Rodzaje śrubokrętów i wkrętaków

3 września 2019 0

Autor:

Śrubokręt to jedno z tych narzędzi, które znajdziemy praktycznie w każdym domu, ponieważ przydaje się bardzo często i można go użyć do wielu różnych prac. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele rodzajów śrubokrętów, o czym jednak nie wszyscy wiedzą. Ważne jest bowiem odpowiednie dopasowanie narzędzia do nacięcia na główce śruby. Wtedy zarówno wkręcanie, jak i wykręcanie ich będzie bajecznie proste.Sprawdź najpopularniejsze rodzaje śrubokrętów i wkrętaków.

Dawniej wkręty miały zwykle poprzeczne nacięcia o różnej szerokości – zależało to od wielkości śruby albo wkrętu. Śrubokręty miały więc płaskie końcówki o odmiennej grubości oraz szerokości. Z roku na rok zaczęły powstawać również inne kształty, ponieważ okazywały się one wydajniejsze i przeciwdziałały ześlizgiwaniu się śrubokrętów ze śrub, a także pozwalały na efektywniejsze dokręcenie ich. Niestety, coś za coś. Teraz trzeba posiadać kilka, a nawet kilkanaście różnych wkrętaków lub końcówek, by móc poradzić sobie z różnymi rodzajami nacięć. Warto oszczędzić sobie problemów przy pracy i zainwestować w różne rodzaje śrubokrętów. Jakie? O tym w poniższym artykule.

Rodzaje śrubokrętów i wkrętaków (typy nacięć)

Poniżej przedstawiamy najczęściej używane rodzaje nacięć. Dzięki temu z łatwością dobierzesz śrubokręty do swoich potrzeb. Uzupełnij swoją skrzynkę narzędziowe właśnie o nie. Oto najpopularniejsze nacięcia:

Nacięcie krzyżowe (Philips) – to zdecydowanie najczęściej stosowane nacięcie. Właśnie to rozwiązanie usunęło problem ześlizgujących się wkrętaków, a to wszystko za sprawą stożkowego kształtu końcówki.

Nacięcie krzyżowe (Pozidriv) – jest ono porównywalne z poprzednim. To, co je różni, to dodatkowe wypustki w nacięciu Pozdriv. Mimo wszystko bardzo często są ze sobą mylone.

Nacięcie płaskie – znane wszystkim i coraz rzadziej używane ze względu na niską efektywność. Przy tym rozwiązaniu konieczne jest użycie śrubokręta z płaską końcówką, która bardzo łatwo ześlizguje się z śrub. Co więcej, potrzeba dużego nakładu siły, by dobrze je dokręcić.

Nacięcie Torx – zazwyczaj spotykana jest w sprzętach elektronicznych, AGD, a nawet w samochodach.

Nacięcie imbusowe – ma charakterystyczny, sześciokątny kształt, który ułatwia solidne dokręcanie śrub.

Nacięcie kwadratowe – chyba najrzadziej używany rodzaj nacięcia, jednak czasem zdarza się, że znajdziemy je w niektórych śrubach, dlatego warto mieć w zanadrzu śrubokręt, który będzie do nich pasował.

Przedstawione nacięcia znajdują się w śrubach bardzo różnych urządzeń. Znajdziemy je w przemyśle samochodowym, elektronice, sprzętach domowych i wielu innych. Oczywiście, oprócz nich istnieją także inne nacięcia, jednak występują zdecydowanie rzadziej, dlatego nie ma konieczności, by mieć je w swojej skrzynce narzędziowej. Chyba że na co dzień zajmujesz się majsterkowaniem. Wtedy faktycznie mogą się przydać.

Jakie śrubokręty wybrać?

Jeśli przytłacza Cię myśl o posiadaniu tak dużej ilości śrubokrętów, bo po prostu nie masz na nie miejsca, pomyśl o innym, funkcjonalniejszym rozwiązaniu. To śrubokręt z wymiennymi końcówkami. Nie zajmuje wiele miejsca i pozwala na stworzenie wielu narzędzi z jednego. Takich bitów można również używać do elektrycznej wkrętarki.

Różne rodzaje śrubokrętów kupisz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/4666-wkretaki-i-koncowki

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco