień, dzięki czemu będą się w odpowiednich momentach otwierać lub zamykać. Omawiane zawory zwrotne są samoczynne i nie trzeba ich podłączać do systemu sterującego.

Zawory zwrotne cena

Pozostało zastanowić się nad jedną istotną kwestią, a mianowicie ile mogą kosztować wysokiej klasy zawory zwrotne? Najprostsze rozwiązania na rynku kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych (około 40-60), ale jeśli chodzi o bardziej zaawansowane zawory zwrotne, np. do gorącej wody, trzeba liczyć na cenę zaworu zwrotnego nawet w okolicach 200-250 złotych. Dobrą informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, że zawory zwrotne można kupić zarówno w sklepach online jak EBMiA.pl, jak i stacjonarnych. Co jeszcze wypadałoby wiedzieć o zaworach zwrotnych do wody? Są to elementy zabezpieczające, dzięki którym:

– użytkownicy chronią się przed wstecznym przepływem wody,

– ogranicza się ryzyko występowania poważnych awarii,

– oszczędza się sporo pieniędzy (przede wszystkim na naprawach i wymianie),

– dba się o komfort i bezpieczeństwo pracy osób, które pracują przy domowych instalacjach.

Jak widać umiejętne dobranie i poznanie zasad funkcjonowania zaworów zwrotnych to absolutna podstawa sukcesu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zainteresowane osoby mogą z nich skorzystać również w instalacjach wentylacyjnych. Oczywiście montaż powinien przeprowadzić doświadczony specjalista. Przeciętni domownicy mogą sobie z tym po prostu nie poradzić i narobić dużo szkód. Fachowcy świetnie się na tym znają i dokładnie wiedzą, jakie czynności mają wykonać krok po kroku, aby zawór zwrotny pojawił się we właściwym miejscu i spełniał swoje podstawowe funkcje.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Jak odkręcić zawór kulowy?

Zawory stosowane w układach pneumatycznych

Zawór elektromagnetyczny odcinający – działanie, budowa, rodzaje

Siłownik jednostronnego i dwustronnego działania – różnice i zastosowanie

Elektrozawory – budowa, zalety i zastosowanie

Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa

Przelicznik, kalkulator jednostek ciśnienia

Jak zbudować układ pneumatyczny

Rodzaje, zalety i zastosowanie siłowników pneumatycznych

Szybkozłączka pneumatyczna – co to jest, jak działa, rodzaje

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco