Twardość stali nierdzewnej – jak można ją zwiększyć?

20 grudnia 2021 0

Autor:

Twardość stali nierdzewnej dopasowuje się przede wszystkim do konkretnego zastosowania. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób można zoptymalizować ten parametr, by dostosować go do własnych potrzeb. Jeśli szukasz praktycznych informacji na temat twardości stali lub chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy twardością i wytrzymałością stali zwykłej oraz stali nierdzewnej, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Z pewnością znajdziesz w nim odpowiedź na nurtujące Cię pytania!

Twardość stali nierdzewnej i stali kwasowej

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jaką twardość powinna mieć stal, która jest stalą o najszerszym zakresie zastosowań. Otóż twardość HRC takiej stali, jak stal nierdzewna czy stal kwasowa powinna wynosić około 50 jednostek. Twardość na takim poziomie uzyskują nierdzewne stale martenzytyczne. W tym celu poddaje się je specjalistycznej obróbce cieplnej. Taka stal wykorzystywana jest na przykład do produkcji profesjonalnych noży kuchennych, które stosowane są m.in. w restauracjach.

Jak zwiększyć twardość HRC stali nierdzewnej?

Jeśli chodzi o stopy nierdzewne, a także stal kwasową, ich twardość można zwiększyć dzięki azotowaniu gazowemu. Jest to specyficzny rodzaj obróbki powierzchniowej, który stosuje się głównie w obrębie stopów austenitycznych. Bazowo cechują się one bowiem stosunkowo niskim współczynnikiem twardości. Za pomocą tego rodzaju obróbki możliwe jest nasycenie zewnętrznej warstwy materiału azotem, dzięki czemu staje się on znacznie twardszy, a jednocześnie wyjątkowo odporny na rdzewienie.

Stal zwykła i stal nierdzewna twardość

Zanim odpowiemy sobie na pytanie dotyczące tego, który z rodzajów stali jest twardszy, warto wyjaśnić, do czego tak naprawdę odnosi się ten parametr. Zatem twardość HRC, HRA (czy też twardość wyrażana w innej skali) jest to miara odporności materiału na miejscowe odkształcenia plastyczne, które tworzy się na niewielkiej powierzchni badanego przedmiotu. Odkształcenie to powstaje na skutek mechanicznego wciskania w przedmiot drugiego, twardszego przedmiotu (wgłębnika) lub też poprzez ścieranie powierzchni.

Przechodząc do porównania twardości stali nierdzewnej i stali zwykłej, warto przede wszystkim zacząć od tego, że pierwsza z nich ma znacznie lepsze parametry. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ma również nieco gorsze parametry wytrzymałościowe w porównaniu ze stalą zwykłą.

Stal zwykła i stal nierdzewna wytrzymałość

Choć twardość stali nierdzewnej jest lepsza w porównaniu ze stalą zwykłą, to sprawa ma się już nieco inaczej w przypadku wytrzymałości tych materiałów. Tu warto zastanowić się, o jaką wytrzymałość chodzi, bowiem jest ich kilka rodzajów. Czy jest to wytrzymałość na zerwanie, ściskanie, ścinanie, ścieranie, skręcanie, a może zginanie? Jeśli chodzi o stal nierdzewną, pomimo tego, że wyprzedza ona stal zwykłą w wielu kategoriach, takich jak chociażby twardość, to już w przypadku wytrzymałości nie jest to tak jednoznaczne. Owszem, stal nierdzewna ma lepszą wytrzymałość na ściskanie i ścieranie, ale nie na zerwanie, ścinanie, skręcanie i zginane. Tu prym wiedzie zdecydowanie stal zwykła.

W tym miejscu warto przywołać wspomniany wcześniej przykład noży, które w przypadku wyprodukowania ich ze stali nierdzewnej, zyskują twardość oraz znakomity poziom ochrony przed rdzą, a także są odporne na strzępienie. Należy jednak dostrzec, że będą one również mniej elastyczne od noży wykonanych ze stali zwykłej, co może przyczynić się do ich pęknięcia czy odkształcenia podczas bardzo intensywnej eksploatacji.

W kolejnych artykułach opublikowaliśmy:

Tabela twardości materiałów Vickersa, Brinella, Rockwella HRC

Stal kwasoodporna a stal nierdzewna – co to jest, poznaj różnice?

Frezowanie stali – dobór parametrów i prędkości skrawania

Rodzaje stali, oznaczenia, klasyfikacja i normy

Hartowanie stali – jak hartować stal?

Stal 316L (1.4404) właściwości, skład, zastosowanie

Stal narzędziowa – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco