Skok siłownika – co to jest, jak obliczyć?

18 listopada 2022 0

Autor:

Dobranie odpowiedniego siłownika to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. W związku z tym wypadałoby zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym siłownik będzie spełniał wszystkie oczekiwania potencjalnych użytkowników i posłuży im przez długi czas. Jednym z najważniejszych parametrów jest tzw. skok siłownika. Co to właściwie jest, co trzeba o nim wiedzieć i jak obliczyć skok siłownika?

Skok siłownika – co to jest?

Nie da się ukryć, że długość skoku siłownika ma niebagatelny wpływ na prawidłową pracę całego systemu, który jest obsługiwany przy pomocy siłownika. Siłowniki pneumatyczne w trakcie swojej pracy wykorzystują przede wszystkim sprężone powietrze, tak aby nie było trudności z wprowadzeniem w ruch kolejnych części maszyny. Co za tym idzie będzie można myśleć o uruchomieniu zaplanowanego wcześniej procesu produkcyjnego. W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest omawiany skok siłownika? Otóż jest to maksymalna odległość, na jaką będzie mógł się wysunąć tłok w realizowanym procesie produkcyjnym. Do wysunięcia dochodzi na skutek zastosowania gazu pod ciśnieniem. Nieodpowiednie dobranie siłownika pneumatycznego pod kątem skoku siłownika może doprowadzić do tego, że cały układ stanie się podatny na awarie, a maszyna nie będzie się prawidłowo uruchamiać.

Jak obliczyć skok siłownika?

Pochylając się nad tematem skoku siłownika, warto zająć się jeszcze jedną podstawową kwestią, a mianowicie jak obliczyć skok siłownika. Na szczęście można to zrobić na kilka różnych sposobów:

– pomiar manualny – najbardziej skomplikowana metoda obliczania skoku siłownika dla mniej doświadczonych użytkowników. Stosuje się ją zwłaszcza przy modelach niestandardowych. Na samym początku należy się zabrać za wymontowanie siłownika pneumatycznego, a następnie za zmierzenie jego maksymalnej długości przy wysuniętym tłoku i przy maksymalnym wysunięciu tłoku. Później pozostaje już tylko zbadać różnicę pomiędzy otrzymanymi wartościami i na tej podstawie uzyskuje się skok siłownika,

– Obliczanie skoku siłownika za pomocą tabliczki znamionowej – zdecydowanie najprostsza i najbardziej rozpowszechniona metoda, która nie powinna nikomu sprawiać trudności. To właśnie na takiej tabliczce można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje na temat skoku siłownika, aby nie trzeba było niczego wyliczać w pojedynkę (zabezpieczenie przed popełnieniem błędu). Godne uwagi jest jednak to, że producenci siłowników pneumatycznych stosują obecnie różne tabliczki znamionowe i symbole. Jeśli użytkownicy nie mogą znaleźć tabliczki znamionowej, powinni sięgnąć po dokumentację techniczną,

– Obliczanie skoku siłownika za pomocą tabeli normatywnej – ostatnie z dostępnych rozwiązań. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy mają styczność ze standardowymi siłownikami pneumatycznymi, które są produkowane w zgodzie z obowiązującymi normami jakościowymi. W związku z tym bez problemów można dotrzeć do informacji związanych z gabarytami siłownika, jego parametrami oraz średnicą tłoku. Posiadając wiedzę na temat takich wartości, sięga się po tabelę normatywną i odczytuje się skok siłownika.

Jak widać do dyspozycji potencjalnych użytkowników są trzy różne metody obliczania skoku siłownika. Każda z nich ma swoje mocne strony, a sięgnięcie po jedną z nich jest uzależnione m.in. od typu siłownika (standardowy lub niestandardowy).

W kolejnym artykułach opisaliśmy:

Siłownik jednostronnego i dwustronnego działania

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Jak zbudować układ pneumatyczny?

Kalkulator sił w siłownikach pneumatycznych

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco