Szlifowanie metalu – jak i czym szlifować metal?

23 września 2021 0

Autor:

Szlifowanie metalu to proces, który jest chętnie wykorzystywany zwłaszcza na rozbudowanych liniach produkcyjnych. Często styczność mają z nim pracownicy zakładów przemysłowych. Pełni nieocenioną rolę przy pracach wykończeniowych, więc warto docenić jego wszechstronność. Szlifowaniu metalu poddawane mogą być rozmaite powierzchnie. Do dyspozycji ma się wiele ciekawych metod oraz technik. Najpierw należy opanować je do perfekcji.

Szlifowanie metalu – co to jest?

Szlifowanie to jedna z najbardziej popularnych metod obróbki powierzchni. Dzięki niej eliminuje się występowanie:

– chropowatości,

– naddatku obróbkowego.

Powierzchnia przyjmuje optymalny kształt oraz nadaje się jej właściwe wymiary. Z racji tego tak ważne jest to, aby za szlifowanie zabierały się wyłącznie odpowiednio przeszkolone i doświadczone osoby. Intensywna eksploatacja urządzeń może doprowadzić do rozmaitych defektów, a z pomocą szlifowania metali można im przeciwdziałać. Powierzchnia jest optymalnie zabezpieczona i nie pojawiają się na niej żadne uszkodzenia.

Czym szlifować metal?

Aby wykonać szlifowanie metalu potrzebne będą specjalistyczne urządzenia. Chodzi tutaj m.in. o wykorzystanie szlifierki, która musi być koniecznie wyposażona w narzędzia skrawające. Potocznie nazywa się je ściernicami. Co istotniejsze ściernice można wykonać z wielu różnych materiałów, w tym np. z korundu, diamentu i boru. Łączy się je przy pomocy solidnych spoiw (żywicznych, metalowych i gumowych).

Jak szlifować metal?

Jak już zostało wspomniane szlifowaniu mogą być poddawane różnorodne powierzchnie. Warto poszerzyć wiedzę w tej kategorii i umieć wykorzystać ją w praktyce. Oto te powierzchnie, które szlifowaniu poddawane są zdecydowanie najczęściej:

– wałki – zainteresowanym potrzebne będą szlifierki kłowe. Istnieje także możliwość skorzystania ze szlifowania bezkłowego,

– płaszczyzny – w ten sposób uzyskuje się pożądaną powierzchnię (niezwykle gładką). Płaszczyzny pozbywają się wszelkich zarysowań i uszkodzeń, poza tym są doskonale chronione i nadaje się im połysku,

– szlifowanie otworów w metalu – ściernica wykonuje ruch posuwowy, natomiast obrabiana powierzchnia ruch obrotowy. Tym samym uzyskuje się zadowalające efekty rozpoczętego szlifowania. Uzyskane średnice mogą być stosunkowo niewielkie, jak i bardzo duże. Obróbka w tej odmianie jest bardzo dokładna i precyzyjna,

– powierzchnie kształtowe – cechuje się wydajnością i dokładnością. Uzyskiwane koła posiadają małe moduły.

Jak widać ostateczny wybór należy do tych osób, które na co dzień zajmują się szlifowaniem met. Warto skorzystać z powyższych porad, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i bezawaryjnie.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Ściernica listkowa – rodzaje i zastosowanie

Kamień szlifierski – rodzaje i zastosowanie

Na czym polega szlifowanie płaszczyzn?

Szlifowanie płynne – poznaj 10 najważniejszych zasad przy szlifowaniu

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco