Stal 316L (1.4404) właściwości, skład, zastosowanie

9 lipca 2019 0

Autor:

Stal nierdzewna 316L, zgodnie z normą PN-EN 10027-2 oznaczona również numerem 1.4404, jest odpornym na korozję stopem na bazie żelaza. Należy do grupy stali austenitycznych, posiada wysoką zdolnością do wydłużenia, jest także niemagnetyczna. Dzięki warstwowej budowie, elementy wykonane z tej stali mają pewną anizotropię, co znajduje odzwierciedlenie we właściwościach mechanicznych. Chrom zawarty w stali wchodzi w reakcje z tlenem, tworząc na powierzchni niewidoczną gołym okiem warstwę. W przypadku uszkodzenia tej warstwy, w sposób mechaniczny, następuje jej samoczynna odbudowa. Dzieje się to w wyniku ponownej reakcji chromu z tlenem, znajdującym się w powietrzu. Nie odpowiednie jest natomiast stosowanie obróbki cieplnej dla stali 316L w zakresie temperatur od 427°C do 816°C. W tej temperaturze wytrąca się węglik chromu, co prowadzi do zjawiska korozji międzykrystalicznej, powodującej spadek wytrzymałości i ciągliwości materiału.

Stal 316l skład chemiczny

Stal 316L (1.4404) składa się z żelaza oraz domieszek innych pierwiastków, w tym głównie chromu i niklu. To dzięki tym dwóm składnikom zawdzięcza swoje właściwości antykorozyjne.

Stal 316l właściwości fizyczne i mechaniczne

Stal austenityczna 316L (1.4404) nadaje się do kucia w temperaturze 900-1200°C. Po wykonaniu obróbki plastycznej jaką jest kucie, stal schładza się w powietrzu.

Wyżarzanie ujednorodniające (homogenizacja) stali jest możliwe do wykonania. Homogenizację przeprowadza się w temperaturze 1020-1120°C, późniejsze studzenie materiału również odbywa się w powietrzu. Nie zaleca się przeprowadzanie obróbki cieplnej takiej jak ulepszanie cieplne, wyżarzanie zmiękczające czy wyżarzanie odprężające na tego typu stali.

Stal nierdzewna 316L bardzo dobrze nadaje się do formowania na zimno, na przykład do prasowania, gięcia i tłoczenia. Jest również łatwa do wypolerowania i dobrze skrawalna. Do jej obróbki zaleca się użycie narzędzi skrawających ze stali HSS lub węglików spiekanych.

Stal 316l właściwości fizyczne
Gęstość 8 [kg/dm3]
Moduł sprężystości 200 [GPa]
 Wsp. przewodzenia ciepła 15 [W/(m.K)]
 Ciepło właściwe 500 [J/(kg.K)]
 Opór właściwy 0,75 [(Ω x mm2)/m]

Właściwości mechaniczne stali 316l

Stal nierdzewna 316l spawanie

Stal nierdzewna 316L (1.4404) doskonale nadaje się do spawania przy użyciu dostępnych metod spawalniczych takich jak spawanie łukowe, spawanie łukiem krytym (SAW), spawanie typu TIG, MIG lub wiązką laserową. Zaleca się jednak unikać spawania gazowego.

Zastosowanie stali nierdzewnej 316l

Stal nierdzewna 316L (1.4404) jest jedną z powszechnie stosowanych stali. Popularność zawdzięcza głównie właściwościom antykorozyjnym i antyalergicznym. Poza tym charakteryzuje się estetycznym wyglądem, przypominającym srebro. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie stal narażona jest na kontakt z wilgocią. Nie jest jednak odporna na oddziaływanie wody morskiej.

Poniżej przykładowe jej zastosowanie:

– zegarki, biżuteria, narzędzia chirurgiczne

– przemysł motoryzacyjny dla komponentów niekorodujących

– sztućce, noże, garnki

– przemysł lotniczy, energetyczny i turbinowy

– sprzęt gospodarstwa domowego (np.roboty kuchenne)

– przemysł spożywczy, chemiczny (np. instalacje petrochemiczne)

Wpływ stali 316l na organizm ludzki

Stal nierdzewna 316L (1.4404) wykazuje działanie hipoalergiczne. Prawdopodobieństwo pojawienia się alergii, przez kontakt z tą stalą, jest niewielkie. Składnikiem, który może wywołać alergie, jest występujący w stali nikiel. Ilość niklu przedostająca się do organizmu jest jednak znikoma, ponieważ stal nierdzewna uwalnia bardzo małą jego ilość. Nie ma zatem wpływu na zdrowie ludzkie, można ją stosować do wytwarzania wyżej wymienionych narzędzi chirurgicznych, czy na przykład implantów łączących kości.

W EBMiA.pl ze stali 316l oferujemy między innymi piasty, zawiasy pierścienie osadcze

W innym naszym artykule omawiamy Rodzaje stali, oznaczenia, klasyfikacja i normy

Wyżarzanie stali – co to jest, rodzaje

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco