Uszczelnianie gwintów – jakie uszczelnienie wybrać?

12 stycznia 2022 0

Autor:

Gwinty są wykorzystywane w przemyśle na bardzo szeroką skalę. Jest to spowodowane głównie tym, iż z pomocą połączeń gwintowych można ze sobą łączyć rozmaite elementy. To istotne, aby takie połączenia były wykonane bardzo precyzyjnie. Najlepiej jeśli będą nad tym czuwać profesjonaliści. Zespolenie dwóch elementów za pomocą gwintowania to dość trudna do przeprowadzenia czynność, jeśli nie ma się w tym zakresie żadnego doświadczenia. Warto nabyć pewne umiejętności, aby poradzić sobie z realizacją takiego procesu. Kluczową rolę odgrywa w nim również uszczelnianie gwintów.

Uszczelnianie połączeń gwintowych – na co zwracać uwagę?

Obecnie występujące na rynku gwinty dobiera się pod kątem ich parametrów technicznych. Dla zwykłych ludzi nie jest to łatwe, lecz zapoznanie się z ich właściwościami pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Należy zwracać uwagę na takie kwestie, jak:

– kształt,

– kierunek obrotu,

– jednostka miary,

– rodzaj wymiaru.

Jeśli weźmie się pod uwagę właśnie te parametry ostateczna decyzja będzie dużo łatwiejsza. Specjaliści nie mają z tym najmniejszych problemów. Połączenia gwintowe muszą być odpowiednio uszczelnione, tak aby nie narażać zdrowia oraz życia, które pracują przy konstrukcjach, w których są one użytkowane. Zaletą takich połączeń jest oczywiście stosunkowo niski koszt produkcji, ale też szybki i łatwy montaż. W wielu przypadkach korzysta się z nich w warunkach garażowych lub warsztatowych. Ogromne znaczenie ma tutaj jednak to, aby znać się na ich montażu i doborze.

Stworzenie połączeń gwintowych wymaga umiejętnego dobrania elementów złącznych. W ten sposób będą trwałe, wytrzymałe i w pełni funkcjonalne. Poświęca się temu dość dużo czasu, ponieważ brak jakichkolwiek analiz może doprowadzić do pomyłek. Uszczelnianie doprowadza do tego, że zastosowane połączenia gwintowe są wzmocnione i bardzo stabilne.

Uszczelnianie gwintów – z jakich materiałów warto skorzystać w pierwszej kolejności?

Uszczelnianie gwintów jest związane z wykorzystaniem wielu różnych materiałów. W pierwszej kolejności warto rozważyć zastosowanie:

– past uszczelniających,

– taśm teflonowych,

– włókien uszczelniających,

– pakuł.

Każdy z podanych wyżej materiałów niesie za sobą wiele korzyści. Najczęściej wykorzystywane są pasty uszczelniające, w które można wyposażyć się praktycznie w każdym branżowym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną szczelność. Cechą charakterystyczną jest umiejętnie dobierany skład wspomnianych past. Można w nich znaleźć m.in. produkty stabilizujące. Połączenia są dobrze zabezpieczone i wzmocnione, a przy okazji wydłuża się ich żywotność.

Pasty da się połączyć z włóknami uszczelniającymi. W tym przypadku można pomyśleć o zastosowaniu włókien konopnych i lnianych. Całość musi być wykonana precyzyjnie, a zbitka włókien nie może być dłuższa niż 30 centymetrów.

Taśma teflonowa jest bardzo nowoczesnym materiałem, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zyskał sporą popularność. Znakomicie radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jest całkowicie odporna na wilgoć. Stosuje się ją zwłaszcza w sytuacji, w których chce się uszczelnić gwinty wykonane z PCV (owinięcie gwintu taśmą, w niewielkich ilościach).

Najwięcej problemów zainteresowanym sprawi uszczelnianie gwintów przy pomocy pakuł. Jest to dość czasochłonne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Wszystko opiera się na wyszczerbieniu gwintu (lepsza przyczepność), następnie na nałożeniu pasty uszczelniającej oraz owinięciu gwintu włóknami. Po zakończeniu tej czynności należy nałożyć kolejną warstwę pasty i dopiero potem zastosować pakuły.

Jakie uszczelnienie gwintu wybrać?

Każda osoba samodzielnie podejmuje decyzję, co do tego, z której konkretnie metody uszczelnienia skorzystać. Jeśli zainteresowani nie mają w tym większej wprawy powinni to skonsultować z wykwalifikowanymi specjalistami. Najchętniej korzysta się obecnie z past i włókien uszczelniających, chociaż sprawdzoną i skuteczną metodą są też taśmy teflonowe. Nieco rzadziej wybiera się pakuły. Będzie to jednak zależne od przeprowadzanych czynności i występujących połączeń gwintowych. Warto zrobić to precyzyjnie i szczelnie, aby nie zagrozić swojemu zdrowiu i życiu. W ten sposób konstrukcja będzie optymalnie zabezpieczona.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Taśma teflonowa – co to jest i do czego służy?

Klej do gwintów – jaki wybrać, jak używać?

Pasta uszczelniająca – co to jest?

Rodzaje gwintów – oznaczenia i podział

Naprawa gwintu zewnętrznego i wewnętrznego – jak naprawić gwint?

Jak zmierzyć gwint calowy i skok gwintu?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco