Ogranicznik głębokości wiercenia – co to jest i do czego służy?

31 sierpnia 2020 0

Autor:

Ogranicznik głębokości wiercenia to – jak sama nazwa wskazuje – narzędzie stosowane podczas wiercenia. Pozwala na szybkie i skuteczne wykonanie różnej wielkości otworów. Choć jest niepozorne, okazuje się naprawdę praktycznym akcesorium, które warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej. Podczas wiercenia często trudno jest bowiem ustalić, jaka powinna być głębokość wiercenia, jednak z pomocą ogranicznika można to bardzo łatwo ustawić. Narzędzie to przyda się szczególnie przy pracy z delikatnymi powierzchniami, co do których trzeba uważać, by nie przewiercić ich na wylot.

Ogranicznik głębokości wiercenia w zestawie z wiertarką

Ograniczniki głębokości wiercenia coraz częściej dodawane są do zestawu wraz z wiertarką. Wynika to z faktu, że narzędzie staje się dziś właściwie niezbędnym elementem wykorzystywanym podczas wiercenia. Jeśli zaś chodzi o mechanizm działania ograniczników, jest naprawdę prosty, bowiem jego zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z wiertarki na śrubę. Wynika to z faktu, że narzędzie ma bezpośredni kontakt ze śrubą w momencie, kiedy dotyka ona materiału. Warto także nadmienić, że ogranicznik głębokości wiercenia w żaden sposób nie niszczy i nie uszkadza obrabianego tworzywa.

Ograniczniki wiercenia w zestawie – co można w nim znaleźć?

Zestawy ograniczników głębokości wiercenia składają się z kilku elementów, a ich średnice mają zwykle od 6 do 10 mm. To zdecydowanie wystarczające wielkości, by wykonać różne rodzaje otworów w precyzyjny sposób. Jeśli chodzi o ich montaż, to nakłada się je na wiertła wiertarki czy wiertarko wkrętarki w bardzo prosty i szybki sposób. Następnie można przystąpić do pracy bez obaw, że ogranicznik zsunie się czy przekrzywi. Najlepszym rodzajem ograniczników głębokości wiercenia są te wykonane z ciśnieniowego odlewu stopu cynku.

Jakie plusy mają ograniczniki głębokości wiercenia?

Ograniczniki głębokości wiercenia są przede wszystkim niezwykle precyzyjne. Z ich pomocą można dokładnie ustawić głębokość wiercenia. Sprawdza się to w szczególności podczas wykonywania otworów na kołki. Ponadto ich montaż przebiega w prosty i bezpieczny sposób. Ograniczniki nie przekrzywiają się, nie wypadają ani nie niszczą narzędzia podczas pracy. Są to również bardzo uniwersalne narzędzia, ponieważ pasują one do urządzeń praktycznie każdej marki.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

Jak naostrzyć wiertło

Wiertło do kamienia

Wiertła do szkła

Wiertła do metalu

Szczotka druciana do wiertarki – jaką kupić?

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco