Wiertło do ceramiki – co to jest, zastosowanie, jakie wybrać?

20 stycznia 2021 0

Autor:

Wiertło do ceramiki powinno posiadać odpowiednie ostrza stożkowe, które wcześniej zostało oszlifowane diamentowo. Dzięki nim, istnieje możliwość wiercenia punktowego między innymi właśnie w ceramice, ale również i w płytkach, porcelanie oraz w szkle bez obaw o pęknięcie materiału.

Co to jest wiertło do ceramiki?

Wiertła do ceramiki to takie, które posiadają ostrze stożkowe, szlifowane diamentowo. Dzięki nim, istnieje możliwość wywiercenia odpowiedniego otworu zarówno w ceramice, jak i innych materiałach, posiadających podobną strukturę. Dzięki nim, powierzchnia nie ulegnie pęknięciu, co zdarza się przy użyciu nieodpowiednich wierteł. Za sprawą użycia specjalnych, stworzonych właśnie do ceramiki i szkła, wykonane otwory będą idealne. Warto więc pamiętać, że wiertła tego typu doskonale sprawdzą się nie tylko w wierceniu płytek łazienkowych czy w lustrach, ale również i innych materiałach, takich jak na przykład porcelana.

Do czego służą wiertła do ceramiki?

Wiertła do ceramiki – jak sama nazwa wskazuje – mają służyć głównie do bezproblemowego wiercenia w materiałach ceramicznych. Oprócz tego jednak, są również wykorzystywane do wykonywania otworów także i w innych produktach. Zalicza się do nich na przykład szkło, lustra, płytki, kuchenne panele szklane, a nawet porcelanę. Słowem – doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie precyzyjnych otworów i w materiałach, które są narażone na pęknięcie. Warto jednocześnie nadmienić, że wiertła tego typu można również wykorzystać do ścianek działowych, posiadających jakieś przeszklenia. Wiercenie z ich pomocą w delikatnych strukturach jest zdecydowanie ułatwione.

Co więcej, zapewniają one sprawną pracę zarówno przy domowych remontach, jak i w warsztatach. Wiertła do ceramiki powinny być więc jednym z podstawowych elementów każdego wyposażenia narzędziowego nie tylko przy pracach budowlano-remontowych, ale również i w tak zwanych domowych narzędziowniach.

Jakie wiertło do ceramiki wybrać?

Przymierzając się do zakupu wiertła do ceramiki, należy pamiętać, że istotne są również inne kwestie. Po pierwsze, ważne jest to, aby na samym początku dobrać wspomniane wiertło pod względem rodzaju uchwytu. Ta kwestia jest uzależniona od modelu elektronarzędzi. Jeśli bowiem uchwyt nie będzie właściwie dobrane, może nie pasować do posiadanego urządzenia. Młotowiertarki posiadają raczej uchwyt SDS-Plus oraz SDS-Max. Wiertarki z kolei będą współpracować z uchwytami sześciokątnymi, cylindrycznymi albo walcowymi.

Kolejną kwestią jest to, z jakiego materiału zostało wykonane wiertło do ceramiki. Najlepiej do ceramiki kupić takie, które zostało wykonane z materiałów diamentowych. Do wiercenia większych otworów najlepiej nadają się wiertła rurowe, posiadające kilkumilimetrowe średnice. Płetwowe natomiast sprawdzą się w mniejszych dziurach. Wiertła do ceramiki albo do szkła – co istotne – powinny posiadać trójkątną końcówkę.

Wybór rodzaju wiertła do ceramiki powinien więc być uzależniony przede wszystkim od tego, jakiej średnicy otwory będziemy wiercić oraz jak dużą rolę odgrywa w tym procesie precyzja. Aby dobrać wiertło, które będzie nie tylko solidnie wykonane, ale również stworzone z wysokiej jakości materiałów, można porównać kilka modeli od różnych producentów. W ten sposób zobaczymy, jaka jest ich klasa w stosunku do ceny i które najdłużej nam posłuży. Można również oszczędzić sobie porównywania i wybrać wiertło do ceramiki od sprawdzonych i popularnych marek.

Jak zadbać o wiertła do ceramiki?

Aby wiertło do ceramiki posłużyło nam przez dłuższy czas, pamiętajmy również o tym, aby poddawać je właściwej konserwacji. Po pierwsze, konieczne jest jego ostrzenie, tak aby ostrze posiadało pierwotny kształt. Można tego dokonać na przykład za pomocą specjalnych ostrzałek.

Ich żywotność może również wydłużyć kompatybilność z konkretnymi urządzeniami. Jeśli wiertło posiada uchwyt, który został dopasowany do wiertarki albo młotowiertarki, jakiej używamy, będzie w stanie pracować bez jakichkolwiek problemów przez naprawdę długi czas.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Wiertła do metalu

Wiertła do szkła

Ostrzenie wierteł

Wiertło do kamienia

Wiertła do betonu

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco