Wygniatak a gwintownik – co kupić?

13 stycznia 2022 0

Autor:

Wygniatak jest wykorzystywany m.in. w zakładach przemysłowych i służą do skutecznego formowania gwintów. Bardzo często zastępują gwintowniki, dlatego opłacałoby się poznać najmocniejsze strony obu propozycji, tak aby na sam koniec wybrać dla siebie tą najlepszą. Z wygniataków korzystają m.in. tokarze oraz frezerzy. To oni podejmują finalną decyzję co do doboru konkretnego sprzętu, bazując przede wszystkim na własnym doświadczeniu i kwalifikacjach zawodowych. Sprawdź co wybrać wygniatak czy gwintownik?

Wygniatak a gwintownik – najważniejsze różnice

Najpierw warto zastanowić się nad tym jakie są podstawowe różnice pomiędzy wygniatakami a gwintownikami. Wspomniane elementy mają kilka podobieństw. Chodzi tutaj o możliwość formowania solidnych i wytrzymałych gwintów w metalu. Pierwszą różnicą jest natomiast wygląd. Gwintowniki są odpowiedzialne za formowanie gwintów poprzez proces wycinania, a wygniatak działa na zasadzie wygniatania.

Wybór ostatecznej metody jest uzależniony od tego jakie prace są wykonywane w danym zakładzie oraz jakimi umiejętnościami dysponują poszczególni frezerzy i dekarze. Istotny jest też rodzaj zastosowanego materiału.

Wygniataki do gwintów – w jakich sytuacjach warto skorzystać ?

Z wygniataków korzysta się obecnie w wielu różnych sytuacjach. To jeden z najlepszych wyborów w przypadku chęci uzyskania gwintów o podwyższonej trwałości i dłuższej żywotności. Zazwyczaj wygniataki pozwalają na uzyskanie trwalszych gwintów, niż w przypadku gwintowników. Należy do tego dodać w pełni satysfakcjonującą nośność.

Wygniataki sprawdzą się w momencie, gdy mocowanie nie jest w stanie objąć całego profilu gwintu, a trwałość konkretnej konstrukcji będzie zależeć od jednej z jego części. Co najważniejsze wygniatak nie jest w stanie przeciąć włókien materiału, przy którym jest stosowany. Warto wyróżnić jeszcze kilka innych zalet wygniataków:

– brak metalowych wiórów,

– uzyskiwanie zadowalających parametrów skrawania,

– możliwość stosowania przy otworach przelotowych i nieprzelotowych,

– uniwersalność,

– obniżenie kosztów formowania gwintów.

Jak widać warto choć raz sięgnąć po wygniataki, ponieważ może się okazać, że jest to dużo korzystniejszy wybór, niż popularne ostatnimi czasy gwintowniki. Ostateczna decyzja należy do specjalistów.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Gwintowanie stali nierdzewnej – jaki gwintownik wybrać?

Wiertło z gwintownikiem – co to jest, zastosowanie, dobór

Nóż tokarski do gwintów – jakie noże wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco