Ścisk stolarski – jaki kupić?

5 grudnia 2019 0

Autor:

Ścisk stolarski to naprawdę praktyczne narzędzie, które może okazać się przydatne w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc mieć je w swoim warsztacie, bez względu na to, czy jest to warsztat amatora czy też profesjonalisty.

Do czego stosuje się ścisk stolarski?

Ścisk stolarski to narzędzie do zastosowań przy pracach stolarskich, ale nie tylko. Choć nazwa na to nie wskazuje, ściski używane są również podczas drobnych napraw i prac domowych. Są nieocenionym wsparciem podczas odkręcania zaworów czy śrub. Korzysta się z nich również wtedy, gdy należy wymienić koło w samochodzie lub naprawić sprzęty ogrodowe. Ściski stolarskie stosowane są także do pracy z grubym drewnem i metalem. Nierzadko przydają się również w modelarstwie i wszelkich innych pracach z małymi elementami, gdzie szczególnie ważna jest precyzja pracy.

Ściski stolarskie rodzaje

Ściski typu C – ich nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ mają korpus ułożony w kształt litery C. Jest on bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, co sprawia, że ściski są wytrzymałe na wygięcia. Na rynku znajdziemy je w różnych rozmiarów, choć najpopularniejsze są zdecydowanie te mniejsze, które zapewniają ogromną wygodę użytkowania. Podobne do nich są również ściski w kształcie litery G. Charakteryzują się tym, że mają wyjątkowo poręczną rękojeść i idealnie sprawdzają się przy pracach modelarskich, jak również warsztatowych.

Ściski typu F – jest to chyba najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj ścisków. Swoją budową przypominają klucz francuski, dlatego często również są tak nazywane. Dzielą się one na dwie kategorie: ściski śrubowe (dokręcane za pomocą śruby), a także ściski automatyczne (pozwalają na pracę na zasadzie rozpórki). Często są wyposażone w mechanizm ślizgowy, który pozwala szybko i w bardzo prosty sposób docisnąć przedmiot. Oprócz tego ściski typu F mogą również posiadać ruchome szczęki, które dopasowują się do materiały, które chcemy ścisnąć. Narzędzia te w większości wytwarzane są ze stali.

Ściski sprężynowe – są one zdecydowanie najprostsze ze wszystkich ścisków, jeśli chodzi o ich budowę. Często określane są także klamrami, gdyż przypominają je swoim wyglądem. Pomiędzy szczypcami w ściskach ulokowana jest sprężyna, odpowiadająca za siłę nacisku. Wytwarzane są ze specjalnie wzmocnionego tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że ściski sprężynowe niekiedy wyposażone są również w szpiczaste szczęki, dzięki czemu można z nich korzystać przy pracy z niewielkimi elementami.

Ściski taśmowe – są to dość niespotykane ściski, ponieważ występują w formie skrzyni albo ramy z doczepianą taśmą ściskającą, która jest dosyć długa i wytwarzana z bardzo trwałego materiału. W zależności od modelu ścisku, może się różnić również szerokość i długość taśmy. Inne części ścisków taśmowych to narożniki stabilizujące nacisk, a także pokrętło stosowane do dociągania. Dzięki swojej budowie mogą być wykorzystywane do ściskania przedmiotów o dużych gabarytach, np. do sklejania stołów i krzeseł, czy też do układania paneli.

Ściski narożnikowe – jest to klasyczne urządzenie używane przy stołach warsztatowych. Dużym plusem tego narzędzia jest szczególna precyzja przy dociskaniu elementów łączonych prostopadle. Stanowią praktyczne wsparcie przy skręcaniu i spawaniu, a także podczas wykonywania połączeń kątowych lub w trakcie naprawy mebli, np. szafek lub półek.

Ścisk stolarski kuty 450×80 mm YATO

Ścisk stolarski cena

Podstawowy ścisk stolarski kosztuje około 20zł zaś najdroższe ściski stolarskie w zależności od długości to koszt około 100zł.

Jaki ścisk stolarski kupić?

Zanim kupimy ściski stolarskie, warto jest wcześniej zastanowić się, do czego tak naprawdę ich potrzebujemy. Indywidualne wymagania pomogą nam wybrać konkretny model urządzenia. Najważniejszą rolę bez wątpienia odgrywa konstrukcja ścisku, a także siła docisku oraz rozmiar narzędzia. Przed podjęciem decyzji o zakupie ścisków stolarskich warto także sprawdzić ich budowę, np. pod względem wygody użytkowania rękojeści. Najlepiej, by ta była pokryta miękkim tworzywem. Istotną rolę odgrywają także gumowe nakładki na szczęki ścisków, które chronią przedmiot przed zniszczeniem.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco