Obróbka skrawaniem stali nierdzewnej – na czym polega, jakie narzędzia?

13 stycznia 2022 0

Autor:

Formowanie metali to dość skomplikowane zadanie, za które odpowiadają doświadczeni fachowcy. Kluczowe jest dobranie właściwej metody, dzięki której cały proces przebiega bezproblemowo. Jedną z nich jest obróbka skrawaniem. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadku stali nierdzewnej. Maszyny sterowane numerycznie dają specjalistom nieograniczone możliwości. Obróbka tworzyw jest realizowana w ekspresowym tempie, a ponadto wszelkie działania wykonuje się bardzo precyzyjnie. Sprawdź na czym polega obróbka skrawaniem stali nierdzewnej i jakie dobrać narzędzia.

Obróbka skrawaniem stali nierdzewnej – na czym polega?

Skrawanie stali nierdzewnej to proces, który musi być dokładnie przemyślany z każdej możliwej strony. Jeszcze do niedawna nie przywiązywało się większej uwagi do parametrów wiercenia stali nierdzewnej. Materiał ten nie był zbyt podatny na jakiekolwiek obróbki, lecz z czasem uległo to zmianie. Na rynku pojawiła się stal o znacznie większej plastyczności, więc trzeba było nad tym przysiąść i rozwinąć skuteczne metody formowania metali. Strzałem w dziesiątkę okazała się w tej kategorii technologia CNC. Przy skrawaniu stali nierdzewnej kluczowe są dwa podstawowe parametry:

– prędkość skrawania stali,

– sposób (technika) wiercenia.

Osoby z zewnątrz, które nigdy nie miały styczności z tego typu obróbką często popełniają w tym zakresie rażące błędy. W ten sposób formowanie metali nie przebiega pomyślnie i trzeba nanosić rozmaite poprawki.

Dużą podatnością na skrawanie cechuje się stal automatowa. To właśnie w niej zawarto spore ilości fosforu i siarki. Ponadto obróbkę skrawaniem można zastosować w przypadku stali austenitycznej, utwardzanej wydzielinowo czy też ferrytycznej.

Jakie narzędzia do obróbki stali nierdzewnej?

Profesjonalna obróbka skrawaniem stali nierdzewnej nie może obejść się bez nowoczesnych i w pełni funkcjonalnych narzędzi. Wszystkie osoby zaangażowane w realizację takiego procesu w pierwszej kolejności powinny udać się na zakupy, aby wyposażyć się w odpowiedniej jakości narzędzia i urządzenia. Dzięki temu formowanie metali potoczy się bez żadnych niespodzianek.

Osprzęt do obróbki skrawaniem można zakupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Co najważniejsze warto skompletować wszystkie niezbędne elementy, aby w pewnym momencie prace nie zostały zahamowane. Chodzi tutaj o stal szybkotnącą HSS z twardą powłoką czy też spiekane węgliki. Dodatkowo przydadzą się cermetale i materiały ceramiczne wzmocnione krzemem. O tym wszystkim dobrze wiedzą wykwalifikowani profesjonaliści, więc mając u boku takiego specjalistę absolutnie niczego nie trzeba się obawiać.

Właściwie dobrane narzędzia mają niebagatelny wpływ na frezowanie i prędkość skrawania stali. Jak widać warto się do tego przyłożyć, aby niczego nie pozostawić przypadkowi i skrócić ten proces do minimum. Skompletowanie całego osprzętu może stanowić dla zainteresowanych osób dość pokaźną inwestycję, ale trzeba mieć pełną świadomość tego, że bez wspomnianych urządzeń skrawanie stali nierdzewnej z pewnością się nie powiedzie. Oczywiście nie trzeba kupować nowych narzędzi, zawsze można zdecydować się na zakup sprzętu używanego, lecz przed finalizacją transakcji nie pozostaje nic innego, jak bardzo dokładnie go sprawdzić i mieć pewność, że nie jest uszkodzony.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Frezy HSS czy frezy z węglików spiekanych?

Frez trzpieniowy – jaki frez palcowy wybrać?

Frezy do aluminium

Frezy do CNC

Rodzaje frezów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco