Szczotki techniczne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

17 stycznia 2022 0

Autor:

Szczotki techniczne to akcesoria o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są przy podczas niemal wszystkich etapów produkcji, a także przy procesach logistycznych. Wśród szczotek przemysłowych można wyróżnić kilka ich rodzajów, biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Są one wykorzystywane m.in. w przemyśle przetwórczym, jak i spożywczym, stosuje się je podczas obróbki ceramiki oraz szkła, a także przy obróbce tworzyw sztucznych i metalu. Szczotki techniczne przydają się też podczas produkcji farmaceutyków oraz podzespołów elektronicznych.

Skąd tak bogate zastosowanie szczotek technicznych? Otóż chodzi o wyjątkową specyfikę, a mianowicie odpowiednio rozmieszczone włosie, które ma właściwie dobraną elastyczność. Dzięki temu szczotka może przylegać do powierzchni o zróżnicowanych kształtach. Włosie może stykać się z nią punktowo lub rozkładać się na większej powierzchni. Dzięki temu, że szczotki dopasowują się do różnych kształtów, znakomicie sprawdzają się do usuwania ciał obcych, obrabiania materiałów lub podtrzymywania ich w konkretnym położeniu, a także do nanoszenia różnego rodzaju powłok. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje szczotek technicznych i poznaj ich zastosowanie. Zapraszamy!

Jakie zastosowanie mają szczotki techniczne?

Szczotki techniczne stanowią obszerną kategorię akcesoriów, które stosowane są do wielu różnych zadań w rozmaitych branżach. Używane są one przede wszystkim jako element urządzeń oraz linii produkcyjnych, gdzie służą do usuwania zanieczyszczeń, a także do aplikowania substancji, jak również jako zabezpieczenie ułatwiające pozycjonowanie oraz przemieszczanie materiałów używanych podczas produkcji. Szczotki techniczne mogą być również używane do obróbki wykańczającej powierzchni czy jako elementy uszczelniające. Są one także elementem urządzeń czyszczących i zamiatarek.

Generalnie podstawowym zastosowaniem szczotek technicznych jest używanie ich w sprzęcie do czyszczenia. Stąd też na przykład w zamiatarkach służą do utrzymywania w czystości dużych powierzchni płaskich, takich jak wnętrza obiektów handlowych czy biurowych, hale przemysłowe czy większych terenów przylegających do budynków. Szczotki techniczne używane są także w urządzeniach czyszczących i myjących elementy infrastruktury, takie jak wiaty przystankowe, znaki drogowe czy instalacje przemysłowe. Używane są także w urządzeniach do mycia oraz dezynfekcji.

Warto również dodać, że szczotki techniczne stanowią element urządzeń do obróbki powierzchni. Sprawdzą się zarówno do usuwania pozostałości po różnego rodzaju procesach technologicznych, takich jak usuwanie pyłu, trocin czy wiórków, jak i do wykańczania materiałów. Świetnie radzą sobie z wygładzaniem krawędzi, usuwaniem starych warstw farb oraz lakierów, a także z likwidowaniem ognisk korozji.

Ponadto szczotki techniczne stanowią element urządzeń do transportu wewnętrznego. Dzieje się tak, ponieważ można do nich dobrać odpowiednie parametry – od wysokiej sztywności po wyjątkową elastyczność. Dzięki ich użyciu można uchronić przed zarysowaniem czy uszkodzeniem powierzchnie przedmiotów o niestandardowych kształtach. Szczotki techniczne sprawdzą się również do utrzymywania dużych powierzchni płaskich, a także do ich przemieszczania. Można ich także użyć do zabezpieczenia przedmiotów ceramicznych i szklanych (np. szklanek, słoików, tafli szkła, ceramicznych elementów filtrów, palików itd.) w trakcie transportu.

Co więcej, szczotki techniczne stosowane są także w różnego rodzaju uszczelnieniach. Za sprawą swojej wyjątkowej konstrukcji chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń w postaci trocin, kurzu, wiórów, pyłu czy opiłków. Skutecznie blokują również przedostawanie się cieczy oraz ograniczają przepływ powietrza. Montowane są one w miejscach, w których nie byłyby w stanie poradzić sobie uszczelnienia z elastomerów (np. z uwagi na konieczność przylegania do nierównej powierzchni).

Nie można zapomnieć o tym, że szczotki techniczne są także używane w miejscach, gdzie bardzo ważne jest odprowadzanie wyładowań elektrostatycznych. Gdy tylko włosie zostanie odpowiednio uziemione, pomaga ono w odprowadzaniu ładunku, który skupia się na powierzchniach. Dodatkowo może pełnić rolę uszczelnienia czy też zabezpieczenia w transporcie. Warto dodać, że zabezpieczenia przed ESD są potrzebne przede wszystkim przy przemieszczaniu ładunków za pomocą urządzeń transportu bliskiego. Szczotki techniczne wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, jak również podczas produkcji tworzyw sztucznych.

Najpopularniejsze rodzaje szczotek technicznych

Szczotki techniczne mają wiele zastosowań, stąd też powinny być precyzyjnie dopasowywane do konkretnych zadań, a także specyfiki pracy urządzeń, w których są montowane. Dzieli się je więc na różne grupy, biorąc pod uwagę chociażby rodzaj użytego w produkcji włosia czy sposób jego nabicia. Jednak najpopularniejsza klasyfikacja szczotek technicznych związana jest z kształtem korpusu, a tym samym ze sposobem mocowania oraz rodzajem powierzchni roboczej. Najpopularniejsze szczotki techniczne są to zatem szczotki walcowe, talerzowe, listwowe, taśmowe i panelowe.

Szczotki walcowe – ich korpus ma formę cylindra, na którym nabite jest włosie. Wykonywane są najczęściej na wzór tulei, którą nakłada się na odpowiedni wałek. Inna opcja to szczotka walcowa w postaci dwóch połówek, które po połączeniu obejmują miejsce mocowania. Tego rodzaju szczotki występują w różnej długości. Długie szczotki wykorzystywane są w zautomatyzowanych myjniach samochodowych, natomiast wąskie szczotki walcowe montuje się w zamiatarkach. Szczotki te mogą mieć także różne układy osadzenia włókien na korpusie czy różną gęstość. Wykonywane są także z różnych włókien, np. naturalnych, syntetycznych, jak i metalowych.

Szczotki talerzowe – powierzchnia ich korpusu jest płaska, natomiast włosie osadzone jest prostopadle do niej. Warto również dodać, że włosie może być osadzone w różny sposób, np. po okręgu na całej powierzchni talerza lub jej części, a także w rzędach w dowolnym kształcie. Szczotki talerzowe mogą przybierać formę dysku lub pierścienia. Stosowane są one do czyszczenia oraz mycia, jak również do obróbki powierzchni i nanoszenia na nie powłok różnego rodzaju preparatów. Szczotki talerzowe używane są też do czyszczenia elementów przed montażem.

Szczotki listwowe – mają one dość nietypową budowę, gdyż włosie jest na nich ułożone w rzędzie, wzdłuż profilu o przekroju litery C. Z kolei korpus szczotki nie powinien być prosty ani wygięty. Szczotki listwowe stosowane są jako uszczelnienia, w szczególności wzdłuż krawędzi klap oraz drzwi. Świetnie sprawdzają się także jako elementy linii transportowych – do odpowiedniego pozycjonowania, jak również do uszczelniania podczas wykonywania obróbki.

Szczotki taśmowe – wykorzystywane są przede wszystkim do transportu wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Ich włosie nabijane jest w elementach montowanych do przenośników taśmowych – przede wszystkim płytkowych i pasowych. Takie szczotki mogą utrzymywać transportowany przedmiot w odpowiednim położeniu lub zabezpieczać go przed kontaktem z innymi. Szczotki taśmowe mogą być także stosowane jako uchwyty czy zbieraki, które przemieszczają lub dociskają przemieszczane czy pobierane produkty. Wykorzystywane są też jako przenośniki dla podzespołów, których rozmiary są naprawdę duże lub mało odporne na uszkodzenia. Ponadto szczotki taśmowe stosowane są do obróbki oraz czyszczenia większych powierzchni.

Szczotki panelowe – ich włosie osadzane jest na płaskich korpusach w wielu różnych kształtach (najczęściej jest to kształt prostokątny). Stosowane są jako maty, na których zlokalizowane są materiały oraz elementy podatne na uszkodzenia, które wcześniej zostały poddane polerowaniu lub szlifowaniu. Szczotki panelowe stosowane są także w systemach transportowych, gdzie montowane są na odcinkach, na których ładunek przemieszczany jest ręcznie, jak również w miejscach wyhamowania – zarówno w formie nawierzchni, jak i osłony burt. Sprawdzą się też do magazynowania gotowych produktów. Szczotki panelowe często są wmontowywane w uchwyty oraz stojaki, gdyż chronią powierzchnie o niestandardowych kształtach.

Szczotki techniczne – podsumowanie

Szczotki techniczne mają bardzo wiele zastosowań, a to wszystko dzięki temu, że można dopasować ich kształt, materiał czy włosie do indywidualnych potrzeb, a więc do panujących warunków zewnętrznych, a także obecności chemikaliów, cieczy czy pyłów. Są to akcesoria wielofunkcyjne i bardzo praktyczne. Solidne szczotki techniczne o odpowiednich parametrach zapewniają urządzeniom wydajną pracę oraz efektywne wykonywanie zadań, takich jak uszczelnianie, transport, mycia, czyszczenie czy obróbka powierzchni.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco