Otwornica do drewna – rodzaje i zastosowanie

4 października 2019 0

Autor:

Otwornica do drewna to urządzenie, które można spotkać w warsztacie stolarskim. Za jego pomocą można wykrawać otwory o różnej średnicy z drewnianych desek, płyt drewnopodobnych, jak i wielu innych materiałów. Chcesz dowiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje otwornic oraz w jakie urządzenia warto zainwestować? Zapraszamy do lektury!

Otwornica do drewna – rodzaje

Jedną z najczęściej używanych otwornic do drewna jest otwornica nastawna, która umożliwia wycinanie otworów o dowolnej średnicy, mieszczącej się w zakresie wykorzystywanego urządzenia. Wiertło nastawne można porównać do cyrkla, ponieważ praca tych dwóch narzędzi jest podobna. Średnica jest tu ustawiana na belce poprzez odpowiednie rozstawienie ostrzy. Otwornica nastawna zazwyczaj używana jest w zestawieniu z ręczną korbą wiertarską.

Drugi rodzaj to otwornica pojedyncza, która posiada wymienne końcówki robocze do wiertarki (ręcznej, elektrycznej, udarowej i kolumnowej), młotowiertarki, a także do wielu innych elektronarzędzi. Są one nazywane również koronkami wiertniczymi. Używane są do wykrawania (po obwodzie) otworów o większej średnicy niż wiertło. Ich kształt jest cylindryczny, a brzegi mają zakończone ostrymi zębami, które służą do skrawania.

Otwornice do drewna – jakie mają zastosowanie?

Otwornice do drewna używane są najczęściej w procesie produkcji mebli, a także przy robotach wykończeniowych, czy po prostu – do majsterkowania. Są doskonałym narzędziem do wykonywania otworów o równej średnicy w płaszczyznach oraz w powierzchniach sklepionych. Mogą być na przykład stosowane do tworzenia otworów na klamki w drzwiach. Niektóre otwornice mogą być używane nie tylko do drewna, ale również do metalu, płyt gipsowo-kartonowych czy kartonowych. Lepiej jednak nie używać ich do wykonywania otworów w betonie, ponieważ ich zęby mogą tego nie wytrzymać.

Z czego wykonuje się otwornice do drewna?

Otwornice do drewna najczęściej wykonywane są z narzędziowej stali hartowanej albo ze stopu metali (bimetalu). Od tego, z jakiego materiału zostało wykonane narzędzie zależy, czy duże obciążenie nie spowoduje w nim pęknięć. Otwornice, które posiadają ostrza z węglika spiekanego będą miały większą wytrzymałość, dzięki czemu pozwolą na cięcie nawet dość twardych materiałów. Dobrze, by końcówki składały się w jeden element. Dzięki temu będą miały dużą wytrzymałość.

Otwornica do drewna – o czym pamiętać podczas zakupów?

Pamiętaj, by przed zakupem otwornicy do drewna sprawdzić wykończenie zębów, ponieważ jeśli będą posiadały szlif osiowy lub promieniowy, będą w stanie znacznie łatwiej wykonywać otwory. Bardzo ważna jest jakość zębów, ponieważ to od nich ostatecznie będzie zależał rezultat wykonanej pracy, czyli równa lub nierówna powierzchnia ścianek w otworach. Oprócz tego warto sprawdzić, czy producent otwornicy gwarantuje wielokrotne szlifowanie. Ważne są także możliwości narzędzia, czyli do jakiej grubości materiału otwornica jest w stanie go przeciąć. Nie zapomnij również skontrolować, czy końcówka pasuje do sprzętu, którego używasz. Zadbaj również o to, by zweryfikować parametry mocowania oraz pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniego uchwytu, gdyż zazwyczaj nie można znaleźć go w komplecie.

W innych artykułach opisujemy:

Otwornice do metalu

Wiercenie otworów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco