Nawęglanie stali – co to jest, na czym polega, metody nawęglania

2 grudnia 2021 0

Autor:

Co to jest nawęglanie stali?

Nawęglanie stali opiera się na nasyceniu warstwy powierzchniowej w węgiel. To właśnie sprawia, że obrabiany metal zyskuje na twardości, poprawia swoje parametry, a do tego wykazuje się wyższą odpornością na czynniki mechaniczne. Nawęglanie musi być przeprowadzone precyzyjnie, jednocześnie mając na uwadze zachowanie optymalnych warunków pracy. Potrzebne są do tego umiejętnie dobrane narzędzia i akcesoria. Z tego powodu odpowiadają za to doświadczeni fachowcy.

Nawęglanie stali – na czym polega?

Nawęglanie w gruncie rzeczy nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Całość bazuje na obróbce cieplnej, dzięki czemu utwardzony metal może być wykorzystany jako niezawodny element konstrukcyjny w:

– maszynach,

– narzędziach,

– budowie kół zębatych.

Specjaliści zajmujący się nawęglaniem stali muszą pamiętać o tym, aby rdzeń stali zachował swoją elastyczność. Stal niskowęglowa przed wdrożeniem procesu nawęglania posiada zaledwie 0,25% węgla, natomiast po przeprowadzeniu wspomnianego zabiegu wartość ta rośnie nawet do 1,3% procenta.

Kluczowe znaczenie ma to, aby nawęglanie odbywało się w odpowiedniej temperaturze. Zwykle nie powinna być niższa niż 900 stopni Celsjusza. W związku z przeprowadzonymi czynnościami grubość metalu oscyluje w granicach 2 milimetrów. Jeśli chodzi o wykorzystanie stali w procesie nawęglania w pierwszej kolejności dba się o to, aby posiadała w sobie chrom. To gwarancja zabezpieczenia przed przegrzaniem i negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo wzmacnia się rdzeń.

Metody nawęglania stali

Decydując się na nawęglanie stali zainteresowani mogą skorzystać z kilku różnych sposobów. Niektóre z nich są znane od wielu lat, a inne są dość innowacyjne. W związku z tym nic dziwnego, że nad udanym przebiegiem takich procesów czuwają solidnie przeszkoleni fachowcy.

W przeszłości stal nawęglano przy pomocy zanurzania obrabianego materiału w roztopionej soli (była to mieszanka węglanów, metali alkalicznych oraz chlorków). Obecnie najpopularniejszą metodą nawęglania stali jest metoda gazowa. Całość odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (dochodzącej do 920 stopni Celsjusza) i musi być starannie nadzorowana. Na samym początku gazy nawęglające są pozbawiane wszelkich zanieczyszczeń.

Nie każdy zna się na skutecznym przeprowadzaniu nawęglania stali, więc w zdecydowanej większości przypadków warto pozostawić to profesjonalistom. Na szczęście na współczesnym rynku można wymienić przynajmniej kilka sprawdzonych firm, które zajmują się realizacją tego typu zleceń.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Metalizacja natryskowa – co to jest, rodzaje, jak przebiega metalizowanie?

Hartowanie stali – jak hartować stal?

Frezowanie stali – dobór parametrów i prędkości skrawania

Rodzaje stali, oznaczenia, klasyfikacja i normy

Stal 316L (1.4404) właściwości, skład, zastosowanie

Wyżarzanie stali – co to jest, rodzaje

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco