Wkręty i kołki do ściany

10 grudnia 2019 0

Autor:

Jeśli chodzi o dobór wkrętów, zależy on przede wszystkim od materiału, w jakim zostaną one zamontowane. Możemy wyróżnić bardzo wiele rodzajów wkrętów, kołków oraz kotew, a każdy z tych elementów może być używany na innym tworzywie, na przykład na drewnie, cegłach, betonie, pustkach czy płytach gipsowych. Wkręt jednego rodzaju może się inaczej zachować na ścianie, która będzie miała teksturę porowatą oraz na takiej o teksturze gęstej. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt, gdy będziemy dobierać odpowiednie wkręty i kołki do ściany.

Rodzaje wkrętów

Rozróżnia się kilka różnych rodzajów wkrętów w zależności od sposobu montażu. I tak możemy wskazać wkręty zamontowane kształtowo (przystosowane do montażu w cegle dziurawce oraz płytkach), mocowane siłą tarcia (standardowy kołek rozprężny, idealny do zastosowania w blokach pełnych oraz w betonie) i zamocowane nierozłącznie bezpośrednio (wkręt sklejany ze ścianą za pomocą zaprawy). Te ostatnie przystosowane są do innych rodzajów materiałów i są stosowane do mocowań blisko krawędzi.

Dobór kołka do wkrętu

Przed wyborem rodzaju wkręta, powinniśmy najpierw skupić się na dopasowaniu odpowiedniego kołka, ustalając jego rozmiar oraz rodzaj. Na co należy zwrócić uwagę? Otóż wkręt musi mieć wielkość dostosowaną do średnicy kołka oraz być od niego dłuży o około 5 mm (ale nie mniej). Jeśli wkręt okaże się być za szeroki, nie uda się zrobić dobrego mocowania. Wcześniej należy również określić grubość materiału, w którym ma zostać umieszczony kołek.

Czym charakteryzuje się kołek standardowy?

Kołki standardowe występują w kilku różnych wersjach, ale każdy z nich pracuje podobnie. Mocuje się je poprzez dokręcanie wkrętu, w konsekwencji czego ścianki kołka rozpierają się i solidnie osadzają się w materiale. Dużym plusem kołków standardowych jest prosty montaż. Jak go wykonać? Należy wywiercić otwór, a następnie wbić w niego kołek i zamontować wkręt. Warto wiedzieć, że można ich używać praktycznie przy każdym materiale.

Kołki do styropianu i płyt gipsowych – do czego służą?

Kołki używane do styropianu oraz płyt gipsowych są skonstruowane tak, że mogą się rozszerzać do dużo większych rozmiarów, dzięki czemu zapewniają doskonałą przyczepność. Jak każdy wie, płyty gipsowe są dosyć miękkie, przez co otwór wykonany w ścianie musi mieć średnicę mniejszą niż kołek, a to niewątpliwie wpływa pozytywnie na jego mocowanie. Jeśli zaś chodzi o styropian, najlepiej sprawdzają się kołki ślimakowe. Można je wkręcać nawet bez uprzedniego wykonania otworu. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to dobre rozwiązanie, ale tylko do zawieszenia lekkich przedmiotów.

Czym są kotwy?

Kotwy to jeden z rodzajów wkrętów, jednak nieco różniący się od nich. Używa się ich w materiałach, które nie mają zwartej struktury, czyli na przykład w fudze pomiędzy cegłami. W kotwie w czasie wbijania znajduje się pierścień, blokujący się w wywierconym otworze. Przy dokręcaniu nakrętki rozpiera się, a przez to mocowanie staje się trwalsza i solidniejsze. Kotwę można także osadzić za pomocą tarcia i zapewnia ona większy poziom niezawodności niż kołki standardowe.

Mocowanie w pustych przestrzeniach – jaki rodzaj kołków?

W przypadku mocowania w pustych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się kołki skrzydełkowe, ponieważ uniemożliwiają one obracanie się oraz wysuwanie wkrętu z otworu. Jeśli zechcemy je zamontować, musimy wcześniej wykonać tzw. grzybek oporowy po stronie wewnętrznej. Może mieć on postać kołka typu molly, ponieważ w tym przypadku przy dokręcaniu tuleja wykonana z metalu powiększa swoją objętość, a przez to lepiej osadza się w wykonanym otworze. By je zamontować niezbędne są specjalistyczne szczypce, które rozpierają kołek. W innym naszym artykule opisaliśmy rodzaje wkrętów specjalistycznych.

Wkręty do ściany – podsumowanie

Warto mieć na uwadze fakt, że prawidłowy dobór wkrętów jest możliwy wtedy, gdy będziemy ściśle trzymać się zaleceń wskazanych przez producenta. Poza rodzajem materiału, z którego powstała ściana, koniecznie należy wziąć pod uwagę również średnicę oraz długość elementów mocujących. Dzięki temu wieszanie przedmiotów będzie niezwykle szybkie i proste!

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wkręty nierdzewne – właściwości, zastosowanie, jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco