Wiertło diamentowe do metalu, betonu, gresu i szkła

4 marca 2021 0

Autor:

Wiertło diamentowe to niezwykle twarde wiertło o wysokiej odporności na uszkodzenia. Z tego powodu stosowane są głównie do obróbki twardych, jak również delikatnych materiałów. Wykorzystuje się je do wiercenia w metalu, gresie, szkle, ceramice, a także w betonie. Co istotne, wiercenie za pomocą wierteł diamentowych może być wykonywane zarówno na sucho, jak i na mokro. Co jeszcze warto wiedzieć o wiertłach diamentowych? Dowiesz się z naszego artykułu.

Wiertło diamentowe do gresu i szkła

Najpopularniejsze rodzaje wierteł diamentowych to klasyczne wiertła o standardowym wyglądzie oraz wiertła koronowe z końcówką roboczą w formie rury. Obróbka przy pomocy tych drugich odbywa się wyłącznie na krawędziach końcówek tych wierteł. W wiertłach diamentowych zazwyczaj używa się kryształów diamentu syntetycznego o znakomitej trwałości. Stępienie takich narzędzi jest właściwie niemożliwe.

Wiertła diamentowe to doskonałe wsparcie podczas wiercenia w gresie i w szkle. Jeśli chodzi o gres, najlepszą opcją będą wiertła oraz koronki diamentowego do wiercenia na sucho, jak również na mokro. Warto mieć na uwadze fakt, że klasyczne wiertła diamentowe do gresu, a także wiertła koronowe do stosowania na sucho sprawiają, że otwór nie jest w 100% gładki. Z tego powodu takie wiertła używane są do wykonywania niewidocznych otworów.

Ponadto wiertło diamentowe do gresu mogą być wykorzystywane do wiercenia na mokro. Wymaga to polewania materiału obrabianego wodą, dzięki czemu powstałe otwory będą gładkie. Taka technika sprawdzi się wszędzie tam, gdzie miejsce wiercenia będzie widoczne. Wiertła koronowe do gresu używane są do wiercenia dużych otworów, zaś klasyczne wiertła diamentowe wykorzystuje się do wiercenia małych otworów.

Innym rodzajem wiertła do gresu jest wiertło olejowe diamentowe. Podczas pracy tego typu wiertłem wypływa olej, który ma za zadanie wiązać pył oraz chłodzić końcówkę wiertła. Na rynku dostępne są wiertła olejowe diamentowe z funkcją uzupełniania płynu lub bez tej funkcji.

Wiertło diamentowe często wykorzystywane jest także do wiercenia w szkle oraz w glazurze ceramicznej – w różnych odmianach tych materiałach. Oznacza to, że sprawdzą się także do szkła hartowanego. Pamiętaj, że do wiercenia w szkle najlepiej wybrać wiertło diamentowe rurowe lub wiertło koronowe.

Wiertła diamentowe do betonu

Wiertła diamentowe doskonale sprawdzą się również do pracy w betonie. Wiertła diamentowe do betonu mocuje się za pomocą dwóch różnych uchwytów: SDS-Max lub SDS-Plus. Warto dodać, że wiertła te można także znaleźć w wersji klasycznej, a także w formie wierteł koronowych. Oprócz standardowego zastosowania wierteł diamentowych do betonu, sprawdzają się one również podczas wiercenia w kamieniach, np. w granicie czy piaskowcu. Takie wiertła mają zazwyczaj około 50 cm długości.

Wiertła diamentowe do metalu

Wiertło diamentowe może być również używane do metalu. Podobnie jak przedstawione powyżej materiały, on również jest bardzo twardy, dlatego też diamentowe wiertło świetnie sprawdzi się do obróbki metalu. Wiertła diamentowe wykorzystuje się do pracy z różnymi rodzajami metalu, np. z żelazem, miedzią czy stalą cynkowaną oraz innymi materiałami, które cechują się bardzo dużą twardością.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco