Wiercenie otworów – jakie narzędzie i wiertło?

10 września 2020 0

Autor:

Wiercenie otworów wykonywane jest najczęściej w trakcie domowych remontów. Jak pokazuje doświadczenie, są to otwory o różnych, często niestandardowych średnicach. Można je wykonać już zwykłą wiertarką, jednak przy wsparciu odpowiedniego wyposażenia. Dobrze dopasowane akcesoria umożliwią zrobienie nawet bardzo dużych otworów zarówno w drewnie, otynkowanej ścianie czy nawet glazurze. Jakie narzędzia i wiertła będą potrzebne do wiercenia otworów? Dowiesz się z naszego poradnika.

Narzędzie do wiercenia otworów

W przypadku modyfikacji instalacji elektrycznej lub tworzenia dodatkowego obwodu konieczne jest zainstalowanie puszki podtynkowej, jak również odchodzących oraz dochodzących do niej przewodów, które będą zakończone gniazdem elektrycznym. W takiej sytuacji można zastosować młotek oraz przecinak, ale samo wykucie miejsca na puszkę podtynkową tym sposobem będzie naprawdę problematyczne. Szczególnie w przypadku, gdy ściany zostały wykonane z bardzo twardych materiałów. Co w takiej sytuacji? Otóż warto zastosować wiertarkę elektryczną do wykonania bruzd, a do okrągłych i głębokich otworów zastosować wiertarkę elektryczną z końcówką, która będzie odpowiednia do wiercenia w danym materiale.

Jeśli masz do wykonania otwór o średnicy do 8 mm – nie ma problemu, ponieważ na rynku znajdziesz mnóstwo wierteł do zastosowania w różnych materiałach. Jednak w przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie wiązki kabli, 8 mm to za mało, dlatego niezbędne okazuje się zastosowanie specjalnych narzędzi, które umożliwiają wykonanie większych otworów.

Producenci wierteł oferują bogaty wybór rozwiązań, jeśli chodzi o wiertła uniwersalna do użytku na różnorodnych materiałach. Próżno jednak szukać wierteł do wykonywania otworów o większej średnicy. Jest ich naprawdę niewiele. Kluczowy okazuje się tu wybór odpowiedniego wiertła do materiału, w którym będziesz wykonywać otwór oraz dokładne przygotowanie stanowiska roboczego, czyli unieruchomienie wierconego materiału albo użycie statywu do elektronarzędzia, którego będziesz używać. Pamiętaj, że niektóre z ostrzy należy chłodzić w trakcie pracy. Chodzi szczególnie o te wykonane ze szkła. Zadbaj również o to, by używać elektronarzędzi z minimalną siłą nacisku.

Wiertło do otworów – jakie wybrać?

Narzędzia wykorzystywane do wiercenia otworów o dużej średnicy dopasowuje się do materiału, w którym chcesz wiercić. Czeka na Ciebie wiercenie otworów w drewnie? Do drewna można zastosować wiertło sednik, otwornicę (w tym otwornicę regulowaną), wiertło piórowe, wiertło płaskie lub wiertło do zawiasów. Wiercenie otworów w metalu? Do metalu z kolei sprawdzi się najlepiej wiertło koronowe. Jeśli zaś chodzi o metale kolorowe, najlepszym wyborem do wiercenia okaże się wiertło NWKc lub otwornica bimetalowa. Na koniec beton, marmur oraz gres, do których najlepiej zastosować otwornicę z nasypem diamentowym.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Otwornice do metalu – jaką kupić?

Otwornica do drewna – rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco