Postarzanie drewna – poznaj metody jak postarzyć drewno?

23 sierpnia 2021 0

Autor:

Drewniane meble oraz ozdoby vintage cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pasjonatów stylu retro. Takie elementy wystroju wnętrz z duszą mają swój niepowtarzalny urok. Można je znaleźć na pchlich targach, w sklepach ze starociami czy na aukcjach internetowych. Istnieje jednak dla nich ciekawa alternatywa, czyli samodzielne postarzanie drewna. Dzięki temu nawet na nowych meblach można uzyskać interesujący efekt starego drewna w stylu retro. Jak efektownie postarzyć drewno? Poznaj najlepsze metody postarzania!

Jak postarzyć drewno?

W sklepach meblowych można znaleźć wiele rozmaitych mebli w stylu vintage, które wykonane są z efektem postarzenia. Nie zawsze wygląda to jednak naturalnie i często okazuje się, że meble w rzeczywistości mają niewiele wspólnego ze stylem retro. A jeśli są wykonane poprawie, trzeba za nie naprawdę sporo zapłacić. Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie? Najlepiej wykorzystać domowe sposoby, by samodzielnie uzyskać efekt starego drewna. Taka praca może być naprawdę twórcza i kreatywna, a do tego z pewnością zapewni wiele godzin dobrej zabawy. I co najważniejsze, domowe sposoby postarzania desek nie są trudne i nie wymagają specjalistycznych sprzętów.

Postarzanie desek – jak to zrobić?

Postarzanie drewna to zadanie dla każdego. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności czy zdolności. Sposoby, które przedstawimy, są naprawdę proste. Każdy z nich jest nieco inny, dzięki czemu można dopasować metodę do swoich możliwości i potrzeb. Zacznijmy jednak od przygotowania drewna. Co należy z nim zrobić przed przystąpieniem do postarzania?

Po pierwsze, drewno powinno być bardzo dobrze wyczyszczone. Jeśli zostało pokryte lakierem, dobrze jest zetrzeć wierzchnią warstwę z powierzchni przedmiotu, który ma być postarzany. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego o delikatnej gradacji. Gdy drewno będzie już oczyszczone, z jego powierzchni należy dokładnie usunąć wszelkie pozostałości po czyszczeniu.

Szczotkowanie drewna – najlepszy efekt uzyskania starego drewna

Szczotkowanie drewna to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w celu uzyskania efektu starego drewna. Jest bardzo prosta i do wymaga użycia jedynie drucianej szczotki. Szczotkowane drewno nie zostaje uszkodzone, ponieważ w przypadku tej metody usuwana jest wyłącznie wierzchnia warstwa. W nawet najmniejszym stopniu nie narusza się tutaj struktury drewna. Szczotkowanie drewna ma na celu pozostawienie na jego powierzchni niewielkich żłobień i zarysowań, które tworzą niezwykle ciekawy efekt zarówno na meblach, dekoracjach czy podłogach. Daje to taki efekt, jakby były one użytkowane przez wiele lat, a nie celowo postarzone.

W przypadku szczotkowania bardzo ważne jest utrwalenie efektów pracy. Warto więc użyć wosk lub lakier i pokryć nim powierzchnię postarzanego elementu drewnianego. Przed przystąpieniem do tego zadania należy dokładnie usunąć wszelkie opiłki ze szczotkowanej powierzchni i dopiero następnie pokryć drewno preparatem zabezpieczającym.

Postarzanie drewna octem

W miarę upływu czasu drewniane meble czy podłogi zaczynają zmieniać swój kolor. Lekko blakną, miejscami szarzeją czy przecierają się – to naturalne procesy, które towarzyszą starzejącym się deskom. Bez wątpienia jest to bardzo urokliwe i nadaje elementom drewnianym niepowtarzalnego charakteru. Co ciekawe, osiągnięcie takiego efektu jest możliwe również za pomocą octu.

Do przeprowadzenia procesu postarzania drewna octem konieczne będzie zastosowanie octu jabłkowego i starych gwoździ lub wełny stalowej. Należy też wziąć pod uwagę, że przeprowadzenie go od A do Z zajmie kilka dni. Należy rozpocząć od przelania octu do dużego słoja i namaczaniu w nim gwoździ lub wełny stalowej. Takie namaczanie powinno potrwać kilka dni, ponieważ w tym czasie ocet zabarwi się. Następnie uzyskany płyn nakłada się na drewna. Można to zrobić na przykład za pomocą pędzla. Z pomocą tej metody uzyskuje się efekt poszarzenia drewna. Im ciemniejszy będzie jego odcień, tym dłużej roztwór powinien odstać. Metoda ta najlepiej sprawdzi się w przypadku drewna z wyraźnymi słojami, ponieważ mocno je podkreśli.

Przecieranie drewna – metoda na postarzenie drewna sosnowego

Przecieranie to świetna metoda na postarzanie mebli, altan czy podłóg wykonanych z drewna sosnowego. Choć tak naprawdę ta metoda sprawdzi się także w przypadku innych gatunków drewna. Do przeprowadzenia procesu postarzania potrzebna będzie przede wszystkim farba do drewna w dwóch odcieniach. Można je dobrać według swoich upodobań.

Jak przebiega proces przecierania? Otóż należy rozpocząć od przygotowania drewna, czyli oczyszczenia go z warstwy lakieru lub jego pozostałości. Następnie nakłada się cienką warstwę farby do postarzania drewna. Gdy przeschnie całkowicie, można nałożyć drugą warstwę. Po ponownym przeschnięciu pomalowaną powierzchnię należy przetrzeć szczotką do postarzania drewna lub zwykłą drucianą szczotką.

Postarzanie drewno na biało – w jaki sposób?

Metoda postarzania drewna na biało to inaczej bielenie. Jest to jedna z najpopularniejszych metod na uzyskanie efektu starego drewna, która pozwala uzyskać efekt rustykalnych i bardzo oryginalnych mebli. Do przeprowadzenia procesu bielenia potrzebna będzie rozcieńczona farba akrylowa. Nakłada się ją dosyć niedbale, ponieważ chodzi tu o uzyskanie efektu niedokładności, a tym samym naturalności. Drewno ma zyskać styl retro.

Istnieje także druga metoda na postarzanie drewna na biało. Jest nieco trudniejsza w wykonaniu, ale daje jeszcze lepsze efekty. Tutaj maluje się postarzone już drewno bejcą lub lakierobejcą w naturalnym odcieniu drewna. Przed przystąpieniem do dalszej pracy, powierzchnia musi dobrze przeschnąć. Następnie należy przetrzeć fragmenty malowanej powierzchni woskową ściereczką. Efekt, jaki zapewni ta metoda, to fragmentaryczne łuszczenie się białej farby, co będzie wyglądało naprawdę naturalnie i stylowo.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco