Poziomica – jak działa, rodzaje, zastosowanie

5 grudnia 2019 0

Autor:

Poziomica to narzędzie, które pomaga w dokładnym wyznaczaniu poziomu płaszczyzn. Jest ono szczególnie przydatne w budownictwie, np. podczas wykańczania mieszkania, remontów czy po prostu majsterkowania.

Jak działa poziomica?

Jeśli chodzi o zwykłe, tradycyjne poziomice, ich działanie oparte jest na zjawisku przyciągania ziemskiego. Pod jego wpływem ustawia się element wskazujący poziom, który znajduje się najczęściej na samym środku narzędzia.

Oto, co umożliwia sprawdzenie wyniku na poziomicy:

– pęcherzyk powietrza,
– ciecz z barwnikiem fluoryzującym, znajdującym się wokół pęcherza powietrza,
– promienie laserowe,
– woda (dotyczy poziomic wężowych).

W klasycznej poziomicy znajdziemy także jedną lub kilka libelli rurkowych, które są zlokalizowane w obudowie narzędzia. Dodatkowo zabezpieczone są specjalną osłoną.

Dokładność pomiarów jest uzależniona od przewagi libelli (wartość kątowa jednej działki); klasy poziomicy; długości poziomicy; osadzenia libelli, a także jakości jej wykonania oraz materiałów, z jakich zostało wytworzone narzędzie.

Rodzaje poziomic

Jeśli chodzi o podział poziomic, można je sklasyfikować pod względem budowy, jak również elementów wskazujących poziom płaszczyzn. Właśnie dlatego można wyróżnić trzy poziomice:

  • poziomice libellowe – posiadają tradycyjną, zamkniętą ampułkę z cieczą oraz pęcherzykiem powietrza, który jest wskaźnikiem poziomu.

  • poziomice laserowe – oprócz klasycznego zastosowania, są w stanie także wskazywać inne płaszczyzny, kąty oraz linie. To wszystko dzięki punktom albo liniom świetlnym, które są rzucane na obiekty. Widoczność tych punktów sięga około 20 m,

  • poziomice wężowe – pracują na zasadzie naczyń połączonych. Wyposażone są w dwie rurki pionowe z podziałką, która określa wysokość słupka wody. Są one ze sobą połączone elastycznym przewodem wypełnionym wodą. Takie poziomice sprawdzają się w szczególności podczas poziomowania elementów, które są od siebie oddalone.

Poziomice libellowe

Można odrębnie sklasyfikować i w ten sposób wyróżniamy:

  • poziomice libellowe murarskie – posiadają obudowę wykonaną z aluminium lub drewna i charakteryzują się podłużnym kształtem,

  • poziomice libellowe ramowe – najczęściej wykonane są z metalu, a ich kształt jest kwadratowy. Używane są do ustawiania dużych maszyn w poziomie.

Poziomice specjalne

Ta poziomica służy do bardziej szczegółowych, specjalistycznych prac. Są to przede wszystkim:

  • poziomice z libellą obrotową – pozwalają one na odmierzanie kąta o wartości od 0° do 90°. Zwykle używane są podczas tworzenia konstrukcji dachowych, a także przy układaniu kanalizacji lub drenażu,

  • poziomice skrzynkowe – są niezwykle wytrzymałe i sztywne, ale dosyć lekkie, dzięki bardzo funkcjonalne,

  • poziomice cyfrowe – są to narzędzia wielofunkcyjne, wykorzystywane do prac wykończeniowych, które wymagają wyjątkowej precyzji. Ich cena jest dość wysoka, właśnie dlatego są używane w szczególności przez profesjonalnych pracowników budowy,

  • poziomice magnetyczne – używane są podczas pracy z elementami wykonanymi z metalu, np. rurami czy rusztowaniami,

  • poziomice ze specjalne ukształtowaną podstawą – niektóre mają np. rowek w kształcie litery V i te z nich są przydatne chociażby podczas układania rur czy wykonywania instalacji, a także przy stawianiu rusztowań.

Poziomica z uchwytami Typ 196-2 15235 Stabila

 

Poziomica cena

Klasyczna poziomica kosztuje około 20zł, zaś poziomica cyfrowa z elektronicznym odczytem to koszt rzędu 300-400zł.

Do czego stosowane są poziomice?

Przede wszystkim głównym zastosowaniem poziomicy jest wyznaczanie poziomu płaszczyzn, najczęściej sufitów oraz podłóg, a także pionów, czyli ścian. Do tego celu wystarczające są klasyczne poziomice libellowe. Warto jednak mieć na uwadze, by dopasować odpowiednią długość narzędzia, która będzie sprawdzała się przy danej pracy. Na przykład do prac murarskich, a także ogólnobudowlanych najlepsze są te o długości do 120 cm, które mają solidną, szeroką podstawę. Przy pracach betoniarskich zaś dużo bardziej funkcjonalna okazuje się poziomica o długości ok. 180 cm. Zagwarantuje lepszą precyzję przy pracach konstrukcyjnych oraz zbrojeniowych. Z kolei do majsterkowania i prac wykończeniowych zupełnie wystarczająca będzie poziomica o długości od 60 do 90 cm.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco