Zawór szybkiego spustu – co to jest, zasada działania, jaki wybrać?

16 października 2022 0

Autor:

Zawór szybkiego spustu ma bardzo wszechstronne zastosowanie we współczesnym przemyśle. To jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ trudno byłoby sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie zaawansowanych układów pneumatycznych bez takiego zaworu. Najważniejszą rolę w takich układach pełni często sprężone powietrze, a zawór szybkiego spustu został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić zainteresowanym osobom przekierowanie powietrza od siłownika aż do zaworu rozdzielającego (lub w drugą stronę – od zaworu rozdzielającego do siłownika).

Zawór szybkiego spustu – co to jest?

Trójdrogowy zawór szybkiego spustu nazywany jest też zaworem odpowietrzającym. Jego kluczowym elementem jest tłumik hałasu, tak aby praca zaworu nie była zbyt uciążliwa. Jeśli ktoś chciałby umiejętnie sterować kierunkiem powietrza pod ciśnieniem, powinien poszerzyć dotychczasową wiedzę na temat zaworów szybkiego spustu, ponieważ w takiej sytuacji nie da się bez nich obejść. Zawory należące do tej kategorii mają spory wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego układu pneumatycznego, dlatego muszą być solidne, wydajne i umiejętnie dobrane. Odpowiadają za to doświadczeni fachowcy. Jeśli chodzi o jego oznaczenie, jest to prostokąt (nad nim znajduje się trapez) przez który przechodzą dwie linie proste i obserwuje się na nich strzałki w lewo oraz w prawo.

Do czego służy zawór szybkiego spustu i jakie są rodzaje?

Za co tak właściwie odpowiada wspomniany wyżej zawór szybkiego spustu? Otóż stosuje się go po to, aby odpowietrzyć siłowniki pneumatyczne, stosowane w rozmaitych zakładach przemysłowych. Tym samym poszczególne elementy/komponenty układu pneumatycznego uzyskują znacznie szybszy ruch roboczy. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób wpływa się na wzrost efektywności realizowanych procesów. Nic dziwnego w tym, że zawory szybkiego spustu mają obecnie tak szerokie grono zwolenników. Aktualnie użytkownicy mają do dyspozycji dwa podstawowe rodzaje zaworów szybkiego spustu, a mianowicie:

– zawór wkręcany,

– zawór montowany przy pomocy specjalnych systemów wtykowych.

Dobranie optymalnego zaworu jest oczywiście uzależnione od charakteru zaplanowanych prac oraz miejsca, w którym takie elementy będą wykorzystywane. Czuwają nad tym wykwalifikowani fachowcy, tak aby po drodze nie pojawiły się większe błędy.

Zawory szybkiego spustu – jakie mają zastosowanie?

Warto w tym miejscu zająć się podstawowym zastosowaniem zaworów szybkiego spustu, tak aby niezorientowane w temacie osoby miały pełną świadomość tego, gdzie konkretnie mogą po nie sięgać. Zawory szybkiego spustu pełnią nieocenioną rolę w:

– zaawansowanych układach pneumatycznych,

– rozwijających się zakładach przemysłowych,

– systemach odpowiedzialnych za sterowanie kierunkiem sprężonego powietrza.

Brak dostatecznie rozwiniętej wiedzy może poskutkować tym, iż zawory szybkiego spustu będą dobrane nieumiejętnie, a zakłady przemysłowe nie wykorzystają w pełni ich potencjału. Odpowiednio odpowietrzony układ pneumatyczny to gwarancja szybszej i wydajniejszej pracy, dlatego też tak wielu właścicieli zakładów traktuje to priorytetowo. Jednocześnie można się zabezpieczyć przed groźnymi nieszczelnościami oraz usterkami i awariami.

Zawór szybkiego spustu zasada działania

Jak działają zawory szybkiego spustu? Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane, chociaż osoby, które nigdy wcześniej nie miały z nimi styczności nie za bardzo się na tym znają. Omawiane zawory odpowiadają za kierowanie sprężonego powietrza z siłownika do zaworu rozdzielającego (lub w drugą stronę), a dzięki wypływowi powietrze może przedostać się do atmosfery. Osoby nadzorujące taki proces nie muszą się obawiać o nadmierny hałas, ponieważ kluczową rolę w tym wszystkim odgrywa tłumik hałasu, tak aby maksymalnie zredukować dźwięk odpowietrzania układu pneumatycznego. Tłumik wywiązuje się z tego zadania znakomicie. Dzięki temu pracownicy mogą pracować w pełni komfortowo i nie martwić się swoim spokojem czy też obniżonym samopoczuciem.

Z czego tworzy się zawór szybkiego spustu? Jak jest zbudowany?

Odpowietrzanie układu nie przebiegłoby prawidłowo, gdyby zawory szybkiego spustu nie były stworzone z wysokiej klasy materiałów, dlatego zwraca się na to bardzo dużą uwagę. Często wykorzystuje się do tego trwałe i solidne metale, a konkretniej:

– mosiądz,

– aluminium.

W zaworach szybkiego spustu można zaobserwować m.in. gwintowane przyłącza i uszczelki kształtowe. Jak widać nad ich budową oraz konstrukcją muszą czuwać doświadczeni i przeszkoleni fachowcy. Uszczelka odpowiada przede wszystkim za samoczynne przełączanie kierunku przemieszczania się sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym. Jeśli zawory będą dobrane odpowiednio, a przy okazji stworzy się je z solidnych i starannie dobranych materiałów można mieć pewność, że układ zacznie pracować efektywniej, a prędkość ruchów roboczych ulegnie gwałtownemu zwiększeniu. Jak widać warto się o to postarać.

Największe zalety zaworów szybkiego spustu

Pozostało zastanowić się m.in. nad tym, dlaczego tak często i chętnie sięga się obecnie po zawory szybkiego spustu? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, ponieważ dzięki omawianym zaworom bezproblemowo steruje się kierunkiem przemieszczania się sprężonego powietrza w zaawansowanych układach pneumatycznych. W innej sytuacji byłoby to znacznie trudniejsze lub też nawet niemożliwe do wykonania. W związku z tym zainteresowanym osobom nie pozostaje nic innego, jak uważnie rozejrzeć się za wysokiej klasy zaworami szybkiego spustu i zdecydować się na zainwestowanie w nie. Co jeszcze przemawia za takimi zaworami?

– podniesienie poziomu bezpieczeństwa i niezawodności w układach pneumatycznych,

– możliwość wykorzystania układów pneumatycznych w wielu różnych zakładach przemysłowych i produkcyjnych,

– prawidłowy przepływ sprężonego powietrza w ustalonym kierunku,

– szybkie i niezbyt hałaśliwe odpowietrzanie układu pneumatycznego, co poskutkuje zwiększeniem prędkości ruchu roboczego,

– trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne,

– zapewnienie układom pneumatycznym podwyższonej szczelności.

Analizując wymienione wyżej mocne strony zaworów szybkiego spustu szybko dojdzie się do wniosku, iż trudno bez nich funkcjonować w profesjonalnie zarządzanych zakładach przemysłowych. Jeśli ktoś chce to robić przemyślanie i jednocześnie mieć pewność, że dba o rozwój własnego interesu, powinien się nimi bliżej zainteresować.

Popularne rozmiary zaworów szybkiego spustu

Godne podkreślenia jest to, że obecnie projektowane zawory szybkiego spustu, z którymi można się spotkać w wielu układach pneumatycznych posiadają bardzo zróżnicowane rozmiary. Zdecydowanie najpopularniejsze opcje to: 1/8″, 1/4″, 1/2″, 3/8″ oraz 3/4″. Rozmiar dopasowuje się przede wszystkim do swoich indywidualnych potrzeb oraz zamiarów (biorąc pod lupę charakter zaplanowanych prac), ale też do specyfiki całego układu pneumatycznego. Ostatecznej decyzji w tym zakresie nie powinny więc podejmować osoby, które nie mają w tym większego doświadczenia, gdyż nietrudno o popełnienie jakiegoś rażącego błędu lub zaniedbania.

Odpowiednio dopasowane zawory szybkiego spustu (pod kątem rozmiaru) sprawią, że układ pneumatyczny będzie działać efektywnie, niezawodnie, bezpiecznie i sprawnie. Na tym chyba zależy każdemu właścicielowi zakładu przemysłowego oraz produkcyjnego. Co istotne zawory dopasowuje się również pod kątem warunków pracy, w których przyjdzie im pracować. Najważniejszą rolę pełni w tym wszystkim ciśnienie. W związku z tym potencjalni inwestorzy mogą się wyposażyć w zawory szybkiego spustu przeznaczone do pracy z ciśnieniem wahającym się w granicach od 0,3 do 10 barów. Jak widać nie obejdzie się bez solidnych i długotrwałych analiz. Umiejętne dobranie zaworu szybkiego spustu to jedno, a jego prawidłowe przyłączenie to zupełnie inna sprawa. Warto zaangażować w to wykwalifikowanego specjalistę, który będzie wiedział, iż zawór szybkiego spustu przykręca się w wyznaczonym do tego miejscu z pomocą gwintowanego przyłącza.

Jaki wybrać zawór szybkiego spustu?

Nie każda osoba będzie wiedziała, w jaki konkretnie sposób dobrać zawór szybkiego spustu do układu pneumatycznego. To naturalne, ponieważ przydatna w tym zakresie jest bardzo szeroka wiedza teoretyczna i praktyczna. Czym więc kierować się przy wyborze takich zaworów? Oto lista przydatnych parametrów, których nigdy nie powinno się lekceważyć:

– rozmiar (średnica przyłączy),

– dopuszczalny zakres ciśnienia sprężonego powietrza,

– specyfika układu pneumatycznego oraz warunki pracy,

– prędkość przepływu powietrza – w większości przypadków od 2,5 do 4,5 m3 na minutę.

Jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że przedstawione wyżej parametry nie są mu do niczego potrzebne, może mieć pewność, że odpowietrzanie układu pneumatycznego nie zostanie przeprowadzone poprawnie. Lepiej się w to zaangażować na maksimum swoich możliwości, ponieważ dobranie idealnego zaworu szybkiego spustu nie powinno być zbyt czasochłonnym przedsięwzięciem.

Dobrą wiadomością dla potencjalnych inwestorów jest również to, że w zawory szybkiego spustu wcale nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy. Kolosalne znacznie w tym zakresie ma jednak ich średnica, ale zwykle zapłaci się za nie kilkadziesiąt złotych (od 50 do 70), chociaż warto to oczywiście sprawdzić w sklepach internetowych i podczas bezpośredniej wizyty u sprzedawcy. To wszystkie najistotniejsze informacje na temat popularnych i szeroko rozpowszechnionych zaworów szybkiego spustu, dzięki którym odprowadzanie sprężonego powietrza z komory odbiorników pneumatycznych do atmosfery przebiegnie szybko i bezproblemowo. Warto je sobie dokładnie przeanalizować i na tej podstawie dobrać zawór do wykorzystywanego układu pneumatycznego w zakładzie produkcyjnym lub przemysłowym. Jeśli komuś zależy na znacznym przyspieszeniu ruchu roboczego, powinien zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi modelami (rozmiarami/średnicami przyłączy) i dopiero potem zdecydować się na ten odpowiedni zawór szybkiego spustu. Najlepiej przedyskutować to ze specjalistami.

W kolejnym artykułach opisaliśmy:

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Jak zbudować układ pneumatyczny?

Podstawy pneumatyki

Kalkulator sił w siłownikach pneumatycznych

Zawory stosowane w układach pneumatycznych

Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa

Regeneracja siłowników pneumatycznych

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco