Niezależnie z czego jest wykonany dany materiał, możesz mieć 100% pewność, że da się wywiercić w nim otwór. Kamień, cegła, beton – to tylko nieliczne z surowców możliwych do przewiercenia. Jednak to drewno jest uważane za ten z materiałów, który przysparza najmniej kłopotów w obróbce. Jednak aby tego dokonać potrzebny będzie Ci odpowiedni sprzęt. Dlatego warto zaopatrzyć się w wiertarkę i przynajmniej jedno, solidne wiertło piórowe.
Wiertło piórowe – co to jest
Wiertła do drewna zasadniczo różnią się od siebie zarówno budową, długością jak i średnicą. Dzięki temu jednak jesteśmy w stanie dostosować wywiercany otwór do własnych, indywidualnych potrzeb. Na potrzeby gospodarstwa domowego I przeprowadzanych, drobnych prac remontowo-budowlanych, przydadzą się wiertła piórowe. Są to narzędzia o typowej dla wiertła konstrukcji, które nie raz przydadzą się w obrębie domu. Dlaczego są one warte Twojej uwagi? Podpowiadamy poniżej!
Wiertła piórowe – właściwości, budowa
Tego typu wiertła charakteryzują się wysokim stopniem solidności. Warto jednak pamiętać, że nie są one przeznaczone do pracy z materiałami twardymi. Doskonale za to nadają się do obróbki drewna różnego rodzaju. Nic więc dziwnego, że na stałe zagościły w warsztatach cieśli i stolarzy. Jakie są ich zalety? Są one przede wszystkim:
Wyprodukowane z wysokiej klasy stali, która jest wytrzymała. Wiertła poddawane wcześniej szlifowaniu, bez problemu wchodzą w strukturę drewna, nie niszcząc go przy tym.
Są łatwe w obsłudze i nie wymagają obsługi fachowca.
Budowa wiertła piórowego nie różni się niczym od tych pozostałych. Wykonywane z ich pomocą otwory, tak jak i w przypadku pozostałych wierteł, mają charakterystyczny, cylindryczny kształt. Tak jak wiele innych narzędzi skrawających, mogą być one wielokrotnie używane do wykonywania otworów o tych samych wymiarach.
Wiertło piórowe jest zbudowane w identyczny sposób, jak wszelkie inne wiertła. Posiadają trzpień, który czasem bywa także nazywany chwytem. Określenie to wzięło się od funkcji, jaką część tą pełni – odpowiada ona za umocowanie narzędzia w wiertarce. Z drugiej strony wiertła znajduje się natomiast tzw. krawędź skrawająca. Element ten jest najbardziej narażoną na uszkdozenia częścią urządzenia. Wszystko dlatego, że to właśnie ona wykonuje odwiert w drewnie lub innym materiale.
Wiertło piórowe – zastosowanie
Wiertła piórowe znalazły zastosowanie we wszelkiego rodzaju pracach stolarskich. Narzędzie przydaje się jednak nie tylko w przypadku warsztatów związanych z obróbką drewna. Okazuje się, że można ich również używać w trakcie prac budowlanych. Z tego też powodu najczęściej używa się ich przy:
– Wierceniu otworów,
– Montażu mebli,
– Pracach renowacyjnych – np. składaniu werandy lub ogrodowej altany,
– W trakcie przeprowadzania prac nad wykończeniem domu.
Wiercenie otworów wiertłem piórowym
Samodzielne stosowanie wierteł piórowych nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Ich użycie nie jest bardziej skomplikowane od uruchomienia wiertarki. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Nie tylko że względu na swoje własne bezpieczeństwo, ale również i stan samego narzędzia. Wiertło piórowe ma zupełnie inną końcówkę, w związku z czym, używane na kamieniu od razu ulegnie zniszczeniu. Reguła ta działa także i w drugą stronę – wiertła do kamienia użyte na drewnie, mogą doprowadzić do zniszczenia struktury tego materiału.
Rodzaj i rozmiar wiertła piórowego powinien być dopasowany do wymiarów otworu, który chcemy wywiercić. W przeciwnym wypadku naszą praca pójdzie na marne, a wywiercenie otworu nie przyniesie żadnego rezultatu. Osobom zaczynającym swoją przygodę z wiertarką zaleca się również stosowania stabilizatorów w postaci statywu lub imadła. Wszystko w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa. W trakcie wiercenia zaleca się również stosowani odzieży ochronnej, np. w postaci okularów ochronnych. Dzięki nim zyskasz pewność, że żaden niechciany element nie dostanie się do Twojego oka.