Spawarka do plastiku – jaką kupić?

25 marca 2021 0

Autor:

Spawanie plastiku to zgrzewanie dwóch sąsiadujących ze sobą elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Zadanie to wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, które nierzadko są dosyć drogie, ale jednocześnie niezwykle efektywne takie jak spawarka do plastiku. Czym kierować się przy wyborze spawarki do plastiku? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Spawarka do plastiku – co to jest?

Spawarka do plastiku ma zupełnie odmienną budowę od standardowych spawarek. Jeśli zaś chodzi o właściwości techniczne, jest podobna do opalarki – choć ma zupełnie inną konstrukcję, a także różne parametry. To urządzenie określane jest jako ulepszona wersja lutownicy. Warto także wspomnieć, że jedną z niewielu alternatyw dla spawarki do plastiku jest profesjonalna stacja lutownicza, która jest dosyć kosztowna.

Spawarki do plastiku czy opalarki?

Spawarka do plastiku oraz opalarka mają podobne założenia konstrukcyjne, jednak nie oznacza to, że można jedno narzędzie zastąpić drugim. Opalarka będzie dobrym wyborem, jeśli konieczne okaże się wytworzenie wysokich temperatur, jednak nie umożliwia ona ich precyzyjnego regulowania oraz utrzymania w danym zakresie. Co więcej, opalarka jest także bardzo niedokładna, bowiem przeznaczona jest w głównej mierze do pracy na dużych powierzchniach. W przypadku spawania jest to niedopuszczalne.

Spawarka do plastyku czy stacja lutownicza?

Jeśli chodzi o stacje lutownicze, pracują one dosyć wolno przez co nie sprawdzą się do spawania. Poradzą sobie jedynie z niezbyt grubymi elementami. Z kolei dobre spawarki do plastiku poradzą sobie z tworzywami o grubości nawet ponad 5 mm, co dla stacji lutowniczych jest niemożliwe do wykonania.

Jaka spawarka do plastiku?

Przede wszystkim w przypadku spawarki do plastiku ważna jest moc. Im będzie wyższa, tym lepiej. Dodatkowo istotna jest opcja płynnej regulacji mocy oraz zabezpieczenia, które pozwolą utrzymać stałą temperaturę w zadanym przedziale. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem spawarki jest jej czas pracy. Bardzo często tanie modele pracują zaledwie kilka minut, a później potrzebują przerwy. Wysokiej jakości spawarki do plastiku posiadają zaś dodatkowe chłodnice, jednak nie sprawdzą się one podczas pracy ciągłej. Jeśli planujesz wielogodzinne prace ze spawarką do plastiku, szukaj profesjonalnych sprzętów. Do tych najlepszych zaliczają się urządzenia marki Bosite oraz Steinel. Tak naprawdę konkretny producent nie ma tak istotnego znaczenia, jak konkretne parametry urządzenia. Oprócz tego istotna jest wygoda podczas pracy, jak i dostępność części zamiennych.

Spawarka do plastiku cena

Wśród tanich spawarek do plastiku znajdziesz modele już za 250-300 zł. Sprawdzą się one do prac typowo amatorskich. Nie są to urządzenia najlepszej jakości, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie 100-300 zł i wybór lepszej spawarki, która będzie wyróżniała się świetną wydajnością oraz wytrzymałością. Profesjonalne modele spawarek do plastiku kosztują zaś nawet ponad 1000 zł. Natomiast powyżej tej kwoty są już wyłącznie spawarki przemysłowe.

Spawarka do plastiku opinie

Planowanie zakupu spawarki do plastiku warto rozpocząć od wstępnego rozeznania. Pozwoli Ci to oszacować, w jakim przedziale cenowym szukać urządzenia. Przede wszystkim powinieneś sprecyzować interesujące Cię aspekty, takie jak: czas pracy spawarki, jej moc, a nawet jej wielkość (czy wolisz spawarkę stacjonarną czy przenośną), grubość obrabianych materiałów itp. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór wysokiej jakości urządzenia sprawdzonej marki. Warto sprawdzić na forach technicznych jakie opinie mają dane spawarki do plastiku. Dzięki temu zakup elementów zapasowych nie będzie stanowił problemu ani nie będzie kosztowny.

Polerowanie plastiku – jak i czym wypolerować plastik?

Spawanie mosiądzu

Spawanie metalu

Spawarka do aluminium – jaką kupić?

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

Topnik – co to jest i do czego służy?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco