Piły ręczne – do metalu, do drewna, a może uniwersalne?

9 października 2019 0

Autor:

Chociaż elektronarzędzia bez wątpienia ułatwiają nam wiele codziennych prac, są jeszcze narzędzia ręczne, których nadal używamy z wielką przyjemnością. Wśród nich są bez wątpienia piły ręczne, które przydają się podczas pracy w ogrodzie, przy wykańczaniu mieszkania, a także w trakcie prac ciesielskich czy budowalnych. W swoim warsztacie warto więc mieć jeden porządny model piły. Ale który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Piły ręczne rodzaje i ich zastosowanie

Najczęściej piły ręczne dzielimy ze względu na zastosowanie. Można tu wyróżnić trzy kategorie, dzięki którym wybór piły do konkretnych zastosowań będzie znacznie łatwiejszy:

Piły ręczne do metalu

Piły ręczne do metalu do tej kategorii można zaliczyć dwa najpopularniejsze rodzaje pił. Po pierwsze będą to piły ramowe, które posiadają oprawkę, rękojeść i wymienny brzeszczot z drobnymi ząbkami. Po drugie zaliczamy do nich piły ramowe, posiadające regulowany brzeszczot. Odpowiada on za cięcie metalu w trudno dostępnych miejscach.

Piły ręczne do drewna

Piły ręczne do drewna najbardziej efektywne do cięcia drewna są piły płatnice. Służą one bardzo często do zastosowań profesjonalnych, np. w tartakach, ale również w zakładach produkujących meble. Płatnice wyposażone są w drobne, hartowane ząbki. Jedną z odmian tego rodzaju piły są otwornice z wąskimi ostrzami, które świetnie sprawdzają się podczas wycinaniu otworów, jak i krzywizn.

Piły uniwersalne

Piły uniwersalne służą do obróbki drewna, metalu, a także plastiku. Za takie piły uznawane są piły włośnicowe, których używa się do metalu, drewna oraz szkła. Wyposażone są w cienkie brzeszczoty i pokryte spiekanymi węglikami. Taka konstrukcja pozwala na dokładne wycinanie nawet bardzo złożonych kształtów.

Rodzaje pił ręcznych i ich konstrukcja

Piły ręczne występują w różnych konstrukcjach. Tu także możemy wyróżnić trzy różne kategorie:

Piły poprzeczne

Piły poprzeczne pozwalają na cięcie nawet bardzo dużych kawałków drewna w krótkim czasie. Warto pamiętać, że jeśli chcemy używać tej piły, potrzebujemy do tego jeszcze jednej osoby, ponieważ raz jedna ciągnie ją w swoją stronę, a raz druga.

Piły grzbietnice

Piły grzbietnice umożliwiają piłowanie z naprawdę ogromną precyzją. Oprócz tego pozwalają na nacinanie mniejszych elementów. Posiadają one zęby pochylone do przodu, co zapewnia wysoką skuteczność, ponieważ podczas poruszania w jednym kierunku tną, z kolei w drugim – usuwają wióry.

Piły kabłąkowe

Piły kabłąkowe są to piły wyposażone w wąskie ostrza oraz gęsto osadzone zęby. Wykorzystywane są zwłaszcza do cięcia mokrego drewna, a także miękkich metali. Przy tej konstrukcji należy pamiętać o stosowaniu wymiennych brzeszczotów.

Piły ręczne a kąt nachylenia zębów

Jeśli chodzi o kat nachylenia zębów, warto pamiętać, że piły ręczne, które mają zęby nachylone pod kątem większym niż 90° stosowane są do piłowania włókien w poprzek. Natomiast piły o kącie mniejszym niż 90° wykorzystywane są do piłowania wzdłuż włókien. Na rynku są dostępne również piły o kącie nachylenia równym 90° i właśnie one uważane są za urządzenia uniwersalne, które sprawdzają się zarówno przy piłowaniu wzdłuż, jak i w poprzek.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco