Pasta BHP – rodzaje i zastosowanie

7 lutego 2020 0

Autor:

Każdy, kto wykonuje jakiekolwiek prace związane z majsterkowaniem, powinien posiadać w swoich zasobach taki produkt jak pasta BHP. Nie da się ukryć, że nawet podczas najdrobniejszych zadań ręce brudzą się różnego rodzaju olejami, smarami czy benzyną. Nie jest łatwo usunąć je zwykłymi środkami czystości. W takim wypadku dużo lepszym pomysłem okaże się zastosowanie pasty BHP.

Pasta BHP – co to takiego?

Pasta BHP to preparat do mycia mocno zabrudzonych rąk. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia różnego pochodzenia, także chemicznego. Ma niezwykle silne działanie, ale jest w pełni bezpieczna dla skóry. W jej składzie można znaleźć przede wszystkim środki czyszczące, ale również składniki bakteriobójcze, a nawet odżywcze, co zapewnia skuteczne mycie i pielęgnację mocno zanieczyszczonej skóry.

Pastę nakłada się na suchą skórę i powoli wciera. Na koniec należy spłukać ją wodą. Jeśli zajdzie taka potrzeba, proces można powtórzyć, jednak już po pierwszym myciu efekty powinny być w pełni zadowalające.

Rodzaje pasty BHP – jaką wybrać?

Produkt, jakim jest pasta BHP dostępny jest na rynku od lat. Znają go zarówno nasi dziadkowie, jak i rodzice. Przez lata powstało wiele różnych rodzajów tej pasty, które różnią się od siebie zawartością dodatkowych substancji. Dowiedz się, jakie pasty można obecnie kupić w sklepie.

Pasta BHP ścierna

Jednym z podstawowych rodzajów past jest pasta BHP ścierna, która oprócz podstawowych substancji czynnych zawiera także dodatkowo substancje ścierne. Dzięki temu pozbycie się zanieczyszczeń z rąk jest naprawdę bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Składniki te nie są jednak zbyt ostre, dlatego nie musisz obawiać się, że uszkodzą delikatnego naskórek. Najczęściej pastę ścierną wykorzystuje się do zmywania ubrudzeń z farby, kleju, pyłu węglowego, smaru, oleju, smoły czy sadzy.

Pasta BHP mydlana

Kolejny rodzaj to pasta BHP mydlana, która odróżnia się od poprzednich tym, że zawiera w składzie mydło sodowe, dlatego można jej używać także do prania. Doskonale radzi sobie z usuwaniem plam z ubrań roboczych, takich jak kombinezony czy koszule. Nadaje się do szorowania rękawów, mankietów i innych miejsc, które są najmocniej zabrudzone. Podczas prania stosuje się ją w proporcji jedna łyżka stołowa pasty na trzy litry wody. Taka ilość skutecznie usunie zabrudzenia z odzieży. Jeśli chodzi o zastosowanie pasty BHP mydlanej na skórze, może ona okazać się wysuszająca, dlatego po jej użyciu warto nałożyć krem nawilżający na dłonie.

Pasta BHP mydlana

Pasta BHP z piaskiem

Istnieje także pasta BHP z dodatkiem piasku, który sprawia, że jest ona jeszcze bardziej efektywna. Ten rodzaj sprawdza się do usuwania smoły oraz smaru. Wybierając tego typu pastę zwróć jednak uwagę na skład. Musi on zawierać dodatkowe substancje pielęgnujące skórę. Dzięki temu piasek jej nie uszkodzi, a skóra nie będzie wysuszona po zastosowaniu produktu.

Pasta BHP z piaskiem

Następnym typem pasty BHP jest pasta z trocinami. Tutaj składnikiem ściernym jest mączka drzewna, czyli po prostu rozdrobnione na pył drewno. To łagodniejsza alternatywa dla pasty BHP z piaskiem – nie powoduje żadnych podrażnień. Choć jej działanie nie jest silne, efekty są w 100% zadowalające. Świetnie radzi sobie z zabrudzeniami ze smaru, benzyny oraz oleju. Jej dużą zaletą jest również fakt, że nie powoduje przytkania odpływu kanalizacyjnego, dlatego nie musisz obawiać się, gdy zużyjesz jej dużą ilość. Warto również wspomnieć, że pasta BHP z trocinami wzbogacona jest zwykle składnikami pielęgnującymi skórę.

Pasta BHP biodegradowalna

W tym zestawieniu nie można pominąć także pasty BHP biodegradowalnej. Do tej kategorii możemy dzisiaj zaliczyć bardzo wiele past, co jest naprawdę miłym zaskoczeniem. Obecnie środki do usuwania uporczywych zabrudzeń ze skóry przygotowywane są ze składników, które są naturalne dla środowiska. Wiele z nich wyróżnia się także dużą wydajnością, co sprawia, że już niewielka ilość produktu skutecznie usunie zanieczyszczenia. Zakup takiego produktu na pewno okaże się niezwykle ekonomiczny.

Pasta BHP z balsamem

Istnieje także pasta BHP z balsamem, która poza świetnymi właściwościami czyszczącymi i ściernymi ma także doskonałe właściwości pielęgnujące. Dzięki temu skóra nigdy nie będzie wysuszona czy popękana, a wręcz przeciwnie – stanie się miękka i wypielęgnowana. To produkt kierowany w szczególności do osób, które mają wrażliwą skórę i negatywnie reagują na wszelkie środki chemiczne. Jeśli więc jesteś zmuszony często stosować pastę BHP, ten produkt będzie dla Ciebie wybawieniem.

Pasta BHP do rąk

Pasta BHP z gliceryną

Jeszcze innym rodzajem pasty jest pasta BHP z gliceryną, która często łączona jest również z olejem kokosowym. Takie zestawienie nie tylko dobrze myje, ale również doskonale pielęgnuje dłonie.

Warto również wspomnieć, że niektóre pasty BHP, oprócz składników nawilżających zawierają także środki natłuszczające, które korzystnie wpływają na stan skóry. To produkty bardzo specjalistyczne, których działanie porównuje się do kremów aptecznych czy specjalistycznych balsamów. Ponadto niektóre pasty BHP wzbogacone są również o naturalne aromaty, które znacząco polepszają zapach produktu.

Pasta BHP cena

Dobrej jakości pasty bhp kosztują przeważnie kosztują od 10 do 20zł za opakowanie 0,5l natomiast większe opakowanie np 5 litrowe to koszt od około 70 do 120zł.

Jaką pastę BHP wybrać?

To, jaką pastę powinieneś wybrać zależy przede wszystkim od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby i jak często planujesz korzystać z produktu. Jeśli masz zamiar stosować go jedynie raz dziennie, dobrą opcją będzie zastosowanie mocniejszych preparatów, które nie zawierają zwykle dodatkowych balsamów. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba zawsze możesz dodatkowo sięgnąć po krem. Natomiast gdy używasz pasty BHP częściej niż raz dziennie, wybierz taką ze specjalnymi balsamami natłuszczającymi.


UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco