Parametry frezowania i wiercenia

7 października 2019 0

Autor:

Przygotowanie procesu obróbki skrawaniem opiera się na dobraniu wielu czynników, w taki sposób aby było to ekonomiczne a zarazem wydajne. Dobór parametrów skrawania odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ to właśnie od tych składników głównie zależy czas całego procesu produkcyjnego. Jeśli mamy doczynienia z produkcją wielkoseryjną to ważnym parametrem, poza czasem cyklu obróbki, jest trwałość zużycia ostrzy narzędzi. Przykład ten pokazuje, że dobór parametrów zależy od założeń i wymagań stawianym na początku planowania produkcji.

W tym artykule zostanie omówiony przebieg i rozważania dotyczące doboru parametrów podczas frezowania i wiercenia. Dobór parametrów dla toczenia opisuje artykuł portalu EBMiA>wiedza (https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/obrobka-porady/parametry-skrawania-dobor/).

Parametry frezowania

Podstawowy wzór obróbki skrawaniem to oczywiście

Natomiast wartość prędkości posuwu vf wyznacza się następująco:

Otwierając pierwszy z brzegu katalog, każdy producent przedstawia tabelę z parametrami dla poszczególnych narzędzi. Jednak na wstępie należy zadać sobie kilka pytań:

1. Jakie narzędzia posiadam?

2. Jaki materiał będzie obrabiany?

3. Jaki rodzaj operacji będzie wykonywany?

Zgodnie z danym umieszczonymi w katalogach wybrano parametry skrawania, uwzględniając rodzaj obrabianego materiału i rodzaj obróbki. W zależności od charakteru narzędzia wykonano obliczenia. Poniżej przedstawiono przykładowe kalkulacje poszczególnych parametrów obróbki dla użytych narzędzi.

Założenia dla narzędzia: (odpowiedź na pytania)

– frez palcowy, średnica ø10, bez promienia, z=4;

– materiał: Stal narzędziowa do pracy na gorąco;

– obróbka zgrubna, wykonanie kieszeni kołowej.

W celu obliczenia prędkości obrotowej wrzeciona n należy przekształcić wzór:

Dane katalogowe:

vs =100-120 [m/min], do obliczeń przyjęto wartość 110 [m/min]
fz =0,08 [mm/z]

Obliczenie parametrów:

– prędkość obrotowa wrzeciona

– Prędkość posuwu

Parametry wiercenia

W procesie wiercenia, rozwiercania i pogłębiania parametrami skrawania są prędkość skrawania i posuw. Podobnie jak podczas frezowania prędkość skrawania jest zależną od średnicy narzędzia oraz jego prędkości obrotowej. Na ten ostatni parametr w przypadku wiercenia ma wpływ kilka czynników:

– rodzaj materiału wiertła,

– głębokość wierconego otworu,

– średnica wiertła,

– rodzaj chłodzenia,

– posuw.

W przypadku wiercenia posuwem określić można przesunięcie narzędzia wzdłuż swojej osi przypadającej na jeden obrót. W zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wiertło należy dobrać głębokość wiercenia. Producenci narzędzi oferują wiertła z węglika spiekanego, które umożliwiają wykonanie dokładnego otworu podczas jednego zjazdu narzędzia.

Dostawcy narzędzi oferują specjalne kalkulatory parametrów skrawania dla konkretnych narzędzi. Jednak należy pamiętać o tym, że są to tylko parametry wstępne, które należy zmodyfikować według własnych potrzeb. Złe dobranie tych kilku czynników spowodować może szybkie uszkodzenia ostrza narzędzia, a co za tym idzie, uzyskanie nieodpowiedniej dokładności i jakości powierzchni przedmiotu obrabianego. Sukces procesu produkcyjnego jest możliwy, kiedy technolog dobierze parametry obróbki w taki sposób, aby spełnić oczekiwania ekonomiczne i wydajnościowe.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco