Szybkozłączka pneumatyczna – co to jest, jak działa, rodzaje

17 listopada 2022 0

Autor:

Szybkozłączka pneumatyczna pojawia się w wielu różnych zakładach przemysłowych i jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ to właśnie dzięki nim można szybko łączyć oraz rozłączać rozmaite przewody, rury i węże pneumatyczne. Kluczowe jest to, aby szybkozłączki pneumatyczne były prawidłowo wykorzystywane, lecz na szczęście omawiane elementy są bardzo łatwe w obsłudze.

Co to jest szybkozłączka pneumatyczna?

Szybkozłączka pneumatyczna występuje na rynku pod kilkoma różnymi nazwami. Często nazywa się je też złączkami pneumatycznymi oraz złączami pneumatycznymi. Jeśli ktoś chciałby w prosty sposób łączyć ze sobą przewody, a następnie je rozłączać, powinien sięgnąć właśnie po wspomniane wyżej szybkozłącza pneumatyczne. Nadają się one m.in. do bezpiecznego przesyłu gazu, powietrza czy też rozmaitych mediów.

Jak działa szybkozłącze pneumatyczne?

W tym miejscu wypadałoby się zająć podstawową zasadą działania szybkozłączek pneumatycznych. Nie jest to zbyt skomplikowane, gdyż cały proces opiera się na zwolnieniu zaczepu. Dochodzi do tego na skutek odciągnięcia kołnierza złączki (zewnętrznego) oraz samoczynnego rozłączenia. W związku z tym można wyróżnić m.in. szybkozłączki pneumatyczne z obustronnym odcięciem dopływu powietrza (z gniazdem żeńskim i wtykiem męskim), szybkozłączki pneumatyczne z jednostronnym odcięciem dopływu powietrza (z gniazdem żeńskim) oraz szybkozłączki pneumatyczne z wolnym przelotem (bez żadnego odcięcia).

Bardzo ważną informacją dla potencjalnych użytkowników jest to, że w szybkozłączkach pneumatycznych nie ma miejsca na elementy korozyjne, gdyż szybkozłączki są stosowane na szeroką skalę przy transferze mediów i sprężonego powietrza. W związku z tym szybkozłączka pneumatyczna musi być odporna na wilgoć i wychładzanie. Z jakich materiałów tworzy się szybkozłączkę pneumatyczną? Głównie z mosiądzu (również obrabianego galwanicznie). Niekiedy w grę wchodzą szybkozłączki ze stali nierdzewnej (konieczność spełnienia podwyższonych wymogów sanitarnych).

Na jakie rodzaje można podzielić szybkozłączki pneumatyczne?

Każda zainteresowana osoba może się zdecydować na odpowiedni rodzaj szybkozłączek pneumatycznych. Dużo zależy oczywiście od tego, w jakich miejscach takie elementy będą wykorzystywane oraz przy jakich transferach będzie się po nie sięgało. Najpopularniejsze rodzaje to:

– szybkozłączki pneumatyczne push-to-connect – bezproblemowe podłączanie oraz rozłączanie przewodów, rur i węży. Wykorzystywane wszędzie tam, gdzie inwestorom zależy na podwyższonym poziomie bezpieczeństwa oraz niezawodności stosowanych połączeń,

– szybkozłączki disconnect – nieocenioną rolę pełni w nich mechanizm sprężynowy, dzięki któremu można sobie pozwolić na swobodne łączenie i rozłączanie rur oraz węży pneumatycznych,

– złącza w wersji gwintowanej – jak wskazuje nazwa, kluczową rolę odgrywają połączenia gwintowane (konieczność zastosowania klucza). Sięga się po nie w momencie, w którym w grę wchodzą wysokie ciśnienie oraz agresywne środowisko,

– złącza pneumatyczne z krzywką oraz rowkiem – korzystają z mechanizmu krzywkowego i sprawdzają się m.in. przy łączeniu oraz rozłączaniu rur i węży o większych średnicach. Gwarancja podwyższonej szczelności.

Jak widać trudno jednoznacznie określić to, po które konkretnie szybkozłącza pneumatyczne powinno się sięgać, gdyż jest to uzależnione od kilku różnych parametrów. Dobieranie szybkozłączek pneumatycznych wymaga odpowiedniego doświadczenia. Najważniejsze jest to, aby skupić się na szczelnym połączeniu pomiędzy punktem A oraz punktem B, które powstanie na skutek zastosowania przewodu, rury lub węża pneumatycznego. Tym samym zmniejsza się ryzyko występowania wycieków.

Zalety szybkozłączy pneumatycznych

Co konkretnie przemawia za szybkozłączkami pneumatycznymi? Otóż omawiane elementy kryją w sobie wiele zalet. Wystarczy wspomnieć przede wszystkim o:

– szybkim łączeniu oraz rozłączaniu rur, węży i przewodów,

– szczelności i niezawodności wykonywanego połączenia,

– szerokim zastosowaniu szybkozłączek pneumatycznych,

– możliwości zastosowania szybkozłączek w agresywnym środowisku,

– poprawieniu produktywności,

– zmniejszeniu czasu ewentualnych przestojów,

– zwiększeniu bezpieczeństwa wśród zatrudnionych pracowników,

– bezproblemowej wymianie szybkozłączek pneumatycznych.

Wszystkie te elementy sprawiają, że szybkozłącze pneumatyczne cały czas zyskuje na popularności. Oczywiście warto przetestować je na własnym przykładzie, lecz każdy inwestor z pewnością doceni ich uniwersalność oraz łatwą obsługę.

Gdzie stosuje się szybkozłączki pneumatyczne?

Pozostało przeanalizować jeszcze jedną istotną kwestię, a mianowicie, gdzie konkretnie stosuje się szybkozłączki pneumatyczne? Jak już zostało wspomniane, te elementy mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Szybkozłączka pneumatyczna występuje głównie w budownictwie (transfer sprężonego powietrza, podłączanie sprzętu pneumatycznego – np. kompresorów), motoryzacji (podłączanie kluczy, noży, pompek, pistoletów lakierniczych, głowic pneumatycznych, kompresorów i wkrętarek) oraz rolnictwie (podłączanie siewników i opryskiwaczy pneumatycznych). Jeśli chodzi o produkcję, można wspomnieć o tym, że korzysta się z szybkozłączy pneumatycznych przy transferze gazu, powietrza lub rozmaitych mediów. Dzięki temu nie ma najmniejszych kłopotów z podłączaniem urządzeń i narzędzi pneumatycznych.

Uniwersalność szybkozłączki pneumatycznej ma spory wpływ na ich rosnącą popularność i nikogo nie powinno to dziwić. Jak widać można po nie sięgnąć w wielu różnych sytuacjach i gałęziach przemysłu. Zależne jest to m.in. od potrzeb kolejnych użytkowników i inwestorów, ale też od transferowanych mediów i podłączanych narzędzi, urządzeń oraz sprzętów pneumatycznych. W związku z tym dobór szybkozłączek pneumatycznych musi być bardzo dokładnie przeanalizowany, dlatego najlepiej robić to w porozumieniu z doświadczonym fachowcem.

Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż szybkozłącza pneumatyczne są łatwe w naprawie i ewentualnej wymianie. Nie ma też problemów z ich regularną konserwacją, co przekłada się na wydłużenie żywotności poszczególnych elementów. Każda osoba, która ma z nimi styczność docenia ich trwałość i możliwość intensywnej eksploatacji (nawet w trudnych warunkach środowiskowych). W większości szybkozłączek pneumatycznych zastosowano wysokiej klasy zawór zwrotny, odpowiadający za zapobieganie poważnym wyciekom i powstawanie groźnych nieszczelności przy transferowaniu wybranych mediów. Jeśli komuś będzie zależało na zwiększeniu produktywności we własnym zakładzie przemysłowym/produkcyjnym czy też zmniejszeniu czasu przestoju, powinien zainteresować się szybkozłączkami pneumatycznymi. Szybkozłącze pneumatyczne to również gwarancja podwyższonego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników, którym od tej pory będzie się pracowało łatwiej, przyjemniej i spokojniej. Istotne jest to, że obecnie szybkozłączkę pneumatyczną można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych jak EBMiA.pl. W tym zakresie nie warto jednak działać w pośpiechu, gdyż łatwo o popełnienie błędu. Ostateczną decyzję pozostawia się obeznanym w temacie fachowcom.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Nypel – co jest, rodzaje, zastosowanie

Zawory stosowane w układach pneumatycznych

Zawór elektromagnetyczny odcinający – działanie, budowa, rodzaje

Siłownik jednostronnego i dwustronnego działania – różnice i zastosowanie

Elektrozawory – budowa, zalety i zastosowanie

Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa

Przelicznik, kalkulator jednostek ciśnienia

Jak zbudować układ pneumatyczny

Rodzaje, zalety i zastosowanie siłowników pneumatycznych

Końcówki pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco