Tarcza do cięcia metalu – jaką kupić?

1 grudnia 2021 0

Autor:

Podczas pracy z metalowymi materiałami bardzo ważny jest dobór odpowiednich narzędzi. Wytrzymałe i solidne akcesoria, które pomogą w przeprowadzaniu skomplikowanych czynności to klucz do sukcesu. Jednym z najuważniejszych narzędzi do pracy w metalu jest z całą pewnością tarcza do cięcia metalu. Współpracująca z piłą oraz pilarką tarcza może pracować zarówno z metalami lekkimi, jak i tymi bardzo twardymi oraz wymagającymi. Tarcza wpływa również na komfort i szybkość pracy. Jaką tarczę do metalu wybrać? Podpowiadamy!

Tarcze do cięcia metalu – rodzaje

Tarcze do cięcia metalu różnią się pod względem swojej średnicy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych rozwiązań, a każde z nich przeznaczone jest do nieco innych prac. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje. Pamiętaj, że wskazane wartości dotyczą średnicy zewnętrznej. Standardowa średnica otworu wynosi zaś 22,2 mm.

Tarcza do metalu 115 mm

Tarcza do cięcia metalu o średnicy 115 mm – jest to tarcza o niewielkich rozmiarach, którą stosuje się w małych piłach oraz miniszlifierkach. Przede wszystkim wykorzystuje się ją do zadań domowych, a także do prac o dosyć małym obciążeniu. Takie tarcze warto wybierać do urządzeń, które mają niewielką moc. Stąd też sprawdzą się przede wszystkim do cięcia aluminium. Warto również pamiętać, że nie będą odpowiednim wyborem do długiej pracy przy wysokich prędkościach.

Tarcza do metalu 125-150 mm

Tarcza do metalu o średnicy 125-150 mm – ponieważ średnica tych tarcz jest już większa niż poprzednio, sprawdzą się one do urządzeń o większej mocy (ok. 900-1200 W). Pozwalają one na pracę z różnymi prędkościami i pod różnymi kątami. Co więcej, praca z takimi tarczami może być również dłuższa, co ma ogromne znaczenie w przypadku szlifowania stali. Tarcze do metalu o średnicy 125-150 mm mogą być stosowane nie tylko w warunkach domowych, ale również w halach produkcyjnych czy przedsiębiorstwach wytwórczych.

Tarcza do cięcia metalu 210-230 mm

Tarcza do metalu o średnicy 210-230 mm – taka tarcza będzie dobrym wyborem do prac o dużym obciążeniu. Można ją montować w urządzeniach o mocy silnika przekraczającej 2000 W. Tarcze o takiej średnicy będą w stanie przeciąć metal o średniej wytrzymałości oraz trwałości. Poradzą sobie nawet podczas wielogodzinnej pracy.

Tarcza do cięcia metalu 350-400 mm

Tarcza do metalu o średnicy 350-400 mm – jest to ostatnia i największa tarcza. Może być używana do maszyn stacjonarnych do zastosowań przemysłowych. Ma dosyć duże rozmiary, ale przez to również dużą wytrzymałość, dzięki której jest w stanie wykonać cięcie taśmowa wielu rozmaitych materiałów metalowych. Jest to tarcza do cięcia stali, która gwarantuje długotrwałą pracę bez względu na jej intensywność, a także moc urządzenia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając tarczę do cięcia metalu?

Oprócz średnicy, która jest kluczowym aspektem podczas wyboru tarczy do metalu, warto wziąć pod uwagę również kilka innych aspektów, które wpływają na zastosowanie produktu. Mowa tu na przykład o materiałach, z jakich są wytwarzane. Najlepszym wyborem będą tarcze zrobione z materiałów odpornych na działanie korozji. W przeciwnym razie ich wytrzymałość będzie bardzo słaba.

Nie mniej istotna jest również kwestia wzmocnienia konstrukcji tarczy. Szczególną uwagę warto zwrócić na tarcze wzmocnione specjalnym podkładem z włókna szklanego, które sprawia, że są one znacznie wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Co więcej, wśród materiałów stosowanych na powierzchni ściernej tarczy, może znajdować się także węglik krzemu oraz mix korund, które sprawiają, że cięcie metalu przebiega znacznie szybciej i zupełnie bezproblemowo. Istotna przy wyborze tarczy jest także jej twardość, która może być niska, średnia lub wysoka.

Tarcza do cięcia metalu – jaką wybrać?

Czy wiesz, że tarcze do cięcia metalu mogą być w większości przypadków stosowane także do szlifowania metalu? Jeśli jednak średnica tarczy przekracza 200 mm, będzie to już raczej niemożliwe, a na pewno bardzo niewygodne. Istotny jest tu również inny parametr, a mianowicie grubość tarczy. W przypadku, kiedy jest bardzo mała, tarcza nie jest w stanie pracować przy użyciu powierzchni bocznej. W takim wypadku będzie odpowiednia wyłącznie do cięcia. Ogólnie przyjęty podział wskazuje, że tarcze do metalu, których grubość mieści się w przedziale od 0,8 mm do 3 mm, można stosować jedynie do cięcia. Stosując je do szlifowania, można byłoby zniszczyć ich konstrukcję. Co więcej, metal w tym wypadku na pewno nie zostałby dobrze oszlifowany.

Tarcza do szlifowania metalu powinna mieć grubość min. 6 mm. Wiele tarcz do szlifowania jest dodatkowo wzmacnianych, co sprawia, że są odporne na duże obciążenia. Ponadto często przy produkcji tarcz do szlifowania wykorzystuje się dodatkowy materiał ścierny, dzięki któremu tarcze są bardziej precyzyjne.

Jakie tarcze do metalu są najlepsze?

Jakie tarcze do metalu są warte uwagi? Którzy producenci specjalizują się w wytwarzaniu naprawdę dobrych tarcz? Przede wszystkim najwytrzymalsze tarcze o znakomitej żywotności można znaleźć w ofertach takich firm, jak: DeWalt, Dedra, YATO, Makita.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Ciecie metalu – jak i czym przeciąć metal?

Tarcza do cięcia aluminium – jaką kupić?

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

Tarcza do cięcia gresu – jaka najlepsza?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco