Na czym polega szlifowanie płaszczyzn?

22 sierpnia 2018 0

Autor:

Czym tak naprawdę jest szlifowanie płaszczyzn? Najogólniej mówiąc jest to usuwanie chropowatości. Jednak pojęcie to jest o wiele bardziej złożone. Pomimo owej złożoności efekt powinien być taki sam – idealnie płaska powierzchnia. Kluczowym aspektem w procesie szlifowania jest powtarzalność – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z produkcją przemysłową.

Celem szlifowania jest estetyczne zabezpieczenie powierzchni – ma ona być nie tylko bardziej gładka ale także odpowiednio zabezpieczona. Warto podkreślić, iż ilość materiału usuwanego jest naprawdę niewielka, dlatego proces ten wymaga ogromnej precyzji. W tym celu stosuje się specjalistyczne narzędzia, które są dobierane ze względu na rodzaj powierzchni oraz ich zastosowanie.

Szlifowanie płaszczyzn maszynowo czy ręcznie?

Konwencjonalne szlifowanie płaszczyzn odbywa się przy pomocy rąk. Ten przypadek wbrew pozorom niesie ze sobą kilka korzyści a jedną z nich jest indywidualne podejście do danej powierzchni. Wówczas szanse na zlecenia nietypowe wzrastają a sama praca niesie ze sobą większe koszta. Tarcze do szlifowania dostępne są w naszym sklepie EBMiA.pl. W przypadku szlifowania mechanicznego, czyli w pełni zautomatyzowanego, zaprogramowana maszyna działa na zasadzie serii a więc traktuje tak samo wszelkie powierzchnie, co w przypadku defektów produkcyjnych może być zgubne i narażać na straty materiału. Faktem jest, iż zautomatyzowany proces szlifowania jest tańszy i szybszy, a co za tym idzie – bardziej wydajny.

Robocze końcówki w szlifowaniu

Kluczowe znaczenie w powodzeniu całego procesu ma stosowny dobór końcówek roboczych. Na jakie aspekty wpływ ma rodzaj końcówki roboczej? Oto najważniejsze :

– głębokość szlifu

– gładkość materiału

– czas procesu

Szlifowanie opiewa w kilka etapów, a w każdym następnym stosowane są materiały ścierne o bardziej szczegółowej strukturze. Pozwala to uniknąć uszkodzeń i w efekcie daje jeszcze gładszą powierzchnię. Pomimo to pod uwagę należy wziąć dużą ilość parametrów szlifowania – m.in. prędkość prac. Jeśli jest ona zbyt mała, wówczas może to spowodować nadmierne ścieranie materiału, a w konsekwencji jego utratę i przegrzanie. Stąd mylne wrażenie, iż jest to proces banalny.

Ponadto istnieje kilka technik szlifowania – te także zależą od rodzaju materiału oraz oczekiwanego efektu. Zasadniczo szlifowanie jest niezbędnym procesem wykończeniowym po mechanicznym cięciu, które pozostawia wspomniane chropowatości oraz nierówności występujące zwłaszcza na krawędziach. W praktyce szlifowanie jest skomplikowanym i złożonym procesem, który wymaga stosownej wiedzy oraz doświadczenia.

W innym naszym artykule opisujemy na czym polega: Szlifowanie płynne

Opisujemy także parametry skrawania

Szlifowanie metalu – jak i czym szlifować metal?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Newsletter
Bądź na bieżąco