Rodzaje młotków

14 sierpnia 2019 0

Autor:

Młotek to jedno z takich narzędzi, które w swoim domu ma chyba każdy z nas. Jest równie popularny, co śrubokręt, kombinerki czy klucz francuski. Ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ oprócz tego, że służy do wbijania gwoździ, może okazać się niezwykle pomocny przy wyrównywaniu elementów klejonych czy kształtowaniu powierzchni. Nie każdy jednak wie, że rodzajów młotków jest naprawdę wiele i każdy z nich służy do innych zadań. Warto więc poznać ich zastosowanie, by wybrać taki model, który będzie odpowiadał wykonywanym pracom. Poznaj najpopularniejsze rodzaje młotków.

Młotek ślusarski

Szukasz uniwersalnego rodzaju młotka? Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest młotek ślusarki. To ten typ, który znajdziemy praktycznie w każdym domu, warsztacie czy na budowie. Wykonany jest z trwałej i solidnej stali. Waży od 200 g do nawet 2 kg. Mimo wszystko jest naprawdę użyteczny i poręczny.

Młotek blacharski

Wykonując prace blacharskie warto zainwestować w młotek o specjalnym kształcie. Ułatwi on naprawę uszkodzeń w karoserii, a także pomoże w modelowaniu zarówno aluminiowych, miedzianych, jak i stalowych elementów. Powinien on być z jednej strony płaski, a z drugiej z kolei mieć zaokrągloną głownię. To znacząco ułatwi pracę, a także uczyni ją precyzyjniejszą.

Młotek ciesielski

Prace stolarskie polegają m.in na wbijaniu kołków, gwoździ czy wszelkich innych łączników. Także do tego celu przeznaczony jest osobny rodzaj młotka. Jest to taki model, który ma przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami, a także gwarantuję ogromną dokładność podczas pracy. Jest to możliwe dzięki jego specyficznej budowie. Z jednej strony posiada on specjalne zęby do wyciągania gwoździ itp., a z drugiej jest płaski. Jego smukła głownia pozwala również na pracę na małych przestrzeniach. Zobacz pozostałe rodzaje młotków.

Młotek gumowy

Kiedy zależy nam na tym, aby nie uszkodzić obrabianego elementu, ale jednocześnie potrzebujemy solidnego narzędzia, które pomoże nam w pracach, wymagających siły, warto postawić na młotek gumowy. Jest uważany za dobry zamiennik młotka drewnianego, jednak jego waga jest znacznie większa. Oprócz tego zapewnia świetną sprężystość, co sprawia, że okazuje się przydatny w pracy z twardymi elementami.

Młotek brukarski

Młotek brukarski sprawdzi się w pracach przy cegłach, kamieniach i betonie. Jest on bowiem zbudowany tak, że z jednej strony jest płaski oraz masywny, co ułatwia zarówno układanie, jak i zdejmowanie bruku, a z drugiej strony jest zakończony klinem, który umożliwia podważanie kostki w trakcie jej rozbiórki. Młotek ma także krótką rękojeść, zapewniającą precyzję podczas pracy, a także możliwość manewrowania nim blisko podłoża.

Młotek drewniany

Młotek drewniany to świetna alternatywa dla młotka stalowego. Stosowany jest w przypadku delikatnych powierzchni, które mogłyby zostać uszkodzone w sytuacji kontaktu z materiałem, takim jak właśnie stal. Można go z powodzeniem używać wtedy, gdy mamy do czynienia z wrażliwymi elementami, a także przy pracy z dłutem. Młotek drewniany zapewnia bowiem ogromne bezpieczeństwo podczas pracy.

Młotek kamieniarski

Młotek kamieniarki to dość specjalistyczny rodzaj, który jest zwykle używany jedynie przez profesjonalnych kamieniarzy, jednak mogą go również oczywiście używać osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym fachem. Jest on wielofunkcyjny, ponieważ umożliwia zarówno łączenie i rozdzielanie od siebie kamiennych elementów, a także ich obróbkę oraz dobijanie. Młotek kamieniarki ma bardzo długą rękojeść (w porównaniu do innych rodzajów), a także ciężką, zwartą głownię.

Młotek murarski

Gdyby pokazać komuś, kto nie zna się na rodzajach młotków, młotek murarski, mógłby powiedzieć, że jest to kilof. Nic dziwnego – bardzo przypomina go bowiem swoim wyglądem. Jego jedna strona zakończona jest płaskim podbijakiem, natomiast z drugiej strony wyposażony jest w klin. Dzięki takiej budowie sprawnie radzi sobie z obróbką, a także dobijaniem elementów budowlanych. Waga młotków murarskich wynosi mniej więcej 500 g, co sprawia, że są one bardzo precyzyjne i bezpieczne.

Młotek bezodrzutowy

Niektóre prace jesteśmy zmuszeni wykonywać w bardzo trudno dostępnych miejscach lub na małych przestrzeniach. Należy być wtedy bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić elementów, które znajdują się nieopodal. Co jednak w przypadku, gdy konieczne jest użycie młotka? A przecież podczas jego pracy powstaje odrzut, mogący spowodować usterkę. W takiej sytuacji warto zastosować młotek bezodrzutowy, który jest wypełniony śrutem amortyzującym uderzenia. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo pracy, a przy okazji również jej precyzję.

Młotek spawalniczy

Zarówno wykonując prace spawalnicze, jak również podczas obróbki metalu niezbędne może okazać się zastosowanie młotka spawalniczego. Bardzo dobrze radzi sobie z wyrównywaniem spawów, a oprócz tego sprawdza się świetnie podczas usuwania żużlu z odlewów czy oczyszczania spoin, a także w trakcie wielu innych prac. Jego rękojeść jest wytworzona z materiałów, które zapobiegają oparzeniom.

Młotek stolarski

Młotek stolarski świetnie sprawdza się przy pracach w drewnie. W tym przypadku jest on najefektywniejszy, a do tego bardzo dokładny. Co więcej, zapewnia bezpieczeństwo pracy i nie uszkadza drewna podczas wbijania kołków czy gwoździ. Młotek ten jednej strony ma też zęby, dzięki którym z łatwością wyjmiemy gwoździe czy zszywki.

Różne rodzaje młotków dostępne są w sklepie EBMiA.pl

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco