Pliki CAD – jakie są formaty pliku?

18 grudnia 2020 0

Autor:

Pliki CAD używane są przede wszystkim podczas projektowania wspomaganego komputerowo, ale również do wymiarowania czy wykonywania kosztorysów. Ogólnie stosowane są w inżynierii budowlanej, mechanicznej oraz elektrycznej. Plik CAD posiadają szereg rozszerzeń. Najpopularniejsze formaty to DWF, DWG oraz DXF. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do lektury.

Pliki CAD DWF

Pliki CAD o formacie wektorowym DWF za sprawą opcji kompresowania nie zajmują wiele miejsce i są bardzo szybkie w przesyłaniu w porównaniu do pozostałych formatów. Warto pamiętać, że nie można ich modyfikować. Pozwalają na przeglądanie i drukowanie za pomocą bezpłatnych programów, w tym m.in. Autodesk Design Review.

Plik CAD DWG

Format wektorowy DWG to podstawowe rozszerzenie, które zostało stworzone do obsługi takich programów, jak chociażby AutoCAD. Jest on zastrzeżony przez firmę Autodesk, co zdecydowanie ogranicza konkurencyjność na rynku. Format ten jest ulepszany, gdy pojawiają się nowe wersje programu AutoCAD. Co istotne, format DWG pozwala na projektowanie rysunków dwuwymiarowych oraz trójwymiarowych.

Pliki CAD DXF

Pliki CAD DXF umożliwiają tworzenie plików CAD 2D oraz 3D. Dużym plusem tego formatu wektorowego jest udostępnianie całej dokumentacji. Co więcej, pozwala on na wymianę informacji pomiędzy systemami graficznymi, czyli np. na eksport rysunku wykonanego w Corelu do AutoCAD i odwrotnie. Pliki CAD DXF mają dłuższy czas odczytu i zapisu w porównaniu do CAD DWG.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz oprogramowanie CNC – CAD – CAM

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco