Miedź – co to jest, właściwości, zastosowanie

13 lipca 2021 0

Autor:

Miedź jest to jeden z kluczowych metali dla człowieka ze względu na szerokie spektrum zastosowań. Chcesz dowiedzieć się, do czego używa się miedzi i czy jest to materiał, który nadaje się do recyklingu? Odpowiedź na te i kilka innych ważnych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest miedź i jakie ma właściwości?

Miedź to metal o bardzo szerokim zastosowaniu. Jej waga jest też dosyć duża, a gęstość wynosi 8,9 g/cm3. Jego budowa elektronowa sprawia, że ma świetną przewodność elektryczną, która decyduje o jego przewodnich zastosowaniach. Warto mieć na uwadze fakt, że miedź nie ma zbyt wysokich parametrów. Jej wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 200 do 220 MPa, a twardość w skali Brinella – ok. 30 HB. Co za tym idzie, miedź w stanie czystym nie posiada zastosowań konstrukcyjnych, jednak już w połączeniu z mosiądzem czy brązem owszem. Czysta miedź w przyrodzie występuje dosyć sporadycznie. Najczęściej pozyskiwana jest z minerałów rudnych (kowelin, chalkopiryt oraz chalkozyn).

Zastosowanie miedzi

Miedź znajduje zastosowanie w elektryce, gdzie stała się alternatywą dla aluminium. Nie każdy wie, ale bardzo wiele domowych, jak i biurowych instalacji elektrycznych tworzona jest właśnie z drutów miedzianych. Przewodność elektryczna miedzi jest równa ok. 59,6×106 S/m. Warto również pamiętać, że miedź świetnie przewodzi ciepło!

Co istotne, przewody miedziane wykorzystywane są nie tylko w elektryce, ale również jako wiązki w autach, elementy sprzętów audio oraz wideo, układów scalonych, magnetronów itp. W samochodzie osobowym może być umieszczony nawet kilometr przewodów miedzianych! Oprócz tego nie można nie wspomnieć, że z miedzi wykonuje się również bardzo często rury do instalacji wodnych. To rozwiązanie stosowane jest od tysięcy lat i dzisiaj nadal cieszy się ogromną popularnością.

Przykładem zastosowanie miedzi są dostępne w sklepie EBMiA: uszczelki miedziane, taśmy ekranujące miedziane bądź zestawy podkładek miedzianych.

Recyklingu miedzi

Miedź nie traci swoich właściwości nawet pomimo wielokrotnego przetwarzania. Nawet do 80% wydobytej miedzi jest stale w użyciu. Jak twierdzą specjaliści z Międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Miedzi, ponad 40% tego pierwiastka w Europie pochodzi z recyklingu. Istotnym faktem jest, że recykling jest znacznie tańszą, bardziej ekologiczną i wygodniejszą metodą pozyskiwania miedzy niż wydobywanie jej z nowych źródeł.

Co ciekawe, w typowym komputerze stacjonarnym znajduje się nawet ponad kilogram tego surowca, który może być w przyszłości przetworzony. Stare elementy pecetów mogą więc trafić chociażby do nowych smartfonów, a z miedzianej rury można wyprodukować na przykład monetę. Miedź jest obecnie trzecim (zaraz po żelazie i aluminium) najczęściej poddawanym recyklingowi metalem.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Polietylen (Pe) – co to jest, zastosowanie, właściwości

Teflon – zastosowanie i właściwości

Żeliwo – rodzaje, spawanie, zastosowanie, właściwości

Mosiądz – właściwości, zastosowanie, skład, rodzaje

Rodzaje, skład, właściwości, zastosowanie brązu

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco