Papier ścierny do drewna – jaki wybrać do szlifowania?

16 kwietnia 2021 0

Autor:

Jeden idealny papier ścierny do drewna nie istnieje. Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych rozwiązań, a wybór konkretnego rodzaju i jego gradacji będzie zależał od tego, do czego konkretnie chcemy go użyć, a także jaką pracę mamy do wykonania. Wybór odpowiedniego papieru ściernego zależy również od rodzaju obróbki. Czy będzie to ręczna obróbka czy też wykonamy ją przy pomocy szlifierki? Do każdego z tych rozwiązań potrzebny będzie zupełnie inny materiał ścierny. W przypadku szlifierki będzie to na przykład tarcza listkowa do szlifowania drewna, zaś do obróbki ręcznej odpowiedni będzie papier ścierny w rolce. Musimy mieć także na uwadze fakt, że do obróbki za pomocą różnego rodzaju urządzeń potrzebne będzie delikatniejsze ścierniwo niż do obróbki ręcznej.

Istnieje wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru ściernego do szlifowania drewna. Na jakich kwestiach należy się skupić, co wziąć pod uwagę i o czym absolutnie nie zapominać? Jaki papier ścierny do drewna będzie najlepszy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaki papier ścierny do drewna?

Po pierwsze i najważniejsze, podczas poszukiwania papieru ściernego, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, który z nich przeznaczony jest właśnie do drewna. Producenci oznaczają swoje produkty w jasny sposób, ponieważ do każdego materiału wymagany jest nieco inny rodzaj ścierniwa. Niestety wiele osób zapomina zwrócić na to uwagę i wybiera papier ścierny intuicyjnie, co nie zawsze kończy się dobrze. Przy papierze ściernym do drewna bardzo ważną rolę odgrywa gradacja, czyli ziarnistość. Należy ją dobrać do rodzaju obróbki. Jak można ją sprawdzić? Otóż ziarnistość gruba, czyli ta najostrzejsza, wynosi od 40 do 60, ziarnistość średnia wynosi od 80 do 120, ziarnistość drobna wynosi od 150 do 180, ziarnistość bardzo drobna wynosi od 220 do 240, natomiast ziarnistość super drobna wynosi od 280 wzwyż.

Papier do szlifowania drewna

Przy szlifowaniu drewna, jak i innych materiałów gradacja jest bardzo ważna. Nie możemy od razu przejść do najmniejszej ziarnistości. Należy zacząć od większej i stopniowo przechodzić do coraz mniejszej, która ostatecznie pozwoli nam na uzyskanie gładkiej powierzchni. Taką zasadę stosuje się zarówno przy ręcznej, jak i maszynowej obróbce drewna. Co więcej, przy szlifowaniu drewna za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych musimy zwrócić szczególną uwagę na ziarnistość, ponieważ popełniony błąd może nas kosztować przypalenie materiału. Stosowanie tylko jednej ziarnistości papieru ściernego nie pozwoli także osiągnąć upragnionych efektów obróbki. Ponadto nieodpowiednio dobrany materiał ścierny i jego gradacja może doprowadzić do szybszego zużywania się czy zarysowania obrabianego materiału.

Każdy specjalista z pewnością potwierdzi, że powinno się stopniowo przechodzić z jednego ścierniwa do kolejnego, rozpoczynając od mniejszej ziarnistości, przechodząc w kolejne, bez pomijania żadnego stopnia. Dlaczego warto tak zrobić, choć mogłoby się to wydawać bardziej pracochłonne? Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest fakt, że eliminuje to ryzyko zapchania i przypalenia materiału, a także umożliwi to nam usuniecie zaległych drobinek poprzedniego materiału i wpłynie pozytywnie na jakość obróbki oraz jej precyzję. Dzięki takiemu stopniowemu szlifowaniu można bardzo łatwo usunąć zarysowania, które pojawiły się podczas obróbki wstępnej.

Gradacja papieru ściernego – na co zwrócić uwagę?

Zarówno na czas obróbki, jak i na jej jakość bardzo duży wpływ ma dobór gradacji papieru ściernego. Jest to krok, którego absolutnie nie wolno pomijać i wybierać losowego rodzaju ścierniwa. Choć z początku może się to wydawać problematyczne, wystarczy poznać kilka kluczowych zasad, a wybór odpowiednich rozwiązań nie będzie stanowił dla nas żadnego problemu.

Otóż wybór gradacji papieru ściernego zależy od tego, jaką pracę musimy wykonać z jego pomocą oraz od efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku drewna bardzo ważne jest, by rozpoznać, czy drewno jest twarde, ma średnią twardość czy jest miękkie. Istotne jest także, czy drewno jest pokryte jakąś substancją, np. farbą czy też nie.

Jeśli chodzi o drewno surowe, najlepiej sprawdzi się tu papier ścierny o gradacji od 80 do 100. Będzie to dobre ścierniwo do obróbki wstępnej. Papier ścierny do drewna będzie służył do nadania kształtu, zaś dalsze etapy obróbki będą już służyły jedynie do usunięcia nierówności oraz rys powstałych w czasie obróbki wstępnej. W tym przypadku obróbka zakończy się najpewniej na papierze ściernym o gradacji 220. Będzie on gwarancją uzyskania gładkiej powierzchni i przygotuje drewno do dalszych prac. Jednak gdy drewno ma być pokryte na koniec lakierem wodnym, niezbędne będzie zastosowanie jeszcze papieru o gradacji od 240 do 280.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna?

Kiedy drewno pokryte jest lakierem czy farbą i chcemy usunąć z niego starą powłokę, musimy wybrać taki papier ścierny, który będzie odpowiedni nie tylko do drewna, ale i do usuwania farby. Jeśli chodzi o gradację, ważne jest, by nie patrzeć wyłącznie na to, aby była ostra, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia drewnianego elementu. Należy na początku zacząć od delikatnego papieru ściernego. Choć zajmie to więcej czasu, pozwoli uzyskać lepszą jakość obróbki. Istotne jest też to, by dobrać zarówno ziarnistość papieru, jak i odpowiednią metodę pracy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szlifowanie drewna – jak szlifować drewno?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco