Podstawowy zestaw narzędzi do majsterkowania

29 marca 2018 0

Autor:

Rola prawdziwego mężczyzny na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się diametralnie. Bynajmniej nie chodzi tu o aspekty wizualne i szeroko pojętą estetykę. Chodzi o prace, mówiąc ściślej – majsterkowanie. Z racji wielu obowiązków, braku czasu i powszechnego pędu życia coraz większa liczba panów zleca drobne prace domowe fachowcom. Wiąże się to oczywiście z wynagrodzeniem na ich rzecz, którego w łatwy sposób można uniknąć. Jednym ze sposobów (jak na faceta przystało) jest wzięcia sprawy w swoje ręce. Aby rozwiązać problem domowej usterki najpierw należy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw narzędzi.

Podstawowy zestaw narzędzi

Skompletowanie podstawowego zestawu narzędzi to prosta sprawa. Aby doprowadzić ten proces do końca przede wszystkim należy mieć świadomość jakie narzędzia są niezbędne. Bynajmniej nie chodzi tu o otwieranie prywatnego warsztatu. Chodzi o uniwersalność wespół z praktycznością, czyli zestaw, który pozwoli wykonać podstawowe prace domowe. Wybierać należy rozważnie i bez zbędnych emocji. Bardzo często przy zakupie „zabawek dla mężczyzn” towarzyszy im euforia, która jak się okazuje później może wyprowadzić na przysłowiowe manowce. Od czego należy zacząć?

W zestawie narzędzi podstawowych nie powinno zabraknąć śrubokrętów. Różnią się one wielkością oraz kształtem. Dotyczy to przede wszystkim końcówki. Wkrętaki możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie – końcówki krzyżakowe oraz płaskie. Rozmiar śrubokręta ma zasadnicze znaczenie w pracach domowych, bowiem śrubki oraz wkręty także występują w przeróżnych rozmiarach. Doskonałym rozwiązaniem jest wkrętak z wymiennymi końcówkami – zajmuje on mniej miejsca i w ostatecznym rachunku jest alternatywą tańszą. Dla panów ceniących wygodę świetną propozycję stanowi wkrętarka elektryczna z akumulatorem litowo-jonowym. Aby zapoznać się z jej działaniem oraz walorami warto przeanalizować oferty dotyczące wkrętarki elektrycznej Bosh IXO. Ten podręczny i kompaktowy model zajmuje mało miejsca, zapewnia długą pracę i przydaje się w przeróżnych naprawach oraz zajęciach montażowych. Wbudowana dioda podświetla miejsce pracy dzięki czemu możemy zapomnieć o latarce. Każdy zestaw zawiera aż 10 końcówek wkręcających w tym końcówkę specjalną – IKEA. Narzędzie można rozbudować o nasadki – dzięki temu prace w trudno dostępnych miejscach będą przyjemnością.

 

 

Podstawowym narzędziem, który powinien gościć w każdym domu jest rzecz jasna młotek. Narzędzie to ma charakter uniwersalny i wbrew pozorom nie służy wyłącznie do wbijania gwoździ i tym podobnych. W przypadku drobnych prac doskonałym wyborem będzie młotek o niewielkich rozmiarach i ergonomicznym kształcie. Wydłużony rękojeść daje wiele możliwości, zaś oplot z gumy antypoślizgowej zapewnia bezpieczeństwo w trakcie prac. Warto zwrócić uwagę na obecność niewielkiego łomu po przeciwstawnej stronie nasady. W wielu sytuacjach może się ona okazać ratunkiem. Drugim – nader istotnym narzędziem są kombinerki. Warto pamiętać, by były one izolowane – zapewnia to bezpieczeństwo w trakcie napraw związanych z prądem. Z tymże tematem ściśle związane są czynności takie jak cięcie, wyginanie i gięcie drutów – tu kombinerki oraz szczypce odgrywają ważną rolę. A skoro o prądzie już mowa dobrze jest zaopatrzyć się w próbnik, który wskaże przepływ oraz obecność napięcia. Do podstawowego zestawu narzędzi należą także klucze. Doskonałym wyborem będzie klucz francuski ze względu na swoje praktyczne zastosowanie i co za tym idzie – uniwersalność, ale zawsze dobrze jest mieć pod ręką zestaw kluczy płasko-oczkowych, które w wielu sytuacjach mogą się przydać.

 

 

Co w przypadku prac nieco bardziej wymagających jak np. wiercenie w ścianie? Tu doskonałym wyborem może okazać się wiertarka z kompletem wierteł budulcowych – beton, cegła, drewno etc. Skoro mowa o pracach budulcowych warto mieć na podstawowym wyposażeniu piłkę, papier ścierny, brzeszczot, pilnik oraz szlifierkę. Jeśli chodzi o narzędzia dodatkowe dobrze jest wyposażyć się w popularną poziomicę. Jaki jej rodzaj wybrać? Świetnym pomysłem ze względu na precyzję jest poziomica laserowa.

W podstawowych pracach wykończeniowych warto pamiętać o obecności kilku niewielkich narzędzi takich jak nożyk z wymiennym ostrzem, klej szybkoschnący oraz rzecz jasna ołówek. Dla mężczyzn porywających się na nieco bardziej wymagające prace doskonałym pomysłem będzie imadło, które ułatwi większość czynności. Dodatkowe elementy o których bardzo często zapominamy to gwoździe, śrubki oraz nakrętki – tych powinno być zawsze pod dostatkiem. W celu ich przechowywania można zaopatrzyć się w specjalną skrzynkę – ich koszt nie jest duży, a należy przyznać, że jest to rozwiązanie praktyczne i estetyczne.

 

 

Majsterkowanie to sama przyjemność!

Zestaw powyższych narzędzi przyda się do majsterkowanie w domu, garażu, ogrodzie i wielu innych miejscach. Majsterkowanie to nie tylko ograniczenie kosztów związanych ze zleconymi naprawami – to także przyjemność, relaks oraz satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco