Pręt gwintowany – rodzaje i zastosowanie

6 listopada 2019 0

Autor:

Pręty to wyroby hutnicze, których długość jest znacznie większa niż wymiary poprzeczne. Charakteryzują się bardzo dużą sztywnością i mogą być produkowane poprzez ciągnienie lub walcowanie. Jeśli zechcemy zmienić ich kształt, niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych urządzeń.

Rodzaje prętów

Rodzaje prętów zależą od ich przekroju, dlatego możemy wyróżnić:

pręty gwintowane (wyposażone w gwint),

– pręty okrągłe (mające średnicę od 8 do 250 mm),

– pręty prostokątne,

– pręty kwadratowe,

– pręty sześciokątne (posiadające średnicę okręgu wpisanego od 8 do 62 mm).

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonywane są pręty, najczęściej możemy spotkać pręty stalowe. Są one określane za pomocą parametrów, takich jak: klasa stali, gatunek stali, a także średnica i wymiary przekroju. By rozróżnić klasę stali, pręty wykonuje się w formie gładkiej (mają klasę A-0 oraz A-I) lub w formie żebrowanej (mają klasę A-II, A-III i A-IIIN). Jeśli chodzi o te drugie, mają one uśrednianą średnicę, która uzależniona jest od ilości materiału.

Warto pamiętać, że pręty bardzo często podlegają również obróbce skrawaniem przez co później mogą być stosowane jako element konstrukcji ram zbrojeń, kratownic czy żelbetu.

Co to są gwinty?

Gwinty są to nacięcia powierzchni stożkowej lub walcowej. Wyróżnia się gwinty zewnętrzne oraz gwinty wewnętrzne. Jeśli chodzi o ruch obrotowy gwintu zewnętrznego, wywołuje on przesuwanie tego elementu względem części z dopasowanym gwintem wewnętrznym. Co do klasyfikacji, przy gwintach obowiązuje miara metryczna, która jest oznaczana jako „M”. Zawsze po tym symbolu znajduje się wartość średnicy gwintu podana w milimetrach. Może się zdarzyć tak, że przy nietypowym skoku gwintu konieczne będzie dodanie kolejnego oznaczenia w kodzie nazwy.

Rodzaje gwintów

Jeśli chodzi o rodzaje gwintów, możemy podzielić je ze względu na:

– przeznaczenie (gwinty pociągowe i złączne),

– kształt (prostokątny, okrągły, trapezowy, stożkowy, toczny, walcowy, rowerowy itp.),

– sposób skręcania (gwint lewy i prawy),

– skok gwintu (normalny, grubozwojny i drobnozwojny),

– krotność (gwint pojedynczy, dwukrotny i wielokrotny).

Pręt gwintowany – zastosowanie

Pręty gwintowane charakteryzują się tym, że świetnie łączą ze sobą różnego rodzaju elementy, przez co mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do łączenia konstrukcji opartych o szalunek, jak również przy montowaniu więźby dachowej. Stosuje się je również w celu ustabilizowania zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych. Prętów gwintowanych używa się przy montażu instalacji elektrycznych, hydraulicznych oraz wentylacyjnych. Okazują się także niezwykle przydatne podczas podwieszania sufitów, jak również przy tworzeniu korytek dla rur, przewodów czy kabli.

Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy przy oznaczeniach prętów może znajdować się symbol DIN z trzycyfrową końcówką, np. 975 czy 976. W ten sposób określa się międzynarodowe normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego.

Pręt gwintowany w EBMiA

Jeśli chodzi o pręty gwintowane oferowane przez sklep EBMiA, wybór jest naprawdę ogromny. Mogą różnić się od siebie klasą twardości, sposobem wykończenia, grubością, profilem, gwintowaniem oraz przekrojem.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

DIN 976 czy DIN 975 – Jakie są różnice?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco