Stal stopowa – co to jest, rodzaje, zastosowanie

20 października 2021 0

Autor:

Stal stopowa pełni nieocenioną rolę we wszystkich tych obiektach, w których występują bardzo ekstremalne warunki pracy. Stal z tej kategorii wyróżnia się większą wytrzymałością, odpornością na czynniki zewnętrzne oraz trwałością. W stali stopowej wykorzystano szereg ciekawych pierwiastków, odpowiedzialnych za poprawienie jej podstawowych parametrów.

Rodzaje stali stopowej

Stal stopową można podzielić na kilka różnych rodzajów. Wśród najbardziej znanych rodzajów wyróżnia się:

Stal stopowa specjalna

Stal stopowa specjalna – najważniejszą kwestią jest umiejętne dobranie dodatkowych pierwiastków. Należy to zrobić z maksymalną dokładnością, aby nie pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania. Stal stopowa specjalna cechuje się wyjątkową trwałością i niezawodnością. Jest wydajna, a dodatkowo świetnie radzi sobie z korozją. Zainteresowani mogą się zdecydować na stal stopową specjalną magnetyczną i niemagnetyczną. Alternatywą jest stal żaroodporna. Z takim wariantem stali można pracować na zimno lub na gorąco. Dużo zależy od konkretnych potrzeb inwestorów.

Stal stopowa jakościowa

Stal stopowa jakościowa – cechą charakterystyczną jest w tym przypadku wzmożona wytrzymałość. Korzysta się z niej przede wszystkim w trakcie produkcji materiałów o długiej żywotności, wykorzystywanych na terenie rozmaitych zakładów przemysłowych. Ze stali stopowej jakościowej produkuje się m.in. śruby, elementy konstrukcyjne i łączne, ale też szyny. Jeśli poszczególne elementy mają być narażone na częste zmiany ciśnienia lub czynniki mechaniczne warto skorzystać właśnie z tej odmiany stali stopowej,

Jak widać warto zastanowić się dwa razy nad tym, jaki rodzaj stali stopowej dobrać do wykonywanych prac, aby przebiegły bez większych problemów. Przydatne mogą być porady pochodzące od doświadczonych inżynierów.

Co to jest stal stopowa?

Stal stopowa różni się od tradycyjnej stali tym, iż zastosowano w niej wiele dodatkowych pierwiastków. Jeśli chodzi o zwykłą stal udział pierwiastków jest minimalny. W stali stopowej wyróżnia się mniejszą ilość węgla, za to znajdują się w niej odpowiednio dobrane pierwiastki (wartość ta dochodzi nawet do kilkudziesięciu procent).

Atutem stali stopowej jest zwiększona wytrzymałość na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz wszelakie uszkodzenia. Dzięki temu nie ma żadnych przeszkód, aby elementy z niej wykonane były wykorzystywane w najtrudniejszych warunkach. Stal pod wpływem dodatkowych pierwiastków może zmieniać swoje podstawowe właściwości oraz strukturę.

Stal stopowa zastosowanie i skład

Jedną z istotniejszych kwestii jest to, iż stal stopowa jest odporna na wysokie temperatury. Jeśli zajdzie taka konieczność można ją wykorzystać we wszystkich tych miejscach, w których temperatura dochodzi nawet do 600 stopni Celsjusza. Mogą to być rozmaite narzędzia, śrubki czy też nakrętki.

Bardzo popularnymi dodatkami do stali stopowej są przede wszystkim wolfram, chrom, wanad oraz molibden. Do tej kategorii z powodzeniem można zaliczyć stal nierdzewną (stosowaną na coraz szerszą skalę). Taki typ stali powstaje na skutek stworzenia specjalnej powłoki pasywnej (jednocześnie jest to związane z wykorzystaniem sporej ilości chromu).

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Frezowanie stali – dobór parametrów i prędkości skrawania

Rodzaje stali, oznaczenia, klasyfikacja i normy

Hartowanie stali – jak hartować stal?

Stal 316L (1.4404) właściwości, skład, zastosowanie

Wyżarzanie stali – co to jest, rodzaje

Stal narzędziowa – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco