Stal węglowa – właściwości, zastosowanie, rodzaje

1 września 2021 0

Autor:

Stal węglowa charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem. Ma się z nią kontakt w przemyśle, codziennym użytkowaniu, jak i przy pracach związanych z konstrukcjami rozmaitych budynków. Osoby korzystające ze stali węglowej zgodnie podkreślają, że jest to materiał trwały, niezawodny i bardzo skuteczny w działaniu. Ogromnym atutem jest również to, że nie trzeba na niego przeznaczać majątku.

Stal węglowa właściwości

Stal węglowa jest materiałem solidnym i wytrzymałym. Co ciekawe w jej składzie poza węglem znajduje się kilka innych pierwiastków, a mianowicie:

– aluminium,

– krzem,

– miedź,

– mangan.

Prace związane z wykorzystywaniem stali węglowej wymagają od zainteresowanych osób pewnych umiejętności. Stal węglową można swobodnie spawać, dzięki czemu pełni nieocenioną rolę w konstrukcjach mostów, urządzeń oraz maszyn. Dodatkowo jest jednym z najważniejszych elementów przy produkcji wszelkiego rodzaju wierteł, tarcz i ostrzy. Narzędzia z tej kategorii odznaczają się niezwykłą trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wydłużoną żywotnością.

Stal węglowa zastosowanie

Stal węglowa doskonale spisuje się w ekstremalnie trudnych warunkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją przy produkcji urządzeń pracujących w zakładach przemysłowych. Cena idzie w parze z jakością, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że popularność tego materiału stale rośnie.

Dzięki zastosowaniu stali węglowej powstają takie produkty jak: koła łańcuchowe, wiertła, piły ręczne i brzeszczoty, młotki ślusarskie, przedłużki

Rodzaje stali węglowej

Olbrzymią ciekawostką jest fakt, iż stal węglową można podzielić na kilka różnych rodzajów. Użytkownicy mają styczność ze stalą niskowęglową (cechuje się dużą rozciągliwością i przybieraniem rozmaitych kształtów, korzysta się z niej głównie przy tworzeniu stalowych konstrukcji), o wysokiej zawartości węgla (można poddać ją obróbce cieplnej, dzięki czemu zyskuje na twardości, a jednocześnie staje się krucha – nieoceniona przy produkcji sprężyn), o średniej zawartości węgla (bardzo chętnie wykorzystywana przy pracach związanych z produkcją części samochodowych, np. w autach osobowych i dostawczych) oraz o ultra wysokiej zawartości węgla (doskonałe parametry pod kątem trwałości).

Dobór stali węglowej zależy oczywiście od charakteru wykonywanych prac. Z racji tego tak ważne jest to, aby ostateczna decyzja została podjęta przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Stal węglowa sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, ale też poza przemysłem, np. w trakcie tworzenia noży i specjalnych narzędzi. Daje nieograniczone możliwości i jest stosunkowo tanim materiałem. Łatwo wykryć w niej ewentualne usterki.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Rodzaje stali, oznaczenia, klasyfikacja i normy

Stal narzędziowa – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco