Wiertło cylindryczne – co to jest, zastosowanie, jakie wybrać?

16 kwietnia 2021 0

Autor:

Obróbka materiałów takich jak drewno lub kamień jest znana ludzkości od tysięcy lat. Od czasów podjęcia się ich pierwszych prób minęło już jednak całkiem sporo czasu. Nic dziwnego więc, że zmianie uległy metody obróbki tych surowców. Rozwój przemysłowy, jaki miał miejsce w XX wieku, wpłynął na kształt i zastosowanie dzisiejszych narzędzi. Niewątpliwie jednym z odkryć tej epoki jest wynalezienie wiertła. Stało się ono na tyle istotnym narzędziem, iż nie może go zabraknąć w warsztacie każdego, szanującego się stolarza lub cieśli. Jego posiadanie bardzo często przydaje się również w przypadku przeprowadzanych prac remontowo-budowlanych. Zwłaszcza jeżeli mowa o narzędziu takim jak wiertło cylindryczne. Czym jest i do czego może nam się przydać? Na co zawracać uwagę przy jego zakupie? Odpowiedzi na te i pozostałe pytania, znajdziesz poniżej.

Wiertło cylindryczne – co to jest?

Zanim przejdziemy do charakterystyki tego konkretnego narzędzia, warto zadać sobie pytanie, czym dokładnie jest wiertło. Jest to przyrząd, służący do tworzenia cylindrycznych otworów. Nic więc dziwnego, że bardzo często jest również klasyfikowane jako narzędzie skrawające. Otwór nim wykonany praktycznie zawsze ma przekrój o okrągłym zarysie. Prawie – ponieważ istnieją pewne wyjątki. Wiertła cylindryczne w swojej budowie są identyczne jak ich klasyczne odpowiedniki. Składają się one z trzpienie, który bardzo często bywa również określany mianem chwytu. Wspomniany trzpień służy przede wszystkim jako element za pomocą którego dochodzi do mocowania narzędzia w uchwycie wiertarki. Natomiast z drugiej jego strony znajduje się tzw. krawędź skrawająca narzędzia. To właśnie ten element ma bezpośredni kontakt z powierzchnią poddawaną obróbce

Wiertło cylindryczne jest narzędziem stworzonym do zadań specjalnych, takich jak np. wiercenie udarowe w betonie, murze oraz strukturach wykonanych z kamienia naturalnego. Można je również stosować do wiercenia bez udaru, w materiałach o delikatniejszej strukturze, w tym: ceramice i marmurze. Należy jednak pamiętać, że im twardszy materiał, tym bardziej specjalistycznego wiertła będzie on wymagał. Do wiercenia w betonie najlepiej służą wiertła cylindryczne z podwójna spiralą i dwoma krawędziami tnącymi.

Wiertła cylindryczne – do czego służą?

Cylindryczne wiertła służą do obróbki materiałów o bardziej zbitej strukturze niż drewno. Dlatego najczęściej przydają się one w trakcie wykonywania prac remontowo-budowlanych. Sprawdzają się nie tylko w przypadku dokonywania odwiertów w betonie, ale i w materiałach takich jak cegła lub kamień. Ze względu na dość sporą specyfikę tych materiałów wiertła te przez większość czasu muszą pracować przy włączonym udarze. Tryb pracy bez udaru wykorzystuje się najczęściej jedynie w trakcie obróbki materiałów takich jak ceramika. Ze względu na swoje szczególne zastosowanie, wiertła cylindryczne są zwykle używane przez budowlańców, instalatorów, hydraulików, elektryków oraz wszelkich innych fachowców.

Jak wybrać wiertło cylindryczne?

Przed zakupem sprzętu warto przyjrzeć się parametrom takim jak:

– Szybkość wiercenia – ma to ogromne znaczenie na tempo i efektywność pracy. Aby zachować je na satysfakcjonującym poziomie należy wybrać wiertło, które zostało wyposażone w starannie zaprojektowany wierzchołek centrujący. Równie ważne jest również to, by jego krawędzie tnące były ostre. Dużą skutecznością cieszą się krawędzie szlifowane diamentowo.

– Trwałość narzędzia – na tą cechę wiertła składają się aż 3 różne czynniki: konstrukcja główki, materiał, z którego ją wykonano oraz to w jakim stopniu jest on odporny na rdzę. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej, które zostały wyposażone w płytkę z węglika spiekanego.

– Prędkość z jaką narzędzie odprowadza urobek – im większe tempo, tym mniejsze staje się ryzyko zapchania wierconego otworu. To z kolei wydłuża czas wykonywanej pracy. Aby utrzymać je na wysokim poziomie, zaleca się korzystania z wiertła ze spiralą o 2 zwojach.

W kolejnych naszych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

Jak naostrzyć wiertło

Wiertło do kamienia

Wiertła do szkła

Wiertła do metalu

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco