Wiertło puszkowe – co to jest, budowa, zastosowanie

19 maja 2021 0

Autor:

Wiertło to jedno z podstawowych narzędzi, którego z pewnością nie może zabraknąć w warsztacie cieśli oraz stolarza. Wynalezione tysiące lat temu, służy ludzkości po dziś dzień i to praktycznie nie zmieniając swojej pierwotnej formy. Obróbka drewna i materiałów drewnopochodnych, w tym płyt wiórowych i MDF, nie byłaby bez niego możliwa. Tak jak i w przypadku wykonywania prac stolarskich i wykończeniowych. Szczególnym jego rodzajem jest wiertło puszkowe. Czym jest dokładnie i do jakich zadań specjalnych się przydaje? Wszystkie przydatne informacje o tym narzędziu, znajdziesz poniżej.

Wiertło puszkowe co to jest?

Wiertła to z reguły narzędzia skrawające. które służą do tworzenia cylindrycznych otworów. Wykonane nimi zagłębienie, prawie zawsze posiada okrągły przekrój, choć są pewne wyjątki. Identyczną rolę pełnią także wiertła puszkowe. Ich budowa w niczym nie odbiega od konstrukcji normalnego wiertła. Posiadają one trzpień, który nazywa się również chwytem. Służy on do mocowania narzędzia w uchwycie wiertarki. Po przeciwnej stronie wiertła znajduje się jego krawędź skrawająca.

Wiertło puszkowe jest doskonałym przykładem wiertła stworzonego do wykonywania zadań specjalnych. Wykorzystuje się je do czynności takich jak przygotowanie miejsca pod montaż zawiasów oraz okuć mebli. Bardzo często używa się go przy produkcji mebli wykonanych z płyty komórkowej, która posiada wstawki z płyty wiórowej. Jest to niezwykle ważne ze względu na fakt, iż tego rodzaju płyty drewniane nie są zbyt mocne. To z kolei może przyczyniać się do częstego wypadanie śrub zawiasów. Podobnie jak i w przypadku płyt wiórowych oraz laminowanych, typu MDF. Wszystkie one charakteryzują się wysoką podatnością na ścieranie, co ma wpływ na materiał, z którego wiertło powinno zostać wykonane. Aby uchronić je przed szybkim zużyciem krawędzi skrawających, powinno być więc wyprodukowane z węglika wolframu. Reszta korpusu może być natomiast wykonana ze stali. Wiele modeli posiada również tzw. kieł centrujący. Jego zadaniem jest wzmożenie bezpieczeństwa osoby, która stosuje narzędzie, poprzez zablokowanie i unieruchomienie wiertła.

Wiertła puszkowe – budowa

Przed zakupem narzędzia warto mu się dokładnie przyjrzeć. Tak jak wspomniano już wcześniej – kluczowe znaczenie dla żywotności wiertła ma materiał, z jakiego wykonano jego krawędź skrawającą. Tylko te solidnie wykonane, mogą służyć niezawodnie przez dłuższy czas. Za najlepsze wiertła uznaje się te, których omawiana krawędź została wyprodukowana z materiału twardszego niż stal. W tym celu bardzo dobrze spisuje się m.in. węglik wolframu. To właśnie jemu narzędzie zawdzięcza swoją wysoką wydajności oraz niskie opory skrawania, które są równie istotne.

Dość często do produkcji krawędzi skrawającej wierteł wykorzystuje się również ostrza diamentowego. Zapewnia ono duże opory skrawania, co jednak nie zawsze może przynieść oczekiwane efekty. Mowa m.in. o spoinie klejowej, która może nie wytrzymać wiercenia. W tym przypadku niewystarczająca może okazać się również krawędź wiertła, którą wykonano z węglikiem spiekanego. Jedynym, satysfakcjonującym rozwiązaniem może być ostrze zaprojektowane z diamentu polikrystalicznego. Pozostała część wiertła, w tym element stabilizujący ruch obrotowy, mogą być wykonane z innych materiałów, takich jak: węglik spiekany.

Na uwagę zasługuje również liczba i geometria nacinaków umieszczonych na ostrzu wiertła puszkowego. Ich podwojona liczba korzystnie wpływa na zwiększenie wydajności narzędzia. Podobnie jak i umiejscowiony na powierzchni czołowej wiertła, rozdzielacz wióra. To wszystko powala na uzyskanie niskich oporów skrawania, co przedłuży również żywotność narzędzia.

Wiertło puszkowe – zastosowanie

Tego rodzaju narzędzie jest podstawą funkcjonowania warsztatów, które zajmują się obróbką drewna. Wiertła puszkowe jest używane do czynności takich jak:

– Wiercenie i wykonywanie otworów w drewnie, sklejce i płytach wiórowych, o różnym stopniu twardości. W zależności od ostrza może służyć do obróbki materiałów miękkich i twardych,

– Wykonywanie płytkich otworów o dużej średnicy,

– Wykonywania nawiertów pod zawiasy puszkowe.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco