Wykrętaki do śrub – co to jest i jak używać?

8 stycznia 2020 0

Autor:

Z pewnością każdemu nas zdarzyła się sytuacja, w której zerwana śruba uniemożliwiała dalsze użytkowanie sprzętu. Konsekwencją takiej sytuacji jest konieczność przewiercenia jej i zamontowania w otworze nowego gwintu. Niejednokrotnie jest to trudna do opanowania sytuacja, dlatego warto szukać praktycznych rozwiązań, by sobie z nią poradzić.

Świetną opcją są wykrętaki do śrub. To urządzenie, które pozwala na usunięcie śruby bez niszczenia gwintu oraz przewiercania śruby. Chcesz wiedzieć, jak działa wykrętak i jakie rodzaje tego urządzenia można znaleźć na rynku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym poruszamy temat tych prostych, ale jakże funkcjonalnych narzędzi.

Wykrętaki do śrub – co to jest?

Wykrętaki do śrub mają postać wiertła, przypominający stożkowate zakończenie wiertarki. Posiada on odwrotne gwinty wykorzystywane do usuwania starych śrub – chodzi przede wszystkim o takie, których nie da się odkręcić w żaden inny sposób (poza rozwierceniem otworu). Wykrętaki można stosować nie tylko do śrub, ale również nakrętek, szpilek, śrub imbusowych, śrub m2, m3 oraz m5. Są to wysokogatunkowe narzędzia, które stosuje się zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak również w domach. Mają uniwersalne rozmiary, które zapewniają praktyczne zastosowanie w wielu sytuacjach.

Zerwana śruba – co to takiego?

Zerwana śruba to nic innego, jak śruba, która zaległa w otworze gwintowym i nie istnieje możliwość jej mechanicznego odkręcenia. Często próbujemy wyciągnąć je na siłę, jednak w zdecydowanej większości przypadków kończy się to zniszczeniem gwintu, a tym samym uszkodzeniem miejsca, w które śruba była wkręcona. Szczególnie niebezpieczne może się to okazać w przypadku samochodów osobowych oraz ich maszynerii, ponieważ w większości opierają się one na tego typu śrubach, których rozwiercenie powoduje uszkodzenie danej części. Takie zniszczenia generują niestety ogromne koszty.

Wykrętaki do śrub M3-M18 KPL.5cz RENNSTEIG

Wykrętaki jak używać?

Wykrętak jest narzędziem używanym w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poruszenia śruby oraz nie istnieje możliwość, by wyjąć ją bez zniszczenia gwintu. W takiej sytuacji należy dopasować odpowiedni rozmiar wykrętaka do średnicy śruby. Robi się to tak, by obrys mieścił się w nim, ale jednocześnie tak, aby połączenie nie było zbyt luźne. Teraz należy już zacząć wkręcać wykrętak do środka śruby, a później przesunąć w przeciwnym kierunku, czyli w kierunku odkręcania śrub. Dzięki temu w prosty sposób można usunąć śrubę. Zanim jednak to zrobimy, dobrze jest skropić śrubę płynem do połączeń pomiędzy śrubą właściwą a gwintem. Sprawi to, że tarcie się zmieni, a przez to gwint nie zostanie uszkodzony.

Kupujesz wykrętak? O czym należy pamiętać?

Zanim zakupimy wykrętak, warto wcześniej zapytać o pomoc specjalistę, chociażby w sklepie remontowo-budowlanym lub sięgnąć po poradnik, który pomoże zrozumieć, na jakiej zasadzie działa to urządzenie. Oprócz tego należy skupić się na doborze odpowiedniego rozmiaru. Jeśli chodzi o klasyczne zestawy, takie jak zestaw wykrętaków do zerwanych śrub neo lub yato, znajduje się tam zazwyczaj kilka rodzajów, które świetnie sprawdzają się w standardowych sytuacjach. Taki zestaw pozwoli dopasować wykrętaki do różnego rodzaju śrub. Warto również zwrócić uwagę na materiał wykonania wykrętaka. Najlepsze są trwałe i solidne narzędzia, które zagwarantują skuteczność podczas pracy.

Jak widać, poszukując odpowiednie modele wykrętaków do śrub, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim chodzi o materiał wykonania, by nie złamały się one podczas pracy. Istotne jest także, by kupić taki zestaw, który będzie wyposażony w kilka różnych rodzajów wykrętaków o najpopularniejszych średnicach, dzięki czemu w łatwy sposób będzie można dopasować je do konkretnej sytuacji.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco