Trzpień frezarski – rodzaje i zastosowanie

10 lipca 2019 0

Autor:

Trzpień frezarski służy do mocowania narzędzi nasadzanych , np. takich jak frezy walcowe, walcowo -czołowe, tarczowe, piłkowe, głowice frezowe, rozwiertaki itp.

Trzpienie frezarskie dostępne są w EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/1015-trzpienie-zabierakowe-frezarskie-i-do-frezow

Trzpień frezarski rodzaje

Stożek 7/24

W przypadku stożków ich kąt zbieżności jest zawsze taki sam. Rowek dla chwytaka i gwint śruby ściągającej mogą być różne. Dostępne w wersjach CAT, ISO, DIN oraz MAS BT.

Rys. 1 Złącze trzpieniowe iso 40 DIN 2080

Rys. 2 Złącze trzpieniowe MAS-BT 403

Rys. 3 Złącze trzpieniowe CAT-V

Złącze BIG-PLUS

Złącze BIG-PLUS zostało stworzone do stosowania w centrum obróbkowym. Stożek i rowki dla chwytaka są takie same, jak w konwencjonalnym stożku; większa jest wytrzymałość na zginanie wynikająca z dokładnego styku czołowej powierzchni kołnierza uchwytu z czołem końcówki wrzeciona. Standardowy stożek 7/24 pasuje do gniazada wrzeciona w wersji BIG-PLUS jednak nie zaleca się łączenia ze sobą narzędzi z różnych systemów

Rys. 4 Złącze trzpieniowe BIG-PLUS ISO

Złącze HSK (DIN 69893)

Złącze HSK (DIN 69893) zostało stworzone do stosowania w centrum obróbkowym. Złącze posiada styk na czole kołnierza i mocowanie segmentowe ze stożkiem pustym w środku, nie wymaga zatem użycia śrub ściągających. Ustawienie zabieraków jest różne w zależności od modelu; w niektórych przypadkach, nie nadaje się do obróbki szybkościowej.

Rys. 5 Złącze trzpieniowe HSK

Złącze Coromant Capto

Złącze Coromant Capto (ISO 26623) łączy w sobie zalety HSK i BIG-PLUS, ale bez konieczności stosowania zabieraków. Połączenie występuje na powierzchni stożka o przekroju trygonalnym i za pomocą styku na powierzchni czołowej kołnierza. Przekrój tego mocnego złącza zapewnia wystarczającą ilość miejsca na mocowanie segmentowe charakteryzujące się bardzo dużą siłą mocującą, wyjątkową wytrzymałością na zginanie oraz skręcanie i dokładnością pozycjonowania w osi.

Rys. 6 Złącze trzpieniowe Coromant Capto

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco