Szlifowanie drewna – jak szlifować drewno?

19 marca 2020 0

Autor:

Zanim zabierzemy się za szlifowanie drewna należy uświadomić sobie, że nie każdą powierzchnię możemy szlifować w ten sam sposób. Głównie chodzi o narzędzie, które w tym celu wykorzystamy. W dzisiejszym artykule mamy dla was garść porad na temat tego, jak szlifować drewno, aby go nie zniszczyć oraz uzyskać pożądany efekt.

Co to jest szlifowanie drewna? Tym mianem określamy obróbkę drewnianej powierzchni poprzez starcie wierzchniej warstwy. Naszym celem jest osiągnięcie równej i gładkiej powierzchni, dzięki której mebel czy dekoracja drewniana będą wyglądać jak nowe. Aby to osiągnąć, potrzebujemy konkretnych narzędzi oraz materiałów ściernych.

Jakie powierzchnie drewniane można szlifować?

Niemal każdy rodzaj drewnianej powierzchni nadaje się do szlifowania. Na przykład fronty mebli, drewniane blaty stołów, podłogi czy panele ścienne z drewna. Kluczowy jest jednak dobór narzędzia do szlifowania, które zapewni bezpieczną, efektywną i w miarę szybką pracę. Drewno szlifować możemy na przykład ręcznie za pomocą papieru ściernego, dobierając jego gramaturę i granulację w zależności od mocy ściernej, na jakiej nam zależy. Wadą ręcznego ścierania jest fakt, iż mocno się przy tym męczymy i cała praca idzie dość karkołomne. Dlatego jeśli zależy nam nam bardziej profesjonalnym i szybszym efekcie, możemy wykorzystać narzędzia do ścierania mechanicznego, czyli szlifierki elektryczne, na które montuje się materiał ścierny.

Narzędzia do szlifowania drewna

Na rynku dostępnych jest kilka typów szlifierek, które różnią ze względu na kształt, wygląd i funkcję stopy czy kierunek szlifowania. W innym artykule opisaliśmy rodzaje szlifierek.

– Szlifierka oscylacyjna – niedroga szlifierka do drewna w cenie kilkuset złotych. Posiada trójkątną lub prostokątną stopę. Doskonała do prac wykończeniowych w domu i małym warsztacie.

– Szlifierka taśmowa – jedna z najbardziej wydajnych szlifierek w mocy około 600 – 800 W. Szlifowanie odbywa się w tym samym kierunku. Jest idealna do dużych powierzchni.

– Szlifierka mimośrodkowa – umożliwia ścieranie w niemal każdym kierunku, ponieważ oprócz wibracji wyposażono ją też w moment obrotowy stopy.

– Szlifierka cykliniarka – idealna do szlifowania drewnianych podłóg w celu ich konserwacji i odnawiania.

Wszystkie z wymienionych wyżej szlifierek sprawdzają się w różnych okolicznościach kiedy wykonujemy szlifowanie drewna. Na przykład oscylacyjne oraz mimośrodkowe stosuje się do niewielkiej przestrzeni i aby dotrzeć w wąskie szczeliny. Cykliniarka jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do cyklinowania podłóg, zaś szlifierka taśmowa do płaskich i dużych powierzchni.

Czym szlifować drewno?

Przy wyborze materiału ściernego należy zwracać uwagę na to, jak grube są ziarna. Im większe, tym większa moc ścierna papieru i możliwość lepszego starcia powierzchni. Granulacja papieru dostępna jest od grubych ziaren, np. P16, do bardzo małych P1200.

Podczas wyboru materiału ściernego znaczenia mają też gramatura, elastyczność oraz rodzaj materiału. Np. do szlifowania miękkiego drewna wybierajmy materiał o mniejszej ilości ziaren na podłożu, zaś do drewna twardego materiał o pełnym nasypie, dzięki któremu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię.

Jak szlifować drewno?

Na koniec kilka porad aby szlifowanie drewna zostało wykonane poprawnie. Drewno szlifujemy zawsze wzdłuż słoi i nie szlifujemy byt długo jednego miejsca. Ponadto powinniśmy wystrzegać się przegrzania i przeciążenia szlifierki, dlatego nie dociskajmy jej zbyt mocno do podłoża. Granulację papieru należy stopniowo zwiększać w miarę postępu szlifowania powierzchni. Jeśli szlifujemy drewno ręcznie, złóżmy papier w kwadratowy bloczek. Przed ostatnim szlifowaniem możemy dodatkowo zagruntować drewno rozcieńczonym lakierem podkładowym

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Papier ścierny do drewna – jaki wybrać do szlifowania?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco