Siłowniki pneumatyczne czasami odmawiają posłuszeństwa. W takiej sytuacji pojawia się pewien dylemat, a mianowicie, czy lepiej zdecydować się na regenerację siłowników pneumatycznych czy też może na zakup nowych elementów? Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw naprawie siłowników pneumatycznych, a dopiero potem podjąć wiążącą decyzję w tym zakresie. Nie w każdym przypadku regeneracja siłowników pneumatycznych okaże się opłacalnym przedsięwzięciem.
Co przyczynia się do powstawania uszkodzeń w siłownikach pneumatycznych?
Co prawda budowa siłowników pneumatycznych nie jest zbyt skomplikowana, lecz mimo to w takich urządzeniach z biegiem czasu mogą się pojawić pewne uszkodzenia. Najczęstsze przyczyny powstawania usterek to:
– niewłaściwa obsługa siłownika pneumatycznego,
– silne uderzenie w siłownik pneumatyczny,
– dostanie się do siłownika niepożądanych substancji i składników (np. wody, kurzu lub piasku).
Przyjmuje się jednak, że siłowniki pneumatyczne są stosunkowo trwałe i odznaczają się długą żywotnością. Jeśli ktoś będzie o nie dbał i prawidłowo z nich korzystał, zabezpieczając je przed czynnikami zewnętrznymi, może mieć pewność, że siłowniki pneumatyczne potowarzyszą mu przez długie miesiące.
Naprawa siłowników pneumatycznych – co za tym przemawia?
W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jak właściwie wygląda naprawa siłowników pneumatycznych i kiedy należy się na nią zdecydować? Najlepiej jeśli regeneracją siłowników pneumatycznych zajmą się specjalistyczne firmy z wieloletnim doświadczeniem branżowym, które zatrudniają w swoich szeregach prawdziwych fachowców. Regeneracja siłowników pneumatycznych może być dla niektórych osób sporym wyzwaniem. Podstawą sukcesu jest rozebranie wspomnianego siłownika na części, a następnie przeprowadzenie dokładnego czyszczenia. Nie obejdzie się też bez wykonania rzetelnych testów szczelności. Jeśli siłowniki pneumatyczne nie przejdą takich testów, zainteresowanym osobom nie pozostanie nic innego, jak kompleksowa wymiana uszczelniaczy.
Naprawa siłowników pneumatycznych nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ czasami uszkodzenia okażą się na tyle poważne, iż lepiej zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Warto o tym porozmawiać z fachowcami i w razie potrzeby skorzystać z ich solidnego wsparcia. Jeśli jednak w grę wchodzi regeneracja siłowników pneumatycznych, trzeba mieć świadomość tego, że kluczowymi aspektami w tym procesie będą m.in.: naprawa części ruchomych, sprawdzenie i ewentualna wymiana tłoczysk (niekiedy wystarcza polerowanie) i przeanalizowanie stanu obudowy oraz profili aluminiowych. Bez szerokiej wiedzy w tej tematyce nie wypada się zabierać za regenerację siłownika pneumatycznego, dlatego za każdym razem należy to pozostawić profesjonalistom. Gdy uszkodzenia nie są zbyt poważne i rozległe stawia się na naprawę.
Regeneracja siłownika pneumatycznego czy zakup nowego – kiedy ma to sens?
Jak już zostało wspomniane, od czasu do czasu dochodzi do takich sytuacji, w których niezbędne okaże się zakupienie nowego siłownika pneumatycznego. Kiedy ma to jednak największy sens? Wtedy, gdy siłowniki do niczego się już nie nadają, a ich kompleksowa regeneracja pochłonie z budżetu zbyt duże pieniądze (porównywalne do zakupu nowego urządzenia). Regeneracja siłowników pneumatycznych jest kuszącą propozycją, gdy siłowniki lekko się zużyły lub też doszło do ich przeciążenia. W pozostałych przypadkach lepiej zdecydować się na kupno nowego elementu. Nastąpi to wtedy, gdy:
– doszło do nieodwracalnych i poważnych uszkodzeń mechanicznych,
– uszkodzeniu uległy tulejka prowadząca i pokrywa,
– obudowa siłownika pneumatycznego jest w opłakanym stanie technicznym,
– w siłownikach pneumatycznych zaobserwowano wiele nieszczelności.
Jak widać, na samym początku trzeba dokładnie sprawdzić siłowniki pneumatyczne. Podjęcie finalnej decyzji co do regeneracji lub zakupu nowego sprzętu musi być poparte analizami. Bez tego można stracić sporo pieniędzy, a raczej nikomu nie zależy na tym, aby doświadczyć tego na własnej skórze. Jeśli dojdzie już jednak do sytuacji, w której trzeba będzie kupić nowy siłownik, za czym warto się rozejrzeć? Przede wszystkim za urządzeniami wyprodukowanymi zgodnie z normami ISO.
W kolejnym artykułach opisaliśmy:
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Jak zbudować układ pneumatyczny?
Kalkulator sił w siłownikach pneumatycznych
Zawory stosowane w układach pneumatycznych
Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa