Pogłębiacz – rodzaje i zastosowanie

4 czerwca 2019 0

Autor:

Pogłębiacz to narzędzie pomocne przy dokonywaniu modyfikacji wymiaru lub kształtu otworu. Aby pogłębiacze należycie mogły wykonywać swoje zadania muszą posiadać odpowiednią konstrukcję. Nie należy ona do zbyt skomplikowanych, ponieważ pogłębiacze wyposażone są w dwie podstawowe części: prowadzące (tzw. pilot) oraz robocze. Pogłębiacze posiadają zazwyczaj 3-4 ostrza, natomiast ich liczba uzależniona jest od średnicy obrabianego otworu. Proces obróbki skrawaniem wymaga stosowania wytrzymałych i solidnych narzędzi z tego względu bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie różnego rodzaju pogłębiaczy. Ponadto służą również do obróbki powierzchni umiejscowionych wokół otworów.

Rodzaje pogłębiaczy

– pogłębiacz walcowo-czołowe

– pogłębiacz stożkowy

– pogłębiacz specjalny

Pogłębiacz walcowo-czołowy

Pogłębiacze walcowo-czołowe przede wszystkim odnajdują zastosowanie przy zwiększaniu głębokości wykonanych wcześniej otworów za pomocą pilota, który umożliwia zdecydowanie większą precyzję. Ponadto ten rodzaj pogłębiaczy służy również do wykonywania gniazd pod łby śrub i wkrętów, czy też do eliminacji nadlewów przy otworach wykonanych w elementach odlewanych. Pogłębiacze walcowo-czołowe stanowią profesjonalne wyposażenie dla każdego fachowca, choćby z tego względu, że wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS.

Rys. Pogłębiacz walcowo-czołowy z pilotem stałym

Pogłębiacz stożkowy

Pogłębiacze stożkowe odnajdują zastosowanie w szczególności przy wykonywaniu gniazd pod łby wkrętów z łbem stożkowym, przykładowo do usuwania zadziorów pojawiających się po wierceniu. Dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to pogłębiacz stożkowy z chwytem walcowym, natomiast drugi to pogłębiacz stożkowy z chwytem stożkowym Morse’a.

Rys. Pogłębiacz stożkowy z chwytem walcowym

Rys. Pogłębiacz stożkowy z chwytem stożkowym Morse’a

Rys. Pogłębiacz stożkowy DIN 334-A B 60 stopni

Rys. Pogłębiacze stożkowe DIN 335-A/DIN 335-B

Rys. Pogłębiacze stożkowe DIN347-A oraz DIN 347

 

 

Pogłębiacz specjalny

Z kolei pogłębiacze specjalne służą do wykonywania pogłębień wielostopniowych, kształtowych, a także o innym kącie.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco