Wyposażenie warsztatu stolarskiego – jak urządzić?

11 października 2021 0

Autor:

Rzemiosło stolarskie to jeden z najstarszych zawodów świata, który istniał już w starożytnym Egipcie. Po dziś dzień cieszy się dużym uznaniem. To nie tylko ciekawe hobby, ale i fach, który wymaga ogromnej cierpliwości oraz zręczności. Tobie również marzy się własny warsztat stolarski? Zastanawiasz się, jak urządzić warsztat stolarski, jakich narzędzi nie może w nim zabraknąć? Zapraszamy do lektury! W artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek, dzięki którym skompletujesz podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego.

Jak urządzić domowy warsztat stolarski?

Do stworzenia własnego warsztatu stolarskiego niezbędne będzie wyodrębnienie odpowiedniej przestrzeni. Może to być miejsce w garażu czy też w piwnicy. Ważne, by było to przestronne i funkcjonalne pomieszczenie, w którym z łatwością pomieścisz się ze wszystkimi sprzętami. Co więcej, jednym z kluczowych elementów wyposażenia takiego warsztatu są dobrze rozmieszczone lampy. Nad stanowiskiem pracy powinna znaleźć się lampa centralna, a pozostałe punkty powinieneś rozmieścić tak, by oświetlały wszystkie najważniejsze miejsca. Ponadto potrzebna Ci będzie szafka na narzędzia, regały, pojemniki oraz maty ścienne. Dzięki dobrze uporządkowanej przestrzeni będziesz mieć wszystko pod ręką.

Wyposażenie warsztatu stolarskiego – co wybrać?

Na początku swojej przygody z rzemiosłem stolarskim nie warto inwestować w bardzo wiele sprzętów i narzędzi. Tak naprawdę wystarczy tylko kilka kluczowych elementów, które pozwolą na wykonywanie wielu rozmaitych prac. Musisz jednak pamiętać, że warto od razu inwestować w dobrej jakości akcesoria, ponieważ posłużą Ci one znacznie dłużej niż tanie marketowe sprzęty czy narzędzia.

Jednym z podstawowych elementów każdego domowego warsztatu stolarskiego jest blat roboczy. Powinien być duży i stabilny, by umożliwiał wygodne i bezpieczne wykonywanie wszystkich prac warsztatowych. Warto więc od razu zainwestować w profesjonalny stół stolarski, który jest bardzo ergonomiczny i funkcjonalny. Wiele modeli takich stołów wyposażonych jest także w duże imadło, które stanowi niezbędny element każdego warsztatu stolarskiego.

Warsztat stolarski wyposażenie w narzędzia – jakie kupić?

Podczas planowania listy zakupów do swojego domowego warsztatu stolarskiego musisz przede wszystkim skupić się na swoich potrzebach. Dobór sprzętów oraz akcesoriów jest bowiem bardzo indywidualną kwestią. Przemyśl, jakie elementy z drewna masz zamiar wykonywać na początku i ogranicz się do zakupu akcesoriów, które będą niezbędne do ich tworzenia. W późniejszych etapach możesz dokupić kolejne potrzebne sprzęty, jednak na początku nie ma takiej konieczności. W co w takim razie warto zainwestować w pierwszej kolejności? Podpowiadamy!

Jaka akumulatorowa wiertarko-wkrętarka do warsztatu stolarskiego?

Wiertarko-wkrętarka jest urządzeniem, które przyda się nie tylko w warsztacie stolarskim, ale i w każdym domu. Stąd też jest to jedno z podstawowych narzędzi, w które powinien zainwestować każdy. Wiertarko-wkrętarka sprawdzi się m.in. do nawiercania otworów o różnej średnicy, wkręcania śrub czy montażu wykonanych mebli lub innych drewnianych elementów. Nowoczesne sprzęty wyposażone są w wygodne rękojeści, a ich dodatkową zaletą jest niewielka masa, dzięki czemu bardzo łatwo się nimi operuje. Wiertarko-wkrętarki są także łatwe w obsłudze – nie wymagają żadnego doświadczenia czy specjalnych umiejętności. Są to urządzenia akumulatorowe, które bardzo łatwo się ładuje, a dodatkowo nareszcie możesz zapomnieć o niewygodnym kablu, utrudniającym pracę.

Pilarki i wyrzynarki to podstawa wyposażenia warsztatu stolarskiego

Pilarki tarczowe są to narzędzia, które służą do cięcia elementów drewnianych, takich jak deski, płyty, listwy czy też profile. To niezbędne sprzęty w każdym warsztacie stolarskim. Trudno wyobrazić sobie bez nich jakąkolwiek obróbkę drewna. Z kolei wyrzynarki to narzędzia, które pozwalają na wygodne i szybkie wycinanie nieregularnych kształtów w drewnie. Wybierając odpowiednią wyrzynarkę dla siebie, zwróć uwagę na to, by była wygodnie wyprofilowana. Ceny solidnych i niezawodnych wyrzynarek rozpoczynają się od kilkuset złotych. Nie jest to mały wydatek, ale zdecydowanie warto się na niego zdecydować. Wyrzynarka jest bowiem jednym z najczęściej używanych sprzętów w warsztacie stolarskim.

Grubościówki – jakie zadanie spełniają w domowym warsztacie stolarskim?

Grubościówka jest to inaczej strugarka do płaszczyzn. Jej zadaniem jest nadawanie materiałom drewnianym odpowiedniej grubości. Umożliwia cięcie w jednej, dwóch lub też czterech płaszczyznach. To bardzo funkcjonalne narzędzie, które pełni jednocześnie funkcję strugarki, wyrówniarki, pilarki i grubiarki. Zatem przy zakupie jednego sprzętu otrzymujesz bardzo uniwersalne narzędzie, wykonujące kilka zadań. Grubościówka jest niezwykle solidnym i precyzyjnym sprzętem, dzięki któremu obrabiany materiał drewniany zyskuje perfekcyjne proporcje. Służy m.in. do docinania sztachet drewnianych. Stosuje się ją także do elementów wykończeniowych, takich jak boazeria, stolarka okienna, obróbka schodów lub elementy dekoracyjne elewacji.

Podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Pilniki warsztatowe – rodzaje, budowa, zastosowanie

Wyposażenie warsztatu samochodowego – lista, ile kosztuje?

Narzędzia stolarskie – co jest niezbędne w fachu stolarza?

Narzędzia i prace ślusarskie

Kątownik ślusarski, stolarski, budowlany, spawalniczy – jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco